Stanley Cup získá Čech. Hašek s Hudlerem, nebo Sýkora?

zh
20. 5. 2008 7:25
Dallas - Detroit 1:4, konečný stav série 2:4
Kapitán Detroitu Red Wings Nicklas Lidström pózuje u Clarence S. Campbell trophy pro vítěze Západní konference. | Foto: Reuters

Dallas - Do České republiky se po sezoně NHL podívá slavná trofej - Stanleyův pohár. Přiveze ho buď pittsburghský útočník Petr Sýkora nebo detroitští spoluhráči  Dominik Hašek a Jiří Hudler.

S jistotou to lze prohlásit až po pondělním šestém finálovém zápase Západní konference, kdy vypadl poslední celek bez českého zastoupení - Dallas.

Detroit ho na jeho půdě porazil po jasném průběhu 4:1, celkově v sérii zvítězil 4:2.

Dále čtěte:

Trefili se sváteční střelci i brankostroje

Detroit již nechtěl připustit v sérii další komplikace a ujal se vedení hned ve 4. minutě.

Trefil se sedmatřicetiletý veterán Kris Draper. V základní části zaznamenal pouhých 17 bodů, v sérii s Dallasem až do pondělka nebodoval.

Ještě do konce první třetiny se trefili i další dva hráči od písmene „D", kteří za Detroit nastupují - Dacjuk a Drake. Jen pro zajímavost: děvatatřicetiletý útočník Drake se křestním jménem jmenuje "Dallas" a je ještě svátečnějším střelcem než Draper. V základní části zaznamenal pouze 6 bodů, za celou sezonu se trefil i s tímto gólem pouze čtyřikrát.

Drake hraje NHL již od roku 1992, přesto nikdy nezískal titul. Paradoxně začínal právě v dresu Red Wings. Poslední léta prožil v St. Louis Blues, letos se do Detroitu vrátil.

Střídačka Dallasu už ví: Je konec.
Střídačka Dallasu už ví: Je konec. | Foto: Reuters

Brankář Chris Osgood po postupu do finále Stanley Cupu označil nenápadného hokejistu za hlavní hvězdu. "Dallie pro nás dělá tolik věcí. Blokuje sřely, dodává nám energii. Je to velký bojovník a je radost s ním hrát. Dřeme kvůli němu, protože nikdy nic nevyhrál," citují jeho slova stránky nhl.com.

Hosté vedli už 3:0, domácí se snažili o odpověď zkraje druhé třetiny, kdy hráli přesilovku. Jenže i v ní opět udeřilo na druhé straně, na 4:0 zvyšoval Henrik Zetterberg.

Stars se trefily až na začátku třetí části, kdy upravoval na konečných 4:1 Stephane Robidas.  Na víc se už Dallas nezmohl a dohrál tak poslední třetinu letošního ročníku.

„Nasazení celého našeho mužstva bylo fenomenální," pochvaloval si podle stránek nhl.com kouč Dallasu Dave Tippett. „Po prohře cítíte zmar a zklamání. Jenže oni nechali na ledě vše, co měli. Úplně vše."

Jak na Tučňáky?

Kapitán Nicklas Lidström převzal po utkání Clarence S. Campbell trophy pro vítěze Západní konference. Chce-li zvednout nad hlavu i Stanley Cup, musí přemýšlet, jak porazit ve finále Pittsburgh, jenž v play off v domácí Mellon Areně ještě neprohrál.

Rudá křídla si o Pohár zahrají znovu po šesti  letech. V roce 2002 přemohla Carolinu a stala se šampiony. Z trofeje se tehdy radoval i Dominik Hašek, jeden z hlavních strůjců úspěchu. Letos bude zřejmě jen přihlížet ze střídačky a čekat na svou šanci.

Začíná se v sobotu v detroitské Joe Louis Areně, pokračuje tamtéž v pondělí. K Tučňákům se série stěhuje ve středu a v sobotu se tu odehraje  i čtvrtý duel.

Výsledek:

6. finále Západní konference:

Dallas - Detroit 1:4 (0:3, 0:1, 1:0), konečný stav série 2:4
Branky: 43. Robidas - 4. Draper, 12. Dacjuk, 17. Drake, 24. Zetterberg. Střely na branku: 29:29.