Sparta přestřílela lídra z Budějovic

ČTK, SportPlus
19. 11. 2006 20:31
Praha - Hokejisté Sparty zdolali ve 24. kole vedoucí tým extraligy České Budějovice na svém ledě 6:4.

O osudu střetnutí rozhodla poslední třetina, v níž sparťané soupeři natříleli tři góly. Budějovice vedou s náskokem čtyř bodů před Libercem, který prohrál 4:5 v Kladně.

Zlínští hráči prohráli doma s Třincem 0:1 a počtvrtdé za sebou nebodovali. Litvínov porazil Znojmo vysoko 6:0 a posunul se na třetí místo extraligy.

Zlín - Třinec 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Jedinou branku zápasu vstřelil ve 37. minutě hostující útočník Lubomír Korhoň, brankář Martin Vojtek si připsal první čisté konto v sezoně. Zlín doma nebodoval podruhé za sebou, navíc už dvě utkání za sebou v domácím prostředí neskóroval.

Ani ve druhém domácím zápase po reprezentační pauze Zlínští nezačali podle představ. Hned při prvním vyloučení Zubíčka pálil Korhoň, proti němuž tentokrát ještě stačil gólman Murín zasáhnout levým betonem.

I domácí se dostali před hostujícího brankáře až při početní výhodě, Melenovský vybruslil od zadního mantinelu, ale trefil jen Vojtkovu lapačku. Do konce první třetiny si pak už ani jeden tým nedokázal vypracovat vyloženou příležitost.

Ve 24. minutě se ihned po návratu z trestné lavice zapojil obránce Galvas, v útočném pásmu vybojoval puk, nahrál osamocenému Rachůnkovi, jenže ten ve stoprocentní šanci selhal, když netrefil ani bránu. Vojtek, jenž opět nahradil nemocného Danečka, měl štěstí i při ráně Čecha, který napálil jen tyčku.

Oceláři trpělivě čekali na příležitost a ve 37. minutě se dočkali. Polanský našel bekhendem od zadního mantinelu osamocenému Korhoňovi, který překonal Murína. Zlín chtěl ve třetím dějství alespoň vyrovnat, jenže pokaždé ztroskotal na pozorné třinecké defenzivě v čele s Vojtkem.

Ten uspěl proti Rachůnkovi, v 51. minutě měl štěstí, protože při trestu Frola netrefil odkrytou klec Kovář. Domácím v závěru nepomohla ani hra bez brankáře.

Výsledek:
Hamé Zlín - Oceláři Třinec 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka a nahrávka:
37. Korhoň (Polanský). Rozhodčí: Šindler - R. Prchal, T. Prchal. Vyloučení: 5:8, navíc Mokrejš (Zlín) 10 min. Bez využití. Diváci: 4365.
Zlín: Murín - Hamrlík, Lučka, Nosek, Zubíček, Horáček, L. Galvas, Vosátko, A. Novotný - Kubiš, Leška, Záhorovský - Melenovský, M. Čech, Rachůnek - Kovář, Kašpařík, R. Pšurný - M. Pšurný, Balán, Mokrejš. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.
Třinec: Vojtek - D. Seman, Pácal, Kroupa, Frolo, Tesařík, Výtisk, Kundrátek - Vůjtek, Peterek, Martynek - Steber, J. Štefanka, Pavelek - Korhoň, Polanský, Tomas - J. Daneček ml., Kolusz, Vrba. Trenéři: Juřík, J. Daneček st. a Mach.

Sparta - České Budějovice 6:4 (2:2, 1:2, 3:0)

Na výhře Sparty měl lví podíl útočník Ondřej Kratěna, který si připsal celkem čtyři kanadské body za dva góly a dvě finální přihrávky. V brance zazářil při své sparťanské premiéře Tomáš Duba, který ve druhé třetině nahradil Dušana Salfického a po nástupu na led jen jednou inkasoval.

Sparta začala obrovským náporem a za úvodní tři minuty hry si vypracovala tři velké příležitosti, ve kterých na Turkovi postupně ztroskotali Ton, Langhammer a Netík. Následně byl ovšem za faul v útočném pásmu vyloučen Štrba a trest se dostavil již po šestnácti vteřinách z hokejky hostujícího Hübla.

Během dalších pár sekund přišly krátce po sobě oba týmy o jednoho hráče na ledě a sparťanští útočníci situaci pohotově využili. Kratěna se protáhl před Turka, naznačil střelu, ale následně předložil puk před prázdnou branku ideálně Tonovi, který vyrovnal.

V 7. minutě Kutlák podcenil nahozený kotouč do obranného pásma před Turkem, přebruslil ho Ton a trochu nepovedeným bekhendem prostřelil po ledě českobudějovického brankáře.

Vedoucí tým tabulky se po té usilovně snažil o vyrovnání, ale v koncovce mu chybělo více štěstí. Domácí odpověděli velkou šancí Kratěny, kterou ramenem zlikvidoval Turek. Jihočeši se však srovnání stavu nakonec dočkali ještě před první sirénou.

Odraženou střelu Vydareného poslal s přehledem do poloprázdné branky Hübl a srovnal nejen skóre, ale také svůj střelecký minisouboj se sparťanským Tonem.

I po první přestávce pokračoval strhující hokej, na němž se podíleli hráči obou týmů. Ve 24. minutě zamíchal pukem před hostující svatyní Netík, ale střelou po ledě branku minul. Turek následně vychytal i Ptáčka, který si najel až před jeho brankoviště.

Krátce po té přišlo vyloučení Posmyka, v pětiminutové přesilovce nádherně zakombinovali Kratěna s Tonem, vyměnili si role oproti prvnímu sparťanskému gólu a Pražané šli opět do vedení.

Ve 29. minutě se proháčkoval až před branku ve velké pohodě hrající Kratěna, ale jeho blafák schoval ve své lapačce výborný Turek. Hosté však stihli do druhé pauzy nejen srovnat, ale díky dvěma gólům v krátkém sledu jít i do vedení.

Nejprve vyhnal Salfického z branky ranou pod horní tyč Kutlák a jeho nástupci Dubovi pokazil čistý štít hned po 50 vteřinách Brabenec, kterého perfektně našel u pravé tyčky Hübl.

Do závěrečné třetiny nastoupila Sparta s evidentní touhou po zvratu ve vývoji skóre, což se jí díky velkému tlaku umocněnému přesilovkami nakonec podařilo. Přesnými ranami se postupně prosadili během deseti minut Sivek, Kratěna a Ptáček.

Hosté se snažili ještě vrátit do hry dlouhou hrou bez brankáře, ale bez úspěchu. Nádhernou bitvu, kterou v T-Mobile Areně sledovalo více než šest tisíc diváků, tak nakonec vyhrála Sparta. Jihočeši na ledě úřadujícího mistra nevyhráli více než pět let.

Výsledek:
Sparta Praha - Mountfield České Budějovice 6:4 (2:2, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky:
5. P. Ton (O. Kratěna), 7. P. Ton (Štrba), 28. O. Kratěna (P. Ton), 44. Sivek (O. Kratěna), 50. O. Kratěna (J. Hlinka), 54. Ptáček (Hlaváč) - 4. V. Hübl (Brabenec), 16. V. Hübl (Vydarený), 34. Kutlák (M. Hudec), 35. Brabenec (V. Hübl). Rozhodčí: Rejthar - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 9:7, navíc Posmyk (České Budějovice) 5 minut a do konce utkání. Využití: 4:3. Diváci: 6317.
Sparta: Salfický (34. Duba) - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Stehlík, Tabaček, Černošek, Benýšek - P. Ton, Štrba, O. Kratěna - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - Dragoun, Langhammer, Netík. Trenéři: Výborný a Jelínek.
České Budějovice: Turek - Gřegořek, Posmyk (28. Macháček), Vydarený, Toman, Kutlák, Mucha - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - Kotrla, Vak, Mertl - Šimánek, V. Nedorost, Sailer - Gulaš, L. Květoň, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.

Vsetín - Vítkovice 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Hráči Vsetína počtvrté za sebou odešli z ledu poraženi. Hosté se naopak radovali z tříbodového zisku poprvé pod vedením nového trenéra Miroslava Fryčera.

Vítkovice, které na rozdíl od domácích hrály pouze na tři formace, měly hned v úvodu slibnou příležitost otevřít skóre zápasu. Po třech minutách hry totiž hrály 66 vteřin přesilovou hru pět na tři, ovšem kromě pokusů od modré čáry domácího gólmana neohrozily.

Největší šanci tak spálil o tři minuty později na druhé straně Sobol, který ze dvou metrů nedokázal překonat ležícího Pince. Od tohoto okamžiku diváci pouze sporadicky mohli zatleskat pěkné hokejové akci. Oba celky totiž vsadily na důraznou obranu, přičemž v rozehrávce to velmi často skřípalo.

Větší přestávková domluva proběhla zřejmě v ostravské šatně. Hosté zvýšili aktivitu, důrazem se dostávali do nadějných příležitostí. Šance Irgla, Jasečka a především Šimíčka byly ještě pro Valachy výstrahou.

Až ve 28. minutě, v oslabení, prokázal hokejové umění Irgl - před Vehviläinenem zpracoval střelecký pokus Chmelíře od modré čáry a následným blafákem poslal hosty do vedení. Nejblíže vyrovnání byl Vsetín ve 40. minutě, kdy Dubec z úhlu trefil horní tyč Pincovy brány, což následně potvrdil i videorozhodčí.

Zlomit nejtužší odpor domácích se Ostravanům podařilo hned s nástupem do závěrečné třetiny. Po závaru před brankou finského gólmana se totiž nejlépe orientoval Kropáč. Hosté následně dlouho kontrolovali vedení, přičemž nevyužili další více než půlminutovou přesilovou hru pěti proti třem.

Valaši se dostali zpět do hry v 54. minutě, kdy šťastně využil početní výhodu Demel. Nervózní Vítkovice v závěru vlastní nedisciplinovaností daly domácí obrovskou šanci k vyrovnání. Necelé dvě minuty před koncem totiž v rychlém sledu putovali za katr Káňa a Jasečko, ovšem Vsetín z trvalé převahy vytěžil pouze velkou šanci pro Demla, který střelou nad odmítl prodloužení.

Výsledek:
Vsetínská hokejová - Vítkovice Steel 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
55. Demel (Davídek) - 28. Irgl (Chmelíř), 41. Kropáč (Burger). Rozhodčí: Jebavý - Kostka, Bláha. Vyloučení: 10:11, navíc Kropáč a Káňa (oba Vítkovice) oba 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2870.
Vsetín: Vehviläinen - Všetečka, Kučný, Galvinš, Bobček (53. Ostrčil), Bolf, Balčík - Sakrajda, Stantien, Demel - Dubec, Berzinš, Rob - Davídek, Kraus, Sabol - Kucharčík, L. Duba, Grill. Trenéři: Vlach a Kopřiva.
Vítkovice: Pinc - Jasečko, Gulaši, Sedlák, S. Hudec, Jurečka, Chmelíř - Irgl, Burger, P. Hubáček, - T. Káňa, Šimíček, Krenželok - Kropáč, R. Procházka, Köhler, od 21. navíc Tomášek. Trenéři: Fryčer a Bolek.

Litvínov - Znojmo 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)

Hattrickem se na úspěchu Litvínova podílel útočník Daniel Branda a gólman Jaroslav Hübl zaznamenal první čisté konto v extraligové kariéře. Chemopetrol tak oplatil Orlům porážku 0:4 z prvního vzájemného duelu v tomto ročníku. Svěřenci Miloslava Hořavy už nebodovali na půdě soupeřů popáté za sebou.

Orli nastoupili bez své zraněného brankářské jedničky Trvaje a Litvínov prakticky rozhodl o své výhře už v úvodní části, kdy třemi góly vyhnal dvojku Tučka z branky. Chemopetrol od začátku soupeře zatlačil a otevřel skóre v 7. minutě, kdy po Lukešově vyhraném vhazovaní Jánský prostřelil znojemského brankáře mezi betony.

V osmé minutě neuspěl v dorážce Kubinčák, ale v 8. minutě už domácí zvýšili. Opět z vhazování tentokrát Benda přistrčil kotouč Brandovi, který bombou k levé tyči nedal Tučkovi šanci.

Znojemské protiútoky nemohly pozorného Hübla ohrozit, naopak Tuček v 12. minutě potřetí kapituloval a přenechal své místo Adamcovi. Jánský si totiž pohrál s dvojicí obránců Mojžíš, Chvátal a zaznamenal svou druhou trefu v utkání. Adamec odolal tlaku Chemopetrolu v oslabení a v poslední minutě úvodní části se štěstím kryl Kubinčákův pokus.

S koncem první dvacetiminutovky fauloval znojemský Haman a hned v úvodu druhého dějství k němu usedl na trestnou lavici i spoluhráč Kotaška. Domácí výhodu dvou hráčů v poli bleskově za pět sekund využili, když se trefil Benda. Znojmo se nedočkalo korekce skóre při dvou přesilových hrách ani po Pucherově šanci.

V polovině utkání ujel v oslabení Plášek, ale litvínovský gólman byl opět úspěšnější a při dorážce mu pomohl obětavě Šlégr. Vzápětí se radoval opět Litvínov, když se při hře čtyř proti čtyřem po skrumáži před Adamcem dostal puk k osamocenému Brandovi, jenž přidal svůj druhý gól v zápase.

V závěrečném dějství se hosté snažili zmírnit porážku, ale Hübla se jim z několika dobrých pozic nepodařilo překonat. Litvínovští byli efektivnější a tři minuty před koncem dovršil výhru Branda. Domácí hráči pak tradičně připravili příznivcům originální oslavu výhry. Na led najel minibagr, z něhož vysypali Litvínovští okurky, které rozdali fanouškům. Potom oslavně kroužil usazen v lopatě bagru po hřišti gólman Hübl.

Výsledek:
Chemopetrol Litvínov - Znojemští Orli 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)
7. Jánský (Lukeš), 8. Branda (Benda), 12. Jánský (Lukeš), 21. Benda (Šlégr), 33. Branda (Skuhrovec), 57. Branda (Jenáček). Rozhodčí: Husička - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 9:7. Využití: 1:0. Diváci: 4212.
Litvínov: J. Hübl - Šlégr, Hranáč, Punčochář, Nikolov, Skuhrovec, Gýna, L. Poživil - Kubinčák, Reichel, Prorok - Branda, Benda, Jenáček - Trávníček, Kopecký, Bednařík - Jánský, Lukeš, Sklenička. Trenéři: V. Sýkora a P. Fiala.
Znojmo: Tuček (12. Adamec) - Kotaška, Jareš, Němeček, Bičánek, Mojžíš, Chvátal, Čakajík, Štach - Erat, Dopita, Selingr - V. Říha, Pucher, M. Růžička - J. Svoboda, Haman, Plášek - Harand, Meidl, Beroun. Trenéři: Hořava a Votruba.

Kladno - Liberec 5:4 (2:2, 1:1, 2:1)

Kladno rozhodlo o zisku tří bodů v přesilových hrách, ve kterých vstřelilo čtyři branky.

V sestavě domácích se objevil uzdravený Gardoň, ale přesto se marodka Kladnu rozrostla, neboť k dlouhodobě zraněnému Hluchému přibyli Orct, Tatíček a Horna. Protože v brankách obou klubů nastoupily gólmanské dvojky, začaly oba týmy spíše opatrněji. Přesto z nenápadné akce se Bílí Tygři dostali do vedení. Stanislav Procházka doklepl odražený puk za Lvova záda.

V polovině úvodní třetiny však přišlo vyrovnání, když opět řádilo duo Patera, Martin Procházka. Patera v početní výhodě čekal na vhodný okamžik, aby našel svého dlouholetého spoluhráče, který vyrovnal. Zajímavá situace následovala při hře čtyř proti čtyřem.

Nejdříve mezi kruhy vystřelil Moravec a odražený puk obloučkem skončil v kladenské kleci. O 46 vteřin později ale Štěpánek ranou od modré do horního rohu vyrovnal.

Po chybě liberecké obrany jel na začátku druhé části hry Čurilla osamocen na Šindeláře, ale neuspěl. Největší kladenská zbraň, přesilovka, pomohla domácím i při třetím gólu. Gardoň našel na modré čáře Pavlase, který prostřelil všechny hráče před sebou.

Radost Středočechů však netrvala ani půl minuty, protože Stanislav Procházka objel domácí branku a zapomenutý Pletka měl snadnou úlohu. Nerozhodný výsledek jakoby uspal obě mužstva a diváci se až do konce druhé dvacetiminutovky spíše nudili.

O první vzruch poslední části hry se postaral kladenský Ševc, jenž chyboval a přihrál Plodkovi, jenž si ale nedokázal poradit se strážcem kladenské svatyně. Když v 51. minutě vstřelil hostující Šachl čtvrtý gól, zdálo se, že je rozhodnuto.

Ovšem pak se nechali vyloučit Moravec s Pletkou a svěřenci trenéra Müllera během dvojnásobné početní výhody otočili skóre. A znovu měl v obou brankách prsty Patera.

Nejdříve zúročil skvělou křižní přihrávku Martina Procházky, pak vykouzlil nádhernou akci, kdy poslal puk Kallovi, který našel ještě lépe postaveného Havla, jenž po několika předchozích neproměněných šancích tentokrát pouze dopravil puk do odkryté části branky. Severočeši již nenašli účinnou zbraň, aby zápas dostali alespoň do prodloužení.

Výsledek:
Rabat Kladno - Bílí Tygři Liberec 5:4 (2:2, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 10
. Martin Procházka (Patera), 18. M. Štěpánek (Bílek), 29. Pavlas (Gardoň), 53. Patera (Martin Procházka), 55. M. Havel (Kalla) - 6. S. Procházka (Šachl), 17. Moravec (V. Novák), 29. Pletka (S. Procházka), 51. Šachl (S. Procházka). Rozhodčí: Turčan - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 5:10, navíc Patera (Kladno) 10 min. Využití: 4:0. Diváci: 3108.
Kladno: Lev - Ševc, Evan, Pavlas, Štěpánek, V. Čech, Trončinský - Kalla, Patera, Martin Procházka - Bílek, Gardoň, Frolík - M. Havel, Čurila, Kuchler - Rudovský, Kazatel, Jaroš. Trenéři: Müller a Kasík.
Liberec: Šindelář - Moravec, Jiruš, Krstev, Čutta, Žabka, Zíb, Kočí, Rýgl - Vaic, Podkonický, V. Novák - Klimenta, Plodek, Víšek - Pletka, Šachl, S. Procházka - O. Hruška, Pabiška, Tomajko. Trenéři: Paleček, Čermák a Kapoun.

Plzeň - Karlovy Vary 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Velkou zásluhu na výhře Karlových Varů měl brankář Lukáš Sáblík, který poprvé v sezoně udržel čisté konto. Dramatický duel definitivně rozhodl při závěrečné power-play kapitán Václav Skuhravý, jenž se trefil do opuštěné branky domácích hned dvakrát. Hosté tak svého rivala zdolali i ve druhém vzájemném měření sil v letošní sezoně.

Tradičně vypjaté západočeské derby nabídlo od úvodního vhazování důrazný hokej z obou stran. Ve třetí minutě zastavil náhradník zraněné karlovarské jedničky Mensatora Sáblík na poslední chvíli nebezpečnou dorážku domácího Šaffera.

Za chvíli mohli jít do vedení hosté, přesilovkový pokus Chrenka mířící do levého horního rohu domácí branky však bravurně
vytěsnil mimo gólman Málek.

Poté domácí nevyužili dvojnásobnou početní výhodu, když největší příležitost neproměnil Matějovský, který po ideální příhře od Divíška přestřelil odkrytou část branky. Hosté spoléhající na jednoduchý hokej postupně ovládli hru a Málek musel po chybném střídání svých obránců zlikvidovat tvrdou střelu Tvrdka.

Domácí hrozili z rychlých protiútoků. Při jednom z nich ujížděli Fabuš s Šafferem na jediného obránce hostů, druhý jmenovaný však bekhendovou střelou Sáblíka nepřekonal.

Na začátku prostřední části domácí přežili téměř dvouminutovou přesilovku hostů pět na tři. Po jejím uplynutí se těžiště hry přeneslo do středního pásma, kde končila většina akcí obou mužstev. Výjimku tvořilo pouze přečíslení Divíška s Matějovským na osamoceného beka hostí, druhý jmenovaný ovšem vystřelil pouze do připraveného Sáblíka.

Za chvíli si domácí dvakrát v rychlém sledu pomohli faulem, a nabídli tak hostům přesilovku pět na tři. Hosté během ní sevřeli domácí v jejich obranném pásmu. Se střelou Skuhravého z mezikruží si ještě Málek poradil. Když už ale byli domácí ve čtyřech, propálil plzeňského gólmana tvrdou střelou od modré čáry Dobroň.

Domácí inkasovaná branka zdravě nabudila a vrhli všechny síly do útoku. Tím ovšem hostům otevřeli střední pásmo a po průniku hbitého Zaťoviče v poslední minutě druhé třetiny je od pohromy uchránil jen skvělý Málkův zákrok.

V ofenzivní hře domácí pokračovali také ve třetí třetině. Při přesilové hře mohl vyrovnat Šindel, jehož sraženou střelu odvracel z brankoviště před dotírajícím Důrasem hostující Vondrka. Při zoufalém náporu domácích přihrál agilní Kracík Ludvíkovi, který střelou z bezprostřední blízkosti neprostřelil klečícího Sáblíka.

Hosté se v posledních pěti minutách hrací doby uchýlili k vyhazování kotoučů do střední třetiny. Po oddechovém čase se domácí trenér Kučera odhodlal ke hře bez brankáře. Ta však Plzni nevyšla a naopak během ní podtrhl karlovarskou výhru dvěma góly Skuhravý.

Výsledek:
Lasselsberger Plzeň - Energie Karlovy Vary 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
29. Dobroň (Němec), 59. Skuhravý (Duben), 60. Skuhravý (Skladaný). Rozhodčí: Smeták - Čech, Chytil. Vyloučení: 9:9, navíc Skuhravý 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 6140.
Plzeň: Málek Cartelli, Derner, Benák, Mazanec, Dobrovolný, Trnka, Nedoma, Pulpán Zelenka, Divíšek, Matějovský Důras, Šindel, Adamský A. Padělek, Kracík, Ludvík Fabuš, Kubalík, Šaffer. Trenéři: Kučera a Černý.
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Duben, Němec, Řezníček, Jiří Hanzlík, Mudroch, Kloz, Brňák Kumstát, Skuhravý, Košťál Dvořák, Kraft, Skladaný Milan Procházka, Chrenko, Vondrka Tvrdek, Pech, Zaťovič. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.

Tabulka: 1. Mountfield Č. Budějovice 24 13 3 1 7 76:62 46
2. Bílí Tygři Liberec 24 12 2 2 8 63:53 42
3. Chemopetrol Litvínov 24 11 3 2 8 78:63 41
4. Moeller Pardubice 24 12 0 3 9 79:61 39
5. Energie Karlovy Vary 24 8 6 2 8 58:55 38
6. Sparta Praha 24 11 1 2 10 85:73 37