Slavia je ve finále. Houževnatá Plzeň padla v nájezdech

Ivo Pospíšil
27. 3. 2009 20:43
Slavia Praha - Lasselsberger Plzeň 6:5sn (3:1, 1:3, 1:1)

Praha - Hokejisté pražské Slavie se opět po roce objeví ve finále extraligy. Svěřenci Vladimíra Růžičky totiž porazili v pátečním utkání Plzeň 6:5 po samostatných nájezdech a vyhráli tak celou semifinálovou sérii po výsledku 4:1 na zápasy.

Obhájce mistrovského titulu pak narazí v rozhodujících bojích na lepšího z dvojice Karlovy Vary - Sparta. Blíže zatím mají k finálové účasti Západočeši, kteří vedou v sérii 3:2 a v sobotu budou moci rozhodnout na domácím ledě.

Pátý vzájemný duel si v O2 Aréně nenechalo ujít celkem rekordních 15 176 diváků a ti rozhodně nemuseli vynaloženého času litovat.

O tom, v jakém duchu se bude utkání ubírat, napověděla hned první minuta, kdy musel nejprve prokázat pozornost proti Bednářově střele hostující brankář Chábera a z následného protiútoku vytáhl proti Strakovi dobrý zákrok také gólman Furch.

Prvním překonaným brankářem se nakonec stal plzeňský Jan Chábera. V desáté minutě totiž Václav Benák fauloval unikajícího Bednáře a rozhodčí Minář nařídil nekompromisně trestné střílení.

K němu se postavil sám postižený hráč a střelou mezi nohy rozjásal domácí fanoušky.

Neuběhly však ani dvě minuty a Plzeň okamžitě srovnala. Výhodu přesilové hry zužitkoval díky chytré teči Jan Kovář.

Závěr první části ale přeci jen patřil Slavii. Té nejprve vrátil vedení ranou od modré čáry Roman Červenka a ještě před úvodní přestávkou zvýšil na rozdíl dvou branek znovu Jaroslav Bednář.

A když na začátku prostředního dějství upravil po individuální akci na 4:1 Josef Beránek, začali domácí fanoušci v ochozech slavit postup.

Plzeň stáhla tříbrankové manko...

Jenže Západočeši zápas nezabalili, ba naopak. Pomohl jim také rychlý snižující gól z hole Maria Cartelliho a novou sílu do plzeňských řad vlila bezpochyby událost z devětadvacáté minuty.

Rozehrávající Červenka přihrával před svou bránu Slobodovi, jenže tomu puk v důležitou chvíli přeskočil hokejku a to zaskočilo i nepřipraveného Furcha, který tak smolně inkasoval potřetí v zápase.

Paralyzovaná Slavia se mohla uklidnit po vyloučení Matějovského, ovšem přesilová hra ji spíše uškodila. Během ní totiž ujel po Cháberově vyhození Martin Adamský a nekompromisně vyrovnal.

To už bylo moc i na mladého brankáře Furcha, jehož mezi třemi tyčemi okamžitě vystřídal Stanislav Neruda.

Divoký průběh zápasu se promítl i do nervozity obou týmů a výsledkem byla následná hromadná bitka, ve které na sebe strhli pozornost vzájemným soubojem zejména Josef Vašíček a Jaroslav Nedvěd.

...a vyrovnala i v poslední vteřině

Rozhodnutí proto mohla přinést závěrečná třetina. V ní nejprve plzeňští nevyužili nabídnutou početní převahu a krátce po jejím uplynutí udeřili domácí popáté.

Patnáct minut před koncem se protáhl kolem mantinelu Roman Červenka a našel před bránou úplně volného Bednáře, který střelou do odkryté klece završil svůj hattrick.

Akcie hostujícího týmu držel i v dalším průběhu brankář Chábera, jenže Plzni se nedařilo dlouho vyrovnat. A když Tomase vychytal v obrovské šanci Neruda, spělo všechno k vítězství Slavie.

Pavel Vostřák nevyužil v prodloužení hned několik šancí
Pavel Vostřák nevyužil v prodloužení hned několik šancí | Foto: Václav Rojík, HC Lasselserger Plzeň

Kýžené vyrovnání přišlo až ve chvíli, kdy to nejspíše na stadionu už nikdo neočekával. Během závěrečné powerplay a tlaku se puk dostal po ose Smrek - Vlasák až k Martinu Strakovi, a ten si v čase 59.59 senzačně vynutil prodloužení.

I v něm ovšem útočné akce obou týmů nezeslábly. Jako první mohl hned na začátku rozhodnout hostující Vostřák. Nedal, a tak mohl po pár minutách ukončit zápas na druhé straně unikajicí Bednář, ale ten zase po úspěšné bekhendové kličce trefil tyčku.

Západočeši nakonec mohli strhnout vítězství ve více jak minutové přesilovce čtyři na tři. Slavia se ovšem ubránila a konečné rozhodnutí tak padlo až v nájezdech.

Zatímco elitní střelci selhávali jeden po druhým, konečný postup přinesl domácím až trenérův syn, Vladimír Růžička jr. Ten se rozjel ve třetí serii pomaleji než všichni předchozí, zamíchal pukem a prostřelil k obrovské radosti domácích fanoušků Cháberu.