16. 5. 2010 22:22
Rusko - Dánsko 6:1, Lotyšsko - Norsko 5:0
Ovečkin slaví gól v síti Dánů
Ovečkin slaví gól v síti Dánů | Foto: Sport

Kolín nad Rýnem - Sérii pěti vítězných zápasů drží hokejisté ruské reprezentace.

Úřadující mistr světa a jeden z největších favoritů na konečné vítězství vyhrál i nedělní zápas proti nevyzpytatelnému Dánsku 6.1, a zajistil si postup z první pozice skupiny E.

V souběžně hraném zápase se pak vrátilo do boje o postup Lotyšsko. Tým kouč Znarokse porazil díky povedené třetí třetině Nory 5:0 a před pondělním zápasem s Českou republikou značně zamotal vývoj skupiny F.

Dánové patří za největší překvapení turnaje a čekalo se, zda po výhrách nad Finskem, USA nebo Slovenskem získají skalp i dalšího favorita. Rusko se však jejich další kořistí nestalo.

Díky brankám Dacjuka a Ovečkina v závěru první třetiny se tým kouče Bykova uklidnil a nerozhodilo jej ani Christensenovo snížení.

Naopak při další přesilové hry stál na konci kombinace Kovalčuka s Dacjukem Jevgenij Malkin a vrátil "sborné" dvoubrankový náskok. Papírový outsider pak už v závěrečné části ruské vítězství příliš neohrozil a naopak ještě třikrát inkasoval.

Blýskl se zejména Pavel Dacjuk, který v jednapadesáté minutě dokonce dovršil svůj hattrick. Dánsko tak bude o postup bojovat zejména ve svém příštím duelu proti Bělorusku.

Tomu se už postup výrazně vzdálil, neboť jejich hráči porazili Němce porazili až po prodloužení 2:1.

Kanada podruhé na MS padla. Zdolali ji Švédové

Ve skupině F se Lotyši proti Norům dlouho trápili. První branka do sítě gólmana Grotnese padla sice až ve 43. minutě, nicméně poté se spustily gólové hody.

Brankář Seveřanů byl nakonec pokořen ještě čtyřikrát a Lotyši se tak před zítřejším duelem s Českou republikou vrátili zpět do boje o možný postup do čtvrtfinále.

Důležitou výhru pak zaznamenali Švédové. Ti připravili druhou porážku na turnaji Kanadě, kterou zdolali díky výbornému výkonu z prvních dvou třetin 3:1.

Nepovedené utkání sehrál zejména brankář Mason, jenž inkasoval dva laciné góly a v pětadvacáté minutě přepustil své místo za stavu 0:3 kolegovi Johnsonovi.

Jiskru naděje pro zámořský celek vykřesal ještě třináct minut před koncem Laich, nicméně na víc se už "Javorové listy" nezmohly.