Hokejoví hrdinové v komiksu. Inspiraci berou z Anglie i Bruegela, politiky se nebojí

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
14. 12. 2019 7:00
Na začátku prosince vyšla další kniha z edice Hrdinové, tentokrát s podtitulem "Největší příběhy českého hokeje", která kombinuje vybrané příběhy tuzemské hokejové historie s komiksem.

Knihy o historii sportu to nemají snadné. Vybuzené emoce spojené s popisovanými spektákly už dávno vyprchaly a informace o nich jsou snadno k dohledání na internetu, novější dokonce na videu, a nejzajímavější příběhy zase skrz naskrz probralo každodenní zpravodajství. 

Nabízí se v zásadě dvě možnosti, jak přece jen čtenáře v digitální době zaujmout. Buďto najít napínavý příběh, který dosud ještě nebyl odvyprávěn, tak jak se podařilo například u dva roky starého životopisu Miroslava Fryčera (Můj divoký hokejový život). Anebo upoutat pozornost nevšedním zpracováním, což byl případ průkopnického sportovního komiksu Zátopek

Druhou cestu si zvolili také autoři Hrdinů, Ondřej Fuczik a Vojtěch Šeda, kteří v ve druhém díle série popisují dějiny českého hokeje a jeho hlavních tváří za doprovodu hojných ilustrací a komiksů namísto obvyklých agenturních fotografií a počítačové grafiky. 

Hrdinové 2: Největší příběhy českého hokeje

Nakladatelství: Yinachi
Text: Ondřej Fuczik 
Spolupráce: Robert Záruba a Jiří Holeček
Ilustrace: Vojtěch Šeda
Náklad: 5000
Stran: 257

Od Bruegela k Naganu

Hokejoví hrdinové, kteří se nyní dostávají na knihkupecké pulty, čtenáře zavedou na cestu, jež začíná výjevem ze slavného obrazu Pietera Bruegela staršího a končí vyhlídkami na mistrovství světa 2020, které bude v květnu hostit Švýcarsko. 

Autorovi textu Ondřeji Fuczikovi se přitom podařilo vyhnout obvyklému úskalí žánru, a sice zevrubnému a zdlouhavému popisu každého turnaje, hráče, branky a výsledku.

Pieter Bruegel starší: Lovci ve sněhu
Pieter Bruegel starší: Lovci ve sněhu | Foto: Uměleckohistorické muzeum ve Vídni, Wikipedia

Místo toho skládá sice nutně subjektivní, ale o to pestřejší mozaiku složenou z kratších textů, které zejména v druhé polovině knihy oživují vzpomínky aktérů. Nezříká se ale ani hodnoticích soudů, zejména směrem ke komunistickému režimu v ČSSR. Výsledkem je napínavé čtení, které dokáže udržet napětí a a alespoň částečně oživit dávno zašlé emoce. 

Tomuto efektu napomáhá nepřeberné množství drobných i rozsáhlejších ilustrací, ale také časové osy a přehledy nejlepších hráčů. A především desítka plnohodnotných komiksů Vojtěcha Šedy s tématy jako "Nagano," "Kanadský zázrak" nebo "Hlína".

Stejně jako u tři roky staré komiksové Kytice, která dokázala přitáhnout čtenáře k více než 160 let staré sbírce Erbenových balad, tak umožňuje konzumovat obsah současně dvojí formou, komiksovou i klasickou, textovou.

Jako v Anglii

Alespoň podle autorů knihy, jimž svými postřehy pomáhal i trojnásobný mistr světa Jiří "Fakír" Holeček, právě v tuzemsku neobvyklá komiksová tvář měla přitáhnout i mladší čtenáře, uvyklé spíše vizuální komunikaci. 

Nejde přitom o žádné unikum. Podle Šedy funguje podobný formát v Anglii už od dvacátých let minulého století, kde se komiksovou formou zobrazuje zejména fotbal, a stále je velmi populární. 

Zdá se, že i v české kotlině jde o úspěšnou strategii. Prvního dílu Hrdinů ("Největší příběhy české kopané", 2017), se podle nakladatelství Yinachi prodalo deseti tisíc kusů a následně vznikla audiokniha namluvená Ivanem Trojanem. 

Hokejoví hrdinové vychází v prvním vydání v nákladu 5000 výtisků, což je opět na české poměry velice zajímavé číslo. A autoři si znovu slibují velký zájem, byť se cena jednoho výtisku pohybuje kolem 500 korun.

Hrdinové 2: Největší příběhy českého hokeje
Hrdinové 2: Největší příběhy českého hokeje | Foto: yinachi
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy