Václav Rojík, Resd Spo
9. 3. 2009 20:18
Plzeň - Pardubice 3:4
Pardubičtí hokejisté po utkání s Plzní slavili již pátou domácí výhru v řadě.
Pardubičtí hokejisté po utkání s Plzní slavili již pátou domácí výhru v řadě. | Foto: Zuzana Hronová

Plzeň - Hokejisté Pardubic vybojovali ve čtvrtém čtvrtfinále play off extraligy v Plzni výhru 4:3 a srovanali stav série na 2:2. Hosté vedli už po úvodní desetiminutovce 3:0. Plzenští mocně dotahovali, ale skóre otočit nedokázali.

Hráčem zápasu byl bývalý plzeňský kapitán Tomáš Divíšek, který byl u všech čtyř branek Pardubic - dvě sám vstřelil a na dvě nahrál. Páté klání je na programu ve středu na východě Čech v 17:00.

Zápas jsme sledovali online

Opatrný začátek zápasu, v němž měli Pardubičtí tak trochu nůž na krku, neboť prohra by znamenala vedení Plzně 3:1, skončil s vedoucím gólem Východočechů.

Tři góly za deset minut

V 6. minutě vystřelil od modré čáry Čáslava a od Divíška, který spolu s jedním z domácích hráčů bránil brankáři Cháberovi ve výhledu, puk doskákal za brankovou čáru.

O necelé dvě minuty později navíc udeřil opět Divíšek, když dokončil akci Cetkovského, jež proti Cháberovi ani nadvakrát neuspěl.

Domácí kouč Hynek svým svěřencům na střídačce důrazně vyčinil a ihned sáhl ke střídání brankářů: Cháberu nahradil Francouz. Efekt to však žádný nepřineslo a ani Francouz neudržel čisté konto příliš dlouho.

Na konci 10. minuty při signalizovaném trestu pro Lasselsberger totiž Pardubičtí pokračovali v akci, Divíšek nabil Lojkovi, jež pálil od modré čáry přesně pod horní tyčku.

Následoval oddechový čas Plzně. Ta se ve 14. minutě mohla dostat do hry díky 59 sekund dlouhé přesilovce pět na tři, v ní ale Vlasák rozvlnil jen boční síť.

Západočeši málem dotáhli obrat

Prvním náznakem šance ve druhém dějství bylo přečíslení domácích tři na dva, které zakončil povedenou střelou zápěstím Adamský, jenže v cestě puku do sítě zabránilo Lašákovo rameno.

Poté si několik příležitostí na zvýšení tříbrankového náskoku vypracovali hosté, ale Francouz odolal. Ve 29. minutě naopak Lašák hodně pomohl domácím ke snížení skóre, když Dreslerovu nepříliš nebezpečnou ránu vyrazil pouze na brankoviště před Straku, jenž doklepl puk pohodlně do prázdné klece.

Plzeňští by se již dnes mohli radovat z postupu do play-off.
Plzeňští by se již dnes mohli radovat z postupu do play-off. | Foto: Zuzana Hronová

Neuběhly ani tři minuty a přes jisté ožití Západočechů přišel čtvrtý gól v jejich síti. Divíšek v přečíslení dvou na jednoho po naznačení střely přihrál Pivkovi, jež si s Francouzem doslova pohrál a skóroval do prázdné branky. Vzápětí mohl přidat definitivní pojistku Tvrdík, ale Francouz se z bezprostřední blízkosti zaskočit nenechal.

Ve 35. minutě uháněl zcela sám na zteč hostující branky Kubica, při zakončení ovšem mířil vedle pravé Lašákovy tyče. Plzeň přesto stihla ještě před druhou přestávkou z náskoku hostů kus odkrojit.

Ve 38. minutě obrana Moelleru opět propadla, tentokrát jel sám na Lašáka Adamský, ale vedl si výrazně lépe než jeho spoluhráč Kubica a úspěšně zakončil blafákem do bekhendu. Chvilku poté nahodil puk od modré čáry Smrek, Vlasákova pohotová teč však mířila pouze nad.

V úvodu třetí části se vyznamenal Francouz, před něhož se dostal osamocený útočník Kolář, ale mladý domácí gólman mu překazil pokus o bekhendový blafák vypíchnutím kotouče svou holí.

Na zteč pak opět zavelel na druhé straně Straka. Olympijský vítěz z Nagana vlétl do útočného pásma, předložil puk Vlasákovi, jehož první pokus sice vytěsnil Lašák, ale Vlasák si puk dojel za brankou, kterou rychle obkroužil a poslal puk do odkryté sítě.

Domácí vycítili svou šanci a snažili se o vyrovnání. Z téměř rozhodnutého zápasu, v němž prohrávali již 0:3 a 1:4, bylo najednou drama.

Nadějné projektily vyslali na Lašáka postupně Vostřák, Kubica a Adamský, slovenský gólman ve službách Moelleru však těžké chvilky bezchybně ustál. V poslední minutě základní hrací doby sáhli domácí k power play, po ráně Smreka měl obrovskou šanci Straka, ale když už stadion jásal nad vyrovnáním, předvedl fantastický zákrok lapačkou Lašák.</

Lasselsberger Plzeň - Moeller Pardubice 3:4 (0:3, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky:
29. M. Straka (Dresler), 38. Adamský, 45. Vlasák (M. Straka) - 6. Divíšek (Čáslava), 8. Divíšek (Cetkovský), 10. Lojek (Divíšek), 32. Pivko (Divíšek, Snopek). Rozhodčí: Fraňo, Homola - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 1:5. Bez využití. Diváci: 8178. Stav série: 2:2.
Plzeň: Chábera (8. Francouz) - Dresler, Smrek, Benák, Redlihs, J. Nedvěd, Čakajík - Vostřák, M. Straka, Vlasák - Tomas, Kubalík, Matějovský - Adamský, Jan Kovář, Dvořák - od 21. navíc Kubica, Laš, Lev. Trenéři: Hynek, Razým a Pejchar.
Pardubice: Lašák - Čáslava, Lojek, Píša, Havíř, Snopek, Kolář II - Zohorna, Divíšek, Pivko - Cetkovský, Tvrdík, Somík - Kolář I, Koukal, Starý - Bláha, Semorád, Rákos. Trenéři: V. Sýkora a Seidl.