Palát je připraven být hvězdou: Chci 50 bodů za sezonu!

Adam Sušovský Adam Sušovský
8. 7. 2014 6:00
Přečtěte si rozhovor s českou hvězdou NHL Ondřejem Palátem. Český supertalent podepsal s Tampou milionovou smlouvu a těší se, že bude klíčovým mužem týmu.
Ondřej Palát. Na něj se Tampa Bay loni mohla spolehnout a tak ho teď odměnila novou smlouvu za deset milionů dolarů. Potvrdí letos český talent, že má skutečně na to být klíčovým mužem týmu?
Ondřej Palát. Na něj se Tampa Bay loni mohla spolehnout a tak ho teď odměnila novou smlouvu za deset milionů dolarů. Potvrdí letos český talent, že má skutečně na to být klíčovým mužem týmu? | Foto: Reuters

Frýdek–Místek – Člověk si prostě musí říct, že NHL může hrát. Ze začátku je všechno rychlejší, protihráči výborní a obránci se ani nedají objet. Jenže tohle je všechno jen o sebevědomí, říká v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz hokejový supertalent a budoucí hvězda reprezentace Ondřej Palát.

Ještě loni v Česku ho nikdo neznal. Jenže pak se díky svému mimořádnému odhodlání zlepšovat se a také i shodou okolností objevil v Tampě Bay v jedné formaci s kanadskou legendou Martinem St. Louisem a najednou z něj vyrostl klíčový hráč týmu.

Teď s Tampu Bay podepsal novou smlouvu na tři roky. Vydělá si deset milionů dolarů a v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká: „Jsem připravený stát se klíčovým hráčem týmu. A moje osobní meta? Minimálně padesát kanadských bodů."

Začněme tou smlouvou. Za tři roky si v Tampě vyděláte deset milionů dolarů. Co takové částce říkáte?
Co na to říkám? Že je to super. Vždycky jsem si přál hrát hokej v NHL, a teď mě Tampa dala takovou smlouvu…

To smlouva přece svědčí o jednom. Ondřej Palát už nemůže být hokejista do třetí nebo čtvrté lajny, jakým ještě před rokem chtěl být, ale bude muset být jedním z klíčových mužů týmu. Souhlasíte?
Asi jo. Vybudoval jsem si takovou pozici, takže teď budu dostávat hodně prostoru. Upřímně? Bude to úplně jiná role než s jakou se počítal, ale strašně se na to těším.

Je na to Ondřej Palát připraven?
Je. Vím, že budu pod tlakem fanoušků i médií a vím, že se mi bude muset dařit. Ale já chci hrát ještě líp než loni.

Loni jste nasbíral v sezoně úctyhodných 59 kanadských bodů. Kolik jich teda uděláte, a kolik jich od vás bude Tampa čekat, letos?
Chci se dostat zase nad padesát bodů, to je moje osobní meta. Každá taková sezona je totiž z pohledu hokejisty úspěšná, ale samozřejmě chci, aby sezona byla úspěšná i z pohledu týmu.

Když se na tu minulou sezonu z těchto obou pohledů podíváte a vzpomenete si na to, že jste ještě loni v létě ani nevěděl, jestli budete hrát NHL, co na to říkáte?
Tohle je takový malý splněný sen. Já jsem ještě loni v létě doufal, že udělám kemp a vůbec jsem si tím nebyl jistý. Nevěděl jsem, jestli se do týmu dostanu.... No a teď vidíte, sezona dopadla takhle a já jí dohrával v první lajně.

Jak se stalo, že se z podstatě neznámého hráče stal klíčový muž týmu?
Byl jsem klíčový muž svého týmu už v juniorce a také v AHL, jenže v Česku o tom nikdo neví. Přišel jsem pak do NHL a musel se všemu přizpůsobit. Ze začátku byli úplně všichni lepší, hráči výborní, obránci se ani nedali objet. Jenže to bylo všechno o zvyku a o sebevědomí. Člověk si prostě nejprve musí říct, že NHL hrát může. A pak samozřejmě přišly okamžiky, jako když se zranil Stamkos a já se najednou dostal do první lajny. Hrál jsem se St. Louisem a ten mi pomohl. To už je samozřejmě i štěstí.

"St. Louis chválil a já se zlepšoval"

V čem vám Martin St. Louis tak pomohl?
Ve všem. Ve hře i v sebevědomí. Na ledě mi říkal, ať nenahazuju puky a netočím je po rozích. Pořád mi říkal, že jsme první lajna, takže si to budeme dávat do hole. Mluvil se mnou pořád, chválil mě a to mi dodávalo sebevědomí i sebedůvěru. Díky tomu jsem se pořád zlepšoval.

Teď musíte mít sebevědomí na rozdávání, ne?
Já doufám, že v soukromí jsem pořád skromný kluk a člověk. Na ledě to sebevědomí ale na podzim doufám mít budu.

Abyste chytil začátek?
Přesně tak. To bude hodně důležité. Musím v létě máknout a dobře se na sezonu připravit.

Kromě toho, že pravidelně sbíráte body, jste byl velice úspěšný také v tabulce plus minus bodů. S 32 body jste byl osmý v celé soutěži. Jste spokojený?
Jsem spokojený, protože tahle statistika je pro mě rovnocenná se statistikou kanadských bodů. Mluví o tom, jak je hráč komplexní, jak umí bránit a jak je prospěšný pro mužstvo. Je to prostě hodně důležitá tabulka, na které si osobně hodně zakládám

Tuhle statistiku letos podruhé v kariéře vyhrál David Krejčí a měl jen o sedm bodů víc než vy. Co takhle si to s ním v příští sezoně na dálku o tenhle primát rozdat?
No... Tak byl bych rád!. Už jenom ta TOP deset je super, a kdybych se mohl posunout ještě výš? To by byla paráda.

"Mrzí mě, že jsem si v Soči moc nezahrál"

Jedna kaňka na minulé sezoně z vašeho pohledu byla. V NHL jste už dávno válel, jenže pak jste přijel na olympiádu do Soči a tam skoro vůbec nehrál. Mrzí vás to?
Trošku mě to mrzí. Panu Hadamczikovi jsem ale tehdy před nominací řekl, že přijmu jakoukoliv roli. Věděl jsem, že budu buď hrát v prvních formacích a budu mít hodně prostoru, nebo že skončím na pomezí sestavy a budu se dívat na zápasy z tribuny. Stalo se to druhé.

Dnes byste takovou roli přijal?
Jasně. Přijal bych jí znovu. Každý hokejista chce mít co nejvíce prostoru a rozhodovat zápasy, ale tohle byla olympiáda, výjimečný turnaj.

Proč jste letos nepřijel na mistrovství světa do Minsku?
Byl jsem zraněný. Poslední zápas normální sezony jsem dostal pořádný hit a měl jsem problémy s krční páteří a bolestí hlavy. Dva zápasy mě napíchali a spravili, ale pak už to nešlo.

Proč se tedy potom říkalo, že nechcete přijet, protože nemáte smlouvu na příští rok?
Vůbec nevím, kdo to rozšířil. Trenérovi Růžičkovi jsem řekl, že jestli budu zdravý, přijedu. Bohužel jsem nebyl. Jinak bych samozřejmě neodmítal a bez váhání přijel.

Vladimír Růžička pak ale řekl, že si to u vás mladých hráčů bude pamatovat, až bude za rok dávat do kupy tým na domácí mistrovství světa. Vyříkali jste si to pak?
Nevyříkali jsme si nic, protože jsem ho ani nepotkal. Já teď prostě doufám, že se mi bude příští rok dařit a uvidíme, co bude.

Má Tampa Bay na to, aby letos dosáhla na nějaký velký úspěch a nevypadla v prvním kole jako loni?
Já myslím, že jo. Přivedli jsme nového útočníka i obránce, navíc zkušeného brankáře Nabokova jako dvojku. Jsme lepší než minulý rok, kdy jsme byli navíc ještě mladí a nezkušení. Teď to jen musíme potvrdit.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy