Seřídit lyže od olympijského vítěze? Hokejista Beránek přijal angažmá ve skiservisu

Jiří Škuba Jiří Škuba
14. 11. 2020 14:51
Více než dvacet let hrál na vrcholné úrovni, po skončení kariéry trénoval nebo působil jako sportovní ředitel Litvínova. S hokejem ale olympijský vítěz z Nagana Josef Beránek letos skončil, alespoň prozatím. Jeho profesní život nyní naplňuje jiný sport: lyžování.
Josef Beránek jako kouč Slavie
Josef Beránek jako kouč Slavie | Foto: Zlata Vostrá

Je to lehce paradoxní směr, kterým se vydal. Lyže ho nikdy moc nebraly, ani v Kanadě - když už se šlo na svah, sáhl spíš po prknu. K novému sportu ho ale nyní přivedla jeho partnerka Markéta Šveda, která sama závodně lyžovala a zná se s kompletní českou špičkou včetně bratrů Bankových.

"Po jarním konci v Litvínově jsem si užil volné léto, hodně času jsem strávil na zahradě, to bylo fajn. Díky Markétě jsem měl možnost zúčastnit se pár tréninků s Honzou Holickým (bývalý reprezentant v lyžování) a nadchlo mě to. Je to individuální sport, úplně jiný než hokej," pochvaluje si Beránek, který tento týden oslavil jednapadesáté narozeniny.

S lyžemi se dokonce rozhodl spojit svou další kariéru. Začal pracovat v jednom ze skicenter na pražském Barrandově, které vede Daniel Krčmář, otec stříbrného olympijského medailisty v biatlonu Michala. Po zaškolení tedy bude Beránkovou náplní práce servis a prodej lyží a dalšího vybavení.

Až skončí vládní opatření a lyžařská sezona se rozjede naplno, budou mít zákazníci možnost nechat si třeba seřídit lyže od olympijského vítěze z Nagana. "Začínat někde od nuly mi vůbec nevadí, naopak. Člověk dozrává s každou funkcí a každá profese má něco. Je důležité posunout se natolik, abych to mohl dělat na profesionální úrovni," říká litvínovský rodák. Počítá s tím, že ho lidé budou poznávat. "Docela mě to překvapilo, kolik lidí si na mě pamatuje. Dokonce i když jsem měl na sobě roušku."

Jeho návrat do hokejového světa je zatím ve hvězdách. Také vinou situace spojené s pandemií onemocnění covid-19. Málokdo ví, co bude za pár měsíců. "Doba není jednoduchá, uvidíme, kam se profesionální hokej posune. A nejen vzhledem ke koronavirovým omezením, ale také ke změnám v extralize a mládežnickému hokeji," říká Beránek.

Josef Beránek v novém království
Josef Beránek v novém království | Foto: archiv

Návrat do funkcionářského křesla přitom nevylučuje, hokej je pro něj jako droga. Ve funkci sportovního ředitele Litvínova se mimo jiné mohl opřít také o konzultace své partnerky, která je jedním z nejzkušenějších headhunterů v Česku a přes dvacet let dodává do firem topmanažery. "Pepovi jsem do práce ale moc nemluvila, sport je přece jen trochu specifický," usměje se Šveda.

"Spíš jsem od ní čerpal informace, jak sestavování úspěšných týmů funguje v byznysu, na manažerské úrovni. Rád jsem využil jejích rad," doplňuje Beránek.

Hlavní inspirací pro něj zůstává prostředí v NHL, kde v dresech Philadelphie, Edmontonu, Pittsburghu či Vancouveru strávil deset let. "V zámoří to funguje systémem, který tady nevidíme. Vše je na profesionální úrovni, na každé pozici je odborník. To mi tady v českém hokeji chybí," dodává.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Úrokové sazby hypoték stouply v květnu počtvrté v řadě, ukázal index

Úrokové sazby hypoték míří čtvrtý měsíc v řadě vzhůru. Vyplývá to z výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, podle kterého v květnu vzrostly průměrné sazby na 2,15 procenta z dubnových 2,12 procenta. Hranici dvou procent překročily v březnu.

Odborníci očekávají, že ke konci roku se sazby mohou vyšplhat až ke třem procentům. V důsledku rostoucích cen nemovitostí současně roste i průměrná cena hypotéky, která aktuálně dosahuje 2,925.582 Kč. Před dvěma lety přitom byla o 30 procent níže.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Summit NATO vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí Severoatlantické aliance na pondělním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice v diplomatické při s Ruskem, kterou vyvolala kauza Vrbětice. Českým novinářům to před odpoledním jednáním řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bude jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Nyní se podle Kulhánka k útoku a následné diplomatické roztržce vyjádří i političtí vůdci spojeneckých zemí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy