Seřídit lyže od olympijského vítěze? Hokejista Beránek přijal angažmá ve skiservisu

Jiří Škuba Jiří Škuba
14. 11. 2020 14:51
Více než dvacet let hrál na vrcholné úrovni, po skončení kariéry trénoval nebo působil jako sportovní ředitel Litvínova. S hokejem ale olympijský vítěz z Nagana Josef Beránek letos skončil, alespoň prozatím. Jeho profesní život nyní naplňuje jiný sport: lyžování.
Josef Beránek jako kouč Slavie
Josef Beránek jako kouč Slavie | Foto: Zlata Vostrá

Je to lehce paradoxní směr, kterým se vydal. Lyže ho nikdy moc nebraly, ani v Kanadě - když už se šlo na svah, sáhl spíš po prknu. K novému sportu ho ale nyní přivedla jeho partnerka Markéta Šveda, která sama závodně lyžovala a zná se s kompletní českou špičkou včetně bratrů Bankových.

"Po jarním konci v Litvínově jsem si užil volné léto, hodně času jsem strávil na zahradě, to bylo fajn. Díky Markétě jsem měl možnost zúčastnit se pár tréninků s Honzou Holickým (bývalý reprezentant v lyžování) a nadchlo mě to. Je to individuální sport, úplně jiný než hokej," pochvaluje si Beránek, který tento týden oslavil jednapadesáté narozeniny.

S lyžemi se dokonce rozhodl spojit svou další kariéru. Začal pracovat v jednom ze skicenter na pražském Barrandově, které vede Daniel Krčmář, otec stříbrného olympijského medailisty v biatlonu Michala. Po zaškolení tedy bude Beránkovou náplní práce servis a prodej lyží a dalšího vybavení.

Až skončí vládní opatření a lyžařská sezona se rozjede naplno, budou mít zákazníci možnost nechat si třeba seřídit lyže od olympijského vítěze z Nagana. "Začínat někde od nuly mi vůbec nevadí, naopak. Člověk dozrává s každou funkcí a každá profese má něco. Je důležité posunout se natolik, abych to mohl dělat na profesionální úrovni," říká litvínovský rodák. Počítá s tím, že ho lidé budou poznávat. "Docela mě to překvapilo, kolik lidí si na mě pamatuje. Dokonce i když jsem měl na sobě roušku."

Jeho návrat do hokejového světa je zatím ve hvězdách. Také vinou situace spojené s pandemií onemocnění covid-19. Málokdo ví, co bude za pár měsíců. "Doba není jednoduchá, uvidíme, kam se profesionální hokej posune. A nejen vzhledem ke koronavirovým omezením, ale také ke změnám v extralize a mládežnickému hokeji," říká Beránek.

Josef Beránek v novém království
Josef Beránek v novém království | Foto: archiv

Návrat do funkcionářského křesla přitom nevylučuje, hokej je pro něj jako droga. Ve funkci sportovního ředitele Litvínova se mimo jiné mohl opřít také o konzultace své partnerky, která je jedním z nejzkušenějších headhunterů v Česku a přes dvacet let dodává do firem topmanažery. "Pepovi jsem do práce ale moc nemluvila, sport je přece jen trochu specifický," usměje se Šveda.

"Spíš jsem od ní čerpal informace, jak sestavování úspěšných týmů funguje v byznysu, na manažerské úrovni. Rád jsem využil jejích rad," doplňuje Beránek.

Hlavní inspirací pro něj zůstává prostředí v NHL, kde v dresech Philadelphie, Edmontonu, Pittsburghu či Vancouveru strávil deset let. "V zámoří to funguje systémem, který tady nevidíme. Vše je na profesionální úrovni, na každé pozici je odborník. To mi tady v českém hokeji chybí," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy