Hertl se zranil jako kdysi Koller, léčit se může i půl roku

Adam Sušovský Adam Sušovský
3. 1. 2014 12:23
Zranění Tomáše Hertla může být vážnější, než se původně zdálo. Česká hvězda NHL může přijít o celou sezonu.
Dopadne Hertl jako Dino Koller? Ten kvůli zadním kolenním vazům přišel o skoro celou sezonu
Dopadne Hertl jako Dino Koller? Ten kvůli zadním kolenním vazům přišel o skoro celou sezonu | Foto: Eduard Erben

Praha - Ze začátku byly prognózy docela pozitivní. Mladé koleno hokejisty Tomáše Hertla bude v pořádku, stačí měsíc klidu a pak může česká kometa letošní sezony NHL klidně na olympiádu. Teď je ale vše úplně jinak. Hertl musel na operaci zadního zkříženého vazu a doba jeho rekonvalescence je nejistá.

"Olympiádu po takové operaci nestihne určitě, to už je jasné," řekl dnes Aktuálně.cz uznávaný český fyzioterapeut Pavel Kolář. Hokejový turnaj v Soči začíná za měsíc a s Hertlovou absencí už napevno počítá také kouč Alois Hadamczik.

Americká TV: Hertl bude mimo až 9 měsíců

Stihne Hertl ale alespoň závěr NHL?

Vedení San Jose detailní informace o jeho zranění bedlivě střeží, vyjadřovat se k nim nesmí v rozhovorech na přání klubu ani sám hráč. Americká televize CSN Bay Area ale včera uvedla, že jednadvacetiletý hokejista může být mímo až devět měsíců.

V nejlepším případě se prý Hertl může vrátit za nějakých 12 týdnů. Ale spíš to vypadá, že bude mimo hru šest až devět měsíců. To znamená, že přijde o celou sezonu," uvedl nejmenovaný expert americké stanice.

Fyzioterapeut Kolář: Ta operace je skutečně problematická

Hertlův problém je prý v tom, že zadní zkřížený vaz byl do jedné čtvrtiny roztržený a i po úspěšné operaci trvá jeho regenerace tři měsíce. Jenže to platí jen v případě, když se nevyskytnou žádné komplikace. Jinak jde až o půl roku.

Více o zprávě americké televize čtěte ZDE.

To, že jakákoliv operace zadního zkříženého vazu, je i na regeneraci moc náročná, teď potvrdil Aktuálně.cz i Kolář.

"Tomáš je sice můj pacient, ale kluby v Americe si tohle řeší sami. S Tomášem jsem o tom proto ani nemluvil a jeho diagnóznu neznám. Pokud šlo ale skutečně o operaci zadního zkříženého vazu, může být mimo hru skutečně dlouho. Ta operace je velmi problematická, na rekonvalescenci mnohem náročnější než operace předního vazu," řekl Kolář.

Podobně se kdysi zranil i fotbalista Koller

"Takhle se v minulosti zranil třeba fotbalista Jan Koller," uvedl Kolář příklad, kdy se léčení hodně protáhlo.

Vytáhlý forvard si koleno poranil v roce 2005 během svého působení v Borussii Dortmund a na marodce byl od září až do května příštího roku. Na rozdíl od Hertla si ale přetrhl vaz úplně.

Historicky nejlepší střelec fotbalové reprezentace tak vynechal kvůli zdlouhavé léčbě téměř celou sezonu bundesligy a přišel také o klíčové zápasy kvalifikace na mistrovství světa v Německu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy