Zbláznili se v Chicagu? Třeba ne. Tohle jsou čtyři důvody, proč Hawks vydělali na výměně Panarina

Adam Sušovský Adam Sušovský
26. 6. 2017 18:11
Možná jste to prožívali podobně. Nejprve přišel údiv: Cože? Pak nádech, a někteří se ještě možná pro jistotu jednou koukli, jestli nečetli špatně. Fanoušci sledující NHL zkrátka zůstali v šoku, museli. Vždyť Chicago se o víkendu zbavilo jedné z největších hvězd světového hokeje. Artěmije Panarina navíc vyměnili na první pohled za velmi slabou protihodnotu - útočníka Brandona Saada z Columbusu. Přestupová bomba, kterou nikdo nečekal, ale bez emocí logiku dává. Tohle jsou čtyři důvody, proč Hawks do odvážného trejdu šli. A proč nakonec mohou být ti, kteří na něm vydělali.
Artěmij Panarin v Chicagu končí. Klub jednu z největších hvězd světového hokeje vyměnil za slabou protihodnotu do Columbusu. Přinášíme čtyři důvody, proč Blackhawks stejně vý,měnou vydělali.
Artěmij Panarin v Chicagu končí. Klub jednu z největších hvězd světového hokeje vyměnil za slabou protihodnotu do Columbusu. Přinášíme čtyři důvody, proč Blackhawks stejně vý,měnou vydělali. | Foto: ČTK

Chicago/Praha - Pro začátek si shrňme pár objektivních informací: Artěmij Panarin posbíral v loňské sezoně skvělých 75 kanadských bodů, vyšvihl se mezi největší superstar NHL a dělal ještě lepšího spoluhráče z Patricka Kanea. Zatímco Američan loni vyhrál bodování ligy, Panarin byl nejlepším nováčkem.

Fanoušci Chicaga jej milovali, teď jsou v šoku. Blackhawks jej vyměnili do Columbusu.

Za Brandona Saada. Čtyřiadvacetiletého útočníka, který sice v poslední sezoně posbíral rovněž slušných 56 bodů, ale přiznejme si to úplně otevřeně: Hokejově je to prostě horší hráč.

Šokující. Taková zkrátka je víkendová výměna těchto dvou hokejistů, kterou můžeme už teď s předstihem označit za přestupovou bombu léta. Vyvolala údiv, emoce, nepochopení.

Až ale dáte emoce stranou, zjistíte, že krok Chicaga, které se dobrovolně vzdalo jedné z největších hvězd světového hokeje za relativně malou protihodnotu, logiku má. Tohle jsou čtyři důvody, proč se Hawks Panarina zbavili, a ještě tím mohou vydělat. 

Místo pod platovým stropem

V tuto chvíli si nepomohlo nijak, do budoucna ale Chicago jedno velké trápení vyřešilo. Odchod Panarina bude pro Blackhawks důležitý hlavně z hlediska platového stropu.

V následující sezoně si oba hráči sice vydělají shodně 6 milionů dolarů, jenže zatímco Saad zůstane pod smlouvou i příští čtyři roky, Panarin se za dva roky stane nechráněným volným hráčem a řekne si v NHL o pořádný balík, odhadem kolem deseti milionů dolarů na sezonu.

Vzhledem k výkonům, jaké předvádí, na takové peníze má nárok. A v lize mu je určitě někdo nabídne. Chicago by to ale nebylo, tolik peněz v nabušeném rozpočtu pod platovým stropem na příští sezony nemá. A tak se Panarina rozhodlo vyměnit zavčasu, dokud má nějakou cenu. Zatímco za dva roky by Panarin na devadesát procent odešel jinam zadarmo, teď Blackhawks získali jednoho z nejlepších dvoustranných útočníků v lize.

Z tohoto pohledu proto riskují především Blue Jackets. Nikde totiž není psáno, že Panarin bude chtít v Columbusu zůstat. Vynikajícím Saadem, jenž v posledních dvou sezonách nastřílel 31 a 24 branek, tak zaplatili za hráče, který může za dva roky zadarmo odejít i od nich.

Artěmij Panarin

Artěmij Panarin, Chicago, NHL 2016/17

Pozice: levé křídlo
Plat (smlouva do): 6 milionů dolarů (červen 2018)
Věk: 25 let
Bilance v NHL: 161 zápasů, 151 bodů (61+90)
Bilance ve Stanley Cupu: 11 zápasů, 8 bodů (2+6)
Bilance v poslední sezoně / Stanley Cup: 82 zápasů, 74 bodů (31+43) / 4 zápasy, 1 bod (0+1)

Komplexnější hokejista

Brandon Saad sice svými kličkami nedokáže zesměšňovat obránce s tak velkou pravděpodobností jako Artěmij Panarin, přesto může být nakonec mnohem platnějším hráčem. Jeho velkou výhodou je všestrannost. Umí dávat góly, je na něj spoleh i dozadu.

Artěmij Panarin v Chicagu oslňoval ligu dvě sezony, ale k čemu to bylo, když Hawks pokaždé skončili v prvním kole? Letos Rus navíc v pěti zápasech play-off nedal gól. A ukázalo se, že má problémy s tvrdou hrou soupeře, která ve vyřazovacích bojích přichází.

To Saadovy výkony v nejdůležitějších zápasech sezony rostou, na posledním Stanley Cupu Chicaga je podepsaný osmi góly.

Brandon Saad

Blackhawks' Saad falls on Bruins' Seidenberg during Game 2 o

Pozice: levé křídlo
Plat (smlouva do): 6 milionů dolarů (červen 2021)
Věk: 24 let
Bilance v NHL: 368 zápasů, 232 bodů (107+125)
Bilance ve Stanley Cupu: 72 zápasů, 37 bodů (16+21)
Bilance v poslední sezoně / Stanley Cup: 82 zápasů, 53 bodů (24+29) / 5 zápasů, 3 body (2+1)

Náhrada za Mariána Hossu

Chicago zároveň na konci minulého týdne oznámilo, že do příští sezony nezasáhne slovenský útočník Marián Hossa. Dlouholetá opora, která s klubem v minulých sezonách dosáhla na tři Stanley Cupu, pravděpodobně ukončí v 38letech nuceně kariéru. Na led ho nepouští stále se zhoršující alergie na výstroj.

A právě místo Hossy, který většinou nastupoval s kapitánem týmu Jonathanem Toewsem, Blackhawks potřebují nějak zaplnit. Saad je jako parťák Toewse logická první volba. Spolu v jedné formaci už Chicago dovedli k posledním dvěma Stanley Cupům, velice dobře si k sobě sedli také lidsky.

Návrat Saada do Chicaga, které před dvěma lety podpisem kontraktu v Columbusu opustil, může Toewse probudit. Devětadvacetiletý Kanaďan bez něj neprožíval nejlepší sezony, pokaždé nasbíral o deset bodů méně než dříve se Saadem. Letos byla bilance štědře placeného Toewse "jen" 58 bodů (21+37).

Týmová chemie

A na tohle nezapomeňte: týmová chemie. Artěmij Panarin nejspíš není jedním z těch Rusů, kterého by spoluhráči kolem sebe neměli rádi. Jenže Brandon Saad má v Chicagu úplně jiné postavení.

Jak Jonathan Toews, tak Patrick Kane už se nechali slyšet, že jsou z návratu Saada nadšení. A hlavně vedení vkládá do navrátilce velké naděje, že pomůže oživit Toewse. 

Saad pravděpodobně nedokáže nahradit útočné kvality Panarina, to se od něj ale vůbec nebude očekávat. Přichází i jako jeden z pilířů atmosféry v kabině a na ledě dostane jiné, přitom stejně tak klíčové role. 

V tuto chvíli na trejdu neztratil nikdo. Chicago si uvolnilo místo v platovém stropu za prověřenou kvalitu, Columbus zase získal hvězdu, která bude lákat lidi a prodávat reklamní předměty. Hodnotit celý trejd se ale dá až příští rok podle toho, kde Panarin podepíše vysněný luxusní kontrakt.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
Další zprávy