Vaněček v přestřelce střídal parťáka, prohru s Washingtonem neodvrátil

26. 10. 2023 6:39
Hokejisté New Jersey prohráli v jediném utkání středečního programu NHL doma s Washingtonem 4:6. Do branky Devils se postavil od druhé třetiny za stavu 0:3 Vítek Vaněček a pustil dva góly ze šestnácti střel. Jeho spoluhráč Ondřej Palát nebodoval ve druhém zápase za sebou.
Vítek Vaněček
Vítek Vaněček | Foto: Reuters

"Naše hra s pukem byla otřesná," povzdechl si trenér New Jersey Lindy Ruff. "Nedokázali jsme si přihrát z hokejky na hokejku. Byli jsme slabí v osobních soubojích. Dostali jsme, co jsme si zasloužili," doplnil.

Washington si vypracoval v úvodní třetině tříbrankový náskok, který týmu zajistil Anthony Mantha, Dylan Strome a Sonny Milano. Ve 31. minutě už ale vedlo New Jersey. Obrat na 4:3 řídil dvěma trefami Tyler Toffoli, jednou se prosadili i Timo Meier a Nico Hischier, zatímco Jack Hughes si připsal tři přihrávky a vede produktivitu soutěže (4+13).

"Vzkaz trenéra před třetí třetinou byl jasný. Ptal se nás, zda chceme hrát stejně jako v první nebo druhé třetině," prozradil útočník Washingtonu T.J. Oshie. "V několika minulých zápasech se nám stalo, že když jsme chybovali v jedné třetině, ovlivnilo to náš výkon i v té další. Tentokrát jsme ale výpadek z druhé třetiny hodili za hlavu. To je dobré znamení," doplnil.

Washington do třetí třetiny vstoupil výborně. Už po osmnácti sekundách hry využil přesilovou hru Strome, který zakončoval souhru do prázdné branky. V dalším přečíslení překonal Connor McMichael Vaněčka ve 43. minutě bekhendovým blafákem. Hostům ještě rozhodčí odvolali gól Milana po trenérské výzvě, která odhalila, že akci předcházel ofsajd.

"Využitá přesilovka udala tón celé třetí třetině, ve které jsme si v prvních deseti minutách vytvořili několik dalších šancí a otočili zápas. Ve zbytku utkání jsme si chytře hlídali vedení, dobře jsme četli hru a soupeře jsme drželi v dostatečné vzdálenosti od naší branky," řekl trenér Washingtonu Spencer Carbery.

Výhru zpečetil Alexandr Ovečkin při risku New Jersey bez brankáře a vstřelil 824. gól v soutěži. Na vyrovnání rekordu NHL, který drží Wayne Gretzky, mu schází ještě 70 tref.

V brance Washingtonu debutoval v soutěži Hunter Shepard, který dovedl Hershey Bears na jaře k triumfu v AHL, a výhru podpořil 18 zákroky. Na druhé straně střídal po první třetině Akira Schmid, který inkasoval třikrát z osmi střel. Nahradil jej Vaněček, který o den dříve vychytal vítězství 5:2 v Montrealu.

NHL:

New Jersey - Washington 4:6 (0:3, 4:0, 0:3)

Branky: 25. a 31. Toffoli, 26. Meier, 27. Hischier - 16. a 41. D. Strome, 7. Mantha, 18. Milano, 43. McMichael, 59. Ovečkin. Střely na branku: 22:25. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey od druhé třetiny 37:13 minuty, inkasoval dvě branky z 16 střel a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Diváci: 16.117. Hvězdy zápasu: 1. D. Strome (Washington), 2. Toffoli, 3. J. Hughes (oba New Jersey).