reklama
 
 

Tři Češi v prvním kole draftu? Máme průměrný ročník. Pro kluky je lepší odejít do ciziny, říká skaut

19. 9. 2017
Kanadský časopis The Hockey News nedávno potěšil české fanoušky. Když věštil, jak dopadne první kolo příštího draftu zámořské NHL, zmínil hned tři Čechy. Ne všichni ale hýří optimismem. "Náš ročník směřující k draftu je podle mě průměrný," tvrdí skaut Jakub Bažant. "Budeme rádi za dva kluky v prvním kole a deset hráčů celkem. To je realita, kterou nemá cenu si vymlouvat. Ostatní země jdou neskutečně napřed."

Praha - Při dražbě talentů je ze všeho nejdůležitější úvodní den, kdy probíhá první kolo. Na pódium postupně vystoupá 31 vyvolených. Drtivá většina z nich do NHL nakoukne. Mnozí zapadnou, někteří zásadním způsobem přispějí k zisku Stanley Cupu.

Proto je kolem prvního kola takový humbuk po celý rok, nejen těsně před červnovým vyvrcholením. Konečné umístění hráče ovlivňují výkony v klubu i na velkých turnajích či herní a fyzický potenciál.

Jak sledovaná událost dopadne, odhadují média i specializované organizace. Přestože aktuální sezona sotva začala, první žebříčky už existují. Čechům zatím nejméně věří kanadská stanice TSN, která do elitní dvacítky zařadila pouze Filipa Zadinu. To časopis The Hockey News dává vcelku optimistický výhled. První kolo věští Zadinovi, Jakubu Škarkovi a Jakubu Laukovi.

Na tvorbě žebříčků se podílí také Jakub Bažant, který třetím rokem pracuje jako skaut pro organizaci ISS. Ta žebříček k letošní sezoně ještě nevydala. Výsledek práce zhruba 150 lidí zveřejní začátkem října.

Zadina jako celková trojka?

Není však tajemstvím, že šanci na vyšší příčky momentálně mají právě Zadina, Škarek a Lauko.

Prognóza: Češi na draftu 2018

The Hockey News: 6. Filip Zadina, 23. Jakub Škarek, 27. Jakub Lauko

TSN: 7. Filip Zadina

Hockeyprospects: 7. Filip Zadina, 14. Jakub Lauko

Futureconsiderations: 3. Filip Zadina, 31. Jakub Škarek

Žebříčky od dalších organizací, jako je například ISS, vyjdou později. Obecně platí, že pořadí hokejistů se bude postupně měnit podle výkonů v klubu nebo na mezinárodních turnajích.

Vyloženě zazářit má útočník Filip Zadina. Loni se trápil v Pardubicích, odkud chtěl odejít do Švédska, letos začne v Halifaxu. Zkusí tedy kanadskou juniorku. Podle organizace HockeyProspect může jít v červnu na řadu jako celková trojka. K takové senzaci však vede dlouhá a náročná cesta.

"Díky předchozímu působení v marketingovém oddělení pardubického Dynama jsem měl možnost Filipa velmi dlouho pozorovat," říká skaut Bažant. "Je to velice šikovný a komplexní hráč s výbornou střelou a slušnou porcí talentu."

Škarek má navzdory dorosteneckému věku plno zkušeností z první ligy dospělých a teď - pořád v dresu Jihlavy - poznává náročnost extraligy. "Podrobně jsem ho sledoval na loňském Memoriálu Ivana Hlinky," komentuje Bažant nadějného gólmana. "Předváděl tam senzační výkony. Určitě má potenciál, aby se stal špičkovým brankářem."

Lauko roste pod dozorem kouče Vladimíra Růžičky. Druhým rokem nastupuje v chomutovském áčku a dostává čím dál víc prostoru. "Je silný na puku, umí si ho výborně pokrýt. Také má výbornou stabilitu bruslení," popisuje Bažant mladého forvarda.

Zůstat doma, nebo zkusit cizinu?

Každý z této trojice myslí hlavně na vlastní výkony, ty rozhodují, ale draft z hlavy nevymaže. Vyšší umístění skýtá prestiž a zajímavější vyhlídky. Stále neexistuje shoda, kde ideálně k prvnímu kolu vykročit. Doma, nebo raději za mořem, případně jinde v cizině?

Jakub Bažant

Třetím rokem pracuje jako regionální skaut pro organizaci ISS Hockey, která se zabývá například sestavováním žebříčků pro draft NHL. Letošní sezonu tráví v Miami na Floridě, kde coby asistent generálního manažera přispívá k chodu South Florida Hockey Academy. Má druhou nejvyšší trenérskou licenci v ČR. Získal inženýrský titul na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice.

Martin Nečas a Filip Chytil pronikli před několika měsíci mezi 21 nejlepších mladíků díky výkonům v české extralize. Statisticky je však od roku 2007 úspěšnější zámořská či švédská cesta.

"Obecná rovnice neexistuje, ale můj osobní názor je jednoznačný. Pokud to finanční okolnosti dovolí, v kategorii do 16 nebo nejpozději do 18 let je lepší odejít a zkusit štěstí v zahraničí," tvrdí Bažant. Argumentuje třeba tím, že za oceánem jsou hokejisté pod bedlivějším dohledem skautů.

Vržení do zcela jiné reality však leckomu nesvědčí. "Kluk se najednou ocitne v jiném prostředí, s úplně odlišným hokejovým systémem, na malém kluzišti, s jinými stravovacími návyky, vysokými požadavky v oblasti studia a bez svých blízkých," vypráví český skaut. "Ale takový je tady systém. Právě ten podle mě vychovává kvalitní sportovce. Velmi záleží na hráči samotném a jeho přístupu."

Průměrný ročník

Bažant má zkušenosti z obou světů. Momentálně pracuje na Floridě, kde coby asistent generálního manažera a evropský skaut přispívá k chodu hokejové akademie. Projekt s názvem South Florida Hockey Academy vedou známé tváře - Olli Jokinen, Tomáš Vokoun a Radek Dvořák.

I když Bažant vidí, že oproti 90. letům a začátku tisíciletí není za oceánem po Češích velká poptávka, odmítá mluvit o tragédii: "Nebyl bych v tomto ohledu až tak skeptický. Češi pořád mají svou kvalitu a respekt, akorát se momentálním nastavením systému připravujeme o konkurenci."

Špatně nastaveným systémem myslí například nabobtnalé mládežnické soutěže, kde mezi sebou zápolí příliš mnoho mužstev.

Pokud jde o příští draft, nečeká Bažant žádný velký posun oproti devíti vybraným hráčům z letoška: "Náš ročník směřující k draftu je podle mě průměrný. Budeme rádi za dva kluky v prvním kole a deset hráčů celkem. To je realita, kterou nemá cenu si vymlouvat. Ostatní země jdou neskutečně napřed, především v USA udělali za poslední dekádu neskutečný pokrok. Je to asi dané také mentalitou, ale opravdu bych nebyl negativní. Věřím, že za nějaký čas budeme z pohledu draftovaných hráčů zase patřit mezi elitu. Je jen otázkou, za jak dlouho to bude."

autor: Daniel Poláček | 19. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama