Jako kluk si hrál na Hejduka, teď je Nosek top střelcem finále. Přesto ho spoluhráči moc neznají

jzp jzp
4. 6. 2018 15:10
Jako kluk si hrál na Milana Hejduka a představoval si, že po vítězném gólu získává Stanley Cup. Teď hokejový útočník Nosek píše vlastní příběh.
Tomáš Nosek slaví gól v prvním finále Stanley Cupu.
Tomáš Nosek slaví gól v prvním finále Stanley Cupu. | Foto: ČTK

Praha - Washington vede ve finále NHL 2:1 na zápasy. Nejlepším střelcem série však není Alexandr Ovečkin ani Jevgenij Kuzněcov, nýbrž nenápadný muž z Vegas - Tomáš Nosek.

25letý Čech dal ve třech kláních tři góly, přestože na ledě v průměru tráví pouze deset a půl minuty. Nečekaná produktivita pramení z výborné práce čtvrté lajny, kterou tvoří ještě francouzský bojovník Pierre-Édouard Bellemare a jeden z nejtvrdších hráčů ligy Ryan Reaves.

"Myslím, že naše formace hraje hodně energicky a jednoduše," řekl Nosek deníku Las Vegas Review-Journal. "Pokaždé když přeskočíme mantinel, snažíme se mít dobré střídání."

Pokud jde o body vzhledem k odpracovaným minutám, je Nosek (3+0) nejefektivnějším mužem finále. "Hraje přímočaře, což potřebujeme," hodnotí svého svěřence kouč Gerard Gallant. "Chodí do brány a správně pracuje i za ní."

Nosek je zároveň expertem na oslabení. Výborně brání, blokuje střely a napadá. Přesto se ve třech kláních letošního play off nevešel do sestavy. Ve zbylých 15 bodoval šestkrát (4+2).

"Myslím, že s počtem odehraných zápasů mu roste sebevědomí," dodává Gallant. "Je to zodpovědný kluk směrem dozadu. Také umí vystřelit a založit útok. Odvádí dobrou práci a maká tvrdě."

Nosek nejvíc zazářil v prvním finále proti Washingtonu, kdy deset minut před koncem vsítil rozhodující gól. Později přidal do prázdné brány pojistku na 6:4. Vegas vzývalo nového a tak trochu tajemného hrdinu.

Takhle čtvrtá lajna Vegas otočila první finále Stanley Cupu. | Video: Youtube.com

"Kdo je Tomáš Nosek? To popravdě nikdo neví," hlásal titulek listu Toronto Sun.

Než pardubický rodák odešel při rozšiřovacím draftu do Vegas, válel na farmě Detroitu, kde dokonce vyhrál Calder Cup. U nového zaměstnavatele si vydobyl lepší místo. V kabině je díky 191 centimetrům vidět, ale ne slyšet.

"Je dost tichý," řekli o Noskovi parťáci Reaves a Marc-André Fleury.

"Možná je to nejtišší kluk v týmu," přidal útočník Reilly Smith. "Moc toho nenamluví. Pravdou je, že nikdo z nás ho pořádně nezná."

"Jedné věci jsem si na něm všiml," podotkl brankář Fleury. "Možná se vám zdá, že je hubený, ale když se podíváte dolů, zjistíte, že má velký zadek a mohutné nohy."

I díky vypracované spodní části těla to Nosek dotáhl tak daleko.

Když jako kluk hokejově rostl v Pardubicích, často si hrál na Milana Hejduka, který tou dobou střílel góly za Colorado a v roce 2001 mu výrazně pomohl k celkovému triumfu.

"Představoval jsem si, že také zvedám nad hlavu Stanleyův pohár," prozradil Nosek. "Ale tehdy jsem jen snil. Teď ho můžu vyhrát doopravdy."

Noskovo gólové vzplanutí však na obrat série ze stavu 1:2 stačit nebude. Zabrat musí i ostatní, především elitní lajna, která zatím skórovala pouze dvakrát. Jestliže Washington vyhraje i další domácí utkání, hrané v noci na zítřek, získá dva mečboly.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy