Kanadská Dolní sněmovna na konci ledna jednomyslně navrhla, aby do Síně slávy v Torontu vstoupil bývalý křídelník Paul Henderson. Ten v roce 1972 zářil ve studenoválečné osmizápasové Sérii století mezi Kanadou a Sovětským svazem a nakonec vstřelil vítězný gól.
V torontském hokejovém chrámu stále chybí proto, že jinak patřil "jen" k nadprůměrným hráčům. V základní části NHL nasbíral maximálně 60 bodů. S tehdejšími ikonami Philem Espositem či Bobbym Orrem se nemohl rovnat.
Přesto ho část veřejnosti chce mezi těmito legendami vidět. Včetně politiků.
Ken Campbell z časopisu The Hockey News však argumentuje, že pokud do Síně slávy patří sporný Henderson, tak je třeba přidat další opomíjené tváře. Celkem jich jmenuje osm, z toho čtyři Američany, dvě Američanky a dva Evropany - útočníka Roberta Reichela s bekem Petrem Svobodou.
"Bez nich při zařazení Hendersona zkrátka půjde o projev myšlení Kanaďanů, že jejich úspěchy jsou v hokejovém světě důležitější než v případě hráčů z jiných zemí," píše Campbell. Podle něj má zlato z olympiády 1998, kde poprvé startovaly hvězdy NHL, větší váhu než triumf v Sérii století, jakkoliv byla přelomová a přesahovala do politiky.
"O gólech, které Reichel a Svoboda vstřelili na naganských hrách, slyšel celý svět," dodává kanadský novinář.
Reichel zazářil především v semifinále, kde při nájezdech proti Kanadě jako jediný překonal legendárního brankáře Patricka Roye. V NHL ještě předtím dvakrát dosáhl na metu 40 gólů. "Také je historicky jedním z nejlepších českých reprezentantů," připomíná Campbell.
A pokračuje: "Svoboda zase byl přes 16 let spolehlivým obráncem v NHL a na rozdíl od Hendersona a Reichela vyhrál Stanley Cup." Nejslavnější moment zažil český bek v naganském finále, nenápadnou střelou rozhodl o vítězství nad Ruskem 1:0.
Síni slávy dominují Kanaďané, slušné zastoupení mají Američané a Sověti, respektive Rusové. Švédové jsou čtyři, Finové dva. Slovensko má pouze Petera Šťastného a Česko Dominika Haška.
Jisté je, že v budoucnu přijde řada také na Jaromíra Jágra, druhého nejproduktivnějšího muže v historii NHL.
Otázkou zůstává, jestli se k radosti kanadské Dolní sněmovny dočká aktuálně 76letý Henderson. Komise čítající 18 členů vybírá nová jména do torontského chrámu každoročně v červnu. Reichlovi zatím musí stačit přítomnost v Síni slávy Mezinárodní hokejové federace. Svoboda není ani tam.
Podívejte se na Hendersonovu trefu, kterou v Kanadě označují jako "gól století":