Výměny jako z videohry. Platový strop zabíjí NHL, žehrají "oloupené" kluby

jzp jzp
25. 6. 2019 19:53
Hokejová NHL poslední dobou zažívá výměny, které by normálně prošly leda tak v její videoherní verzi od EA Sports. V kariérním modu na nejlehčí obtížnost. Za vším stojí peníze. Kluby, jež doteď moc neutrácely, mohou vesele "obírat" bohatší konkurenci.
P. K. Subban oblékal dres Nashvillu tři sezony.
P. K. Subban oblékal dres Nashvillu tři sezony. | Foto: Reuters

New Jersey o víkendu výrazně posílilo. Kromě jedničky draftu Jacka Hughese získalo elitního obránce P. K. Subbana, za něhož do Nashvillu poslalo dva mladé beky s diskutabilním potenciálem a dvě volby v druhém kole draftu. Jinými slovy neobětovalo nic zásadního.

"Poslali jsme pryč dobrého hráče, takže nemůžu mluvit o tom, že jsme teď díky tomu lepším týmem," krčil rameny generální manažer Nashvillu David Poile. Na nevyvážený trejd musel kývnout kvůli platovému stropu, z nějž měl Subban další tři roky ukrajovat devět milionů dolarů.

Poile chce na volném trhu, který se otevírá na začátku července, ukořistit centra Matta Duchenea a do budoucna musí udržet klíčového zadáka Romana Josiho, což bude stát hodně peněz.

Subban, jenž na své poměry odehrál podprůměrnou sezonu, tak posloužil jako obětní beránek. Při jeho výměně rozhodovaly hlavně peníze. Zájem měly hned čtyři kluby včetně Toronta, ale New Jersey jako jediné souhlasilo, že kompletně převezme obráncův nákladný kontrakt.

Devils tak mají beka, který jim vzpruží přechod do útoku, a Nashville volnější ruce.

"Zkrátka jsme se dostali do nepříjemné finanční situace," vysvětloval výměnu Poile, jehož nepotěšilo nedávné zvýšení platového stropu na 81,5 milionu. Ještě v prosinci minulého roku tvrdil šéf NHL Gary Bettman, že horní hranice povyroste na 83 milionů.

Prognóza nevyšla mimo jiné kvůli finančně nepříznivému vývoji play off. Mužstva jako Toronto, Washington nebo Vegas, za nimiž stojí velký trh, brzy vypadla, což ovlivnilo celkový zisk.

"Platový strop se procentuálně zvýšil méně než v posledních 14 letech," povzdychl si Poile. "Týmy tak rozhodně budou pod větším tlakem. Myslím, že místo pod stropem je teď hodně cenné."

Subban není jediným příkladem z poslední doby, jak lze levně přijít k cennému zboží.

Toronto poslalo do Caroliny drahého veterána Patricka Marleaua a především volbu v prvním kole draftu 2020 (za určitých okolností 2021). Navrch přidalo jedno sedmé kolo. Na oplátku získalo pouze výběr v šestém kole.

Plán je takový, že Carolina Marleaua vykoupí z posledního roku smlouvy, protože si to na rozdíl od Toronta může dovolit.

V partě, která "obírá" úspěšné, je rovněž Vancouver. Ten z Tampy získal produktivního univerzála J. T. Millera za brankáře Marka Mazance a dvě méně významné draftové volby.

"Pět vysokých představitelů klubů NHL mi řeklo, že platový strop ligu zabíjí," napsal na Twitter známý hráčský agent Allan Walsh. "Tým šikovně draftuje hráče, rozvíjí je a pak se zařadí mezi kandidáty na titul. Teď jsou ale manažeři nuceni k tomu, aby své opory doslova rozdali."

Nevyvážené výměny můžou v příštích týdnech přibývat, protože některé kluby stále trápí finanční tíseň. Vegas je jako jediné nad horním limitem stropu, jiní musí uvolnit místo pro drahé prodlužování smluv.

Například Toronto by se rádo zbavilo ještě beka Nikity Zajceva, San Jose čeká akrobacie při podepisování klíčových ofenzivních mužů Joea Pavelskiho, Tima Meiera a Kevina Labanca, na něž možná nemá dost velký finanční polštář.

Díky napjatým platovým stropům může ožít také pytláctví, jinými slovy nabízení smluv chráněným hráčům cizího klubu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy