Skvělý Pastrňák režíroval výhru Bostonu, Smejkal se dočkal premiéry v NHL

Aktualizováno 10. 12. 2023 7:31
David Pastrňák po dvou zápasech bez bodu pomohl v NHL dvěma góly a asistencí k domácímu vítězství Bostonu 5:3 nad Arizonou a byl vyhlášen největší hvězdou odpoledního utkání. Sedmadvacetiletý český útočník má po dnešku na kontě 16 branek a 23 nahrávek z 26 duelů a posunul se na druhé místo bodování soutěže.
David Pastrňák
David Pastrňák | Foto: Reuters

Vítěznou premiéru v NHL má za sebou útočník Ottawy Jiří Smejkal. Senators i díky brance Dominika Kubalíka porazili Detroit 5:1. Střelecky se prosadil také David Kämpf, jenž pomohl Torontu k výhře 4:0 nad Nashvillem.

Pastrňák skóre zápasu otevřel i uzavřel. V 16. minutě havířovský rodák za brankou obral o puk obránce Juusa Välimäkiho, vybruslil před gólmana Connora Ingrama, jenž dostal přednost před Karlem Vejmelkou, a zblízka ho prostřelil.

Za necelou minutu zvýšil Charlie Coyle a třetí gól domácích přidal na začátku druhé třetiny Kevin Shattenkirk po ideální Pastrňákově přihrávce v přesilovce.

I když se mohl v tu chvíli zdát zápas rozhodnutý, ani ne za půldruhé minuty to bylo pouze o gól. Brankami, které dělilo jen 32 sekund, snížili Clayton Keller a Michael Carcone. Ve 30. minutě nicméně uklidnil Bruins gólem na 4:2 Danton Heinen.

Ve třetí třetině se ve 44. minutě ještě jednou Coyotes přiblížili na rozdíl jedné branky, poté co Linuse Ullmarka překonal Lawson Crouse. Konečné skóre nicméně v 55. minutě stanovil Pastrňák, jemuž přímo na hokejku vyrazil betonem puk gólman Ingram.

Hvězdný český útočník dal dva góly v jednom zápase potřetí v sezoně a v tabulce produktivity NHL ztrácí pět bodů na Nikitu Kučerova z Tampy Bay, který odehrál o zápas víc.

Smejkal se prvního startu v NHL dočkal ve 27 letech. Český reprezentant si skvělými výkony ve švédském Oskarshamnu vybojoval smlouvu s Ottawou a po 17 zápasech na farmě v Belleville, kde nasbíral devět bodů, byl povolán do prvního týmu Senators.

V premiéře na ledě Detroitu nastoupil ve čtvrté formaci a odehrál necelých sedm minut. Senators se do vedení dostali po dvou minutách hry, kdy přesilovku využil Claude Giroux. Na jeho branku odpověděl rovněž v početní převaze Patrick Kane, jenž v druhém zápase za Red Wings zaznamenal první bod.

Třetí část patřila Ottawě, která třemi góly odskočila do trháku. Na 3:1 minutu před polovinou zápasu zvýšil povedenou ranou z kraje pravého kruhu pro vhazování Kubalík. Rodák z Plzně bodoval po osmi zápasech a dal pátý gól v sezoně.

"Je fajn dát gól týmu, kde jsem minulou sezonu působil. Vím, že se mi zatím střelecky ani bodově příliš nedaří, takže jsem rád, že jsem se prosadil. Snad se mi podaří na tu branku navázat v dalších zápasech," uvedl Kubalík, jenž se v zápase zapojil i do přesilovkové akce, která vyústila v branku Vladimira Tarasenka na 2:1.

Senators vyhráli třetí z posledních pěti zápasů, nadále ale zůstali na posledním místě Východní konference. Na patnáctý Columbus ztrácejí jeden bod, ale mají sedm zápasů k dobru.

Utkání výrazně poznamenala situace ze 14. minuty, kdy kapitán hostů Dylan Larkin zůstal po nešťastném souboji před brankou bezvládně ležet na ledě. Nakonec opustil hřiště po svých, ale do zápasu již nezasáhl. "Ten zákrok jsem neviděl, ale když bylo po všem, zahlédl jsem, jak bezvládně leží na zemi. Bylo to děsivé. Doufám, že je v pořádku," řekl brankář Ottawy Joonas Korpisalo, jenž v zápase kryl 30 střel.

Toronto vyhrálo podruhé za sebou a v tabulce Východní konference se posunulo na čtvrtou příčku. V zápase proti Nashvillu se na gól čekalo do 35. minuty, kdy skóre otevřel třetí trefou v sezoně Kämpf. Centr čtvrté formace Maple Leafs se natlačil mezi obránce a prosadil se ve druhém zápase za sebou.

"Samotné zakončení byl spíš instinkt než něco, co bych trénoval. Po skvělé přihrávce jsem využil svoji rychlost a dostal jsem se před beka. Neměl jsem moc času přemýšlet, tak jsem tam ten puk prostě šťouchnul," popsal Kämpf. Na trefu českého útočníka navázal dvěma góly Auston Matthews, jednou se prosadil Noah Gregor.

Po druhém čistém kontu v sezoně sahal brankář Chicaga Petr Mrázek. V duelu proti St. Louis kryl 38 střel a jediný gól inkasoval až v 57. minutě, kdy ho překonal Oskar Sundquist. Blackhawks vyhráli 3:1 a posunuli se před San Jose na předposlední místo NHL.

Chicago poprvé v sezoně vyhrálo dva po sobě jdoucí zápasy a Mrázek k tomu přispěl dohromady 75 zákroky a úspěšností přesahující 98,5 procenta. "Je jasné, že jsme chtěli tyhle výhry získat na startu ročníku, ale jsme rádi, že se nám to povedlo nyní. Proti Washingtonu budeme chtít zvládnout i třetí zápas," řekl Mrázek.

NHL:

Boston - Arizona 5:3 (2:0, 2:2, 1:1)

Branky: 16. a 55. Pastrňák, 17. Coyle, 23. Shattenkirk (Pastrňák), 30. Heinen - 23. Keller, 24. Carcone, 44. Crouse. Střely na branku: 29:34. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Heinen, 3. Coyle (všichni Boston).

Dallas - Vegas 1:6 (1:3, 0:1, 0:2)

Branky: 11. Dadonov - 3. Stephenson, 6. Whitecloud, 15. Stone, 36. N. Roy, 43. Dorofejev, 50. Cotter. Střely na branku: 20:27. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Whitecloud, 2. Stone, 3. Cotter (všichni Vegas).

Calgary - New Jersey 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)

Branky: 20. Šarangovič, 55. Kadri - 24. a 60. Hischier, 33. Bratt, 49. Holtz. Střely na branku: 25:30. Vítek Vaněček za New Jersey odchytal celý zápas, inkasoval dvě branky z 25 střel a úspěšnost zákroků měl 92 procent. Diváci: 17.597. Hvězdy zápasu: 1. Bratt (New Jersey), 2. Šarangovič (Calgary), 3. L. Hughes (New Jersey).

Buffalo - Montreal 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0)

Branky: 42. J. Skinner, 47. Okposo - 33. Struble, 34. Suzuki, rozhodující sam. nájezd Slafkovský. Střely na branku: 48:31. Diváci: 17.123. Hvězdy zápasu: 1. Primeau (Montreal), 2. Levi, 3. J. Skinner (oba Buffalo).

Toronto - Nashville 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Branky: 38. a 57. Matthews, 35. Kämpf, 59. Gregor. Střely na branku: 36:19. Diváci: 18.611. Hvězdy zápasu: 1. Samsonov, 2. Matthews, 3. Kämpf (všichni Toronto).

Washington - NY Rangers 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)

Branky: 1. Milano, 22. Mantha, 26. Wilson, 32. Aube-Kubel. Střely na branku: 29:31. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Lindgren, 2. Aube-Kubel, 3. Fehérváry (všichni Washington).

NY Islanders - Los Angeles 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)

Branky: 49. a 56. Lee, 61. Pageau - 26. Kempe, 30. Gavrikov. Střely na branku: 30:36. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Lee, 2. Pageau (oba NY Islanders), 3. Fiala (Los Angeles).

Chicago - St. Louis 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Branky: 5. Beauvillier, 10. A. Vlasic, 35. Dickinson - 57. Sundqvist. Střely na branku: 24:39. Petr Mrázek za Chicago odchytal celý zápas, inkasoval jednu branku z 39 střel a úspěšnost zákroků měl 97,4 procenta. Diváci: 18.892. Hvězdy zápasu: 1. Zajcev, 2. Mrázek, 3. Beauvillier (všichni Chicago)

Detroit - Ottawa 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)

Branky: 15. P. Kane - 2. Giroux, 24. Tarasenko, 29. Kubalík, 39. Stützle, 57. Sanderson. Střely na branku: 31:27. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Giroux, 3. Korpisalo (všichni Ottawa).

Colorado - Philadelphia 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)

Branky: 19. MacKinnon, 33. Manson - 18. a 50. z trestného střílení Konecny, 30. Tippett, 32. Sanheim, 51. Farabee. Střely na branku: 38:34. Diváci: 18.119. Hvězdy zápasu: 1. Konecny, 2. Hart, 3. Tippett (všichni Philadelphia).

Vancouver - Carolina 4:3 (1:0, 2:2, 1:1)

Branky: 7. Lafferty, 27. Michejev, 34. J. Miller, 44. E. Pettersson (Hronek) - 28. Martinook, 40. Skjei, 43. Noesen. Střely na branku: 24:24. Diváci: 18.586. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson, 2. Lafferty, 3. Michejev (všichni Vancouver).

Seattle - Tampa Bay 3:4 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 30. Bjorkstrand, 33. Oleksiak, 41. McCann - 20. a 64. Kučerov, 10. Cirelli, 48. Paul. Střely na branku: 29:30. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov (Tampa Bay), 2. Eberle, 3. McCann (oba Seattle).