Nevídaný Hertlův kousek. Dva góly dal při power play, San Jose slavilo senzační obrat

6. 12. 2023 8:01
Ještě osm minut před koncem prohrávali hokejisté San Jose v utkání NHL proti New Yorku Islanders o tři góly nakonec však slavili vítězství 5:4 v prodloužení. Notně se o to zasloužil český útočník Tomáš Hertl, jenž dal dokonce dva góly při power play, a připsal si v zápase hattrick.
Tomáš Hertl
Tomáš Hertl | Foto: Reuters

Hertl se prosadil poprvé ve 13. minutě, ve které vyrovnal střelou z mezikruží na 1:1.

Islanders odskočili i díky dvěma využitým hrám na 4:1, ale závěr patřil San Jose. Kevin Labanc snížil v 52. minutě tečí a zápas poslal do prodloužení český útočník dvěma zásahy při hře svého týmu bez brankáře.

"Každý rád dává góly. Obzvláště, když pomůžou týmu," řekl Hertl, který vstřelil v NHL hattrick po téměř dvou letech. Při hře v šesti bylo úkolem hrát jednoduše a posílat puk na branku. "Konečně jsme se dostali k dorážkám a je skvělé, že jsme získali v prodloužení bod navíc. Je to důležitá výhra," doplnil.

Hertl se prosadil poprvé ve 13. minutě, střelou z mezikruží vyrovnal na 1:1. Islanders odskočili i díky dvěma využitým přesilovým hrám na 4:1, ale závěr patřil San Jose. Kevin Labanc snížil v 52. minutě tečí a zápas poslal do prodloužení dvěma zásahy Hertl.

V čase 56:49 pohotově sebral u levé tyčky sražený puk a zasunul jej nad beton brankáře Sorokina. Minutu a půl před koncem třetí třetiny zakončil do prázdné branky chytrou přihrávku Williama Eklunda, který v prodloužení završil obrat Sharks.

Minutu a půl před koncem třetí třetiny zakončil do prázdné branky chytrou přihrávku Williama Eklunda, který v prodloužení završil obrat Sharks.

"Toto vítězství mi ukazuje, čeho jsme schopni," podotkl Hertl. "I minulý zápas jsme málem dotáhli (třígólovou) ztrátu proti velmi silnému týmu (prohra 5:6 v New Yorku s Rangers). Tentokrát se nám povedlo zápas otočit, je to skvělý pocit. Jsem za tým šťastný, protože jsme si v sezoně prošli spoustou nepříjemností," dodal.

Hertlův přínos vyzdvihl i Eklund, autor vítězného gólu. "Je pro mě nesmírně důležitý. Pořád k nám na střídačce mluví. Radí nám s tečemi, fintami. Pořád hledá, co můžeme udělat lépe. To oceňuju. Dnes dal hattrick. Je to lídr a pro tým velmi důležitý hráč," řekl Eklund.

San Jose výhrou přenechalo poslední příčku Chicagu, které podlehlo Nashvillu 3:4 po nájezdech. Na straně poražených plnil roli náhradního brankáře Petr Mrázek.

Z českých hráčů bodoval v úterý už jen David Jiříček. Po jeho přihrávce vedl Columbus nad Los Angeles 3:0, ale prohrál 3:4 v prodloužení. Český zadák si připsal pátý bod v sezoně (1+4), když po jeho přihrávce zvyšoval Mathieu Oliver na 3:0.

Los Angeles ale ve třetí třetině i díky dvěma trefám Phillipa Danaulta vyrovnalo a obrat završil v prodloužení Drew Doughty. Kings tak vyhráli venku i desátý zápas.

Gólman Calgary Daniel Vladař inkasoval třikrát ze šestnácti střel Minnesoty a na začátku druhé třetiny za stavu 0:3 střídal.

Při svém předchozím startu inkasoval od Vegas jen jednu branku a dovedl Calgary k výhře, ale tentokrát vydržel v brankovišti jen do 22. minuty.

Už po 86 vteřinách hry jej překonal zblízka Marcus Foligno, zbývající dvě branky obdržel na začátku prostřední části.

Nejdříve se z dorážky prosadil Kirill Kaprizov a na střídačku vyhnal Vladaře střelou z levého kruhu Matt Boldy, který v zápase skóroval dvakrát. Minnesota si náskok pohlídala a vyhrála 5:2.

Vítek Vaněček pustil pět branek ze 33 střel, přesto s New Jersey vyhrál ve Vancouveru 6:5.

Devils vedli i díky třem bodům Jacka Hughese (1+2) ještě ve 48. minutě 5:2, domácí však třikrát překonali Vaněčka a vyrovnali.

New Jersey přesto bralo výhru, zařídil ji 34 vteřin před koncem svou druhou trefou večera Jesper Bratt.

Dominik Kubalík nebodoval, ale poprvé se pobil v NHL. Na mantinel narazil Bradena Schneidera a poslal jej k ledu, za což jej vyzval na pěstní souboj Erik Gustafsson. Oba si rozdali pár ran a skončili na ledě. Z výhry v utkání se ale radoval český útočník, s Ottawou porazil New York Rangers 6:2.

Výsledky NHL:

NY Islanders - San Jose 4:5 v prodl. (1:1, 1:0, 2:3 - 0:1)

Branky: 10. Gauthier, 26. Nelson, 46. Reilly, 49. Pulock - 13., 57. a 59. Hertl, 52. Labanc, 65. Eklund. Střely na branku: 39:37. Diváci: 14.244. Hvězdy zápasu: 1. Hertl, 2. Eklund (oba San Jose), 3. Reilly (NY Islanders).

Ottawa - NY Rangers 6:2 (2:0, 3:2, 1:0)

Branky: 11. a 38. B. Tkachuk, 26. a 58. Tarasenko, 19. Giroux, 28. Batherson - 21. Panarin, 26. K. Miller. Střely na branku: 36:35. Diváci: 17.362. Hvězdy zápasu: 1. B. Tkachuk, 2. Tarasenko, 3. Giroux (všichni Ottawa).

Columbus - Los Angeles 3:4 v prodl. (1:0, 2:0, 0:3 - 0:1)

Branky: 10. Marčenko, 26. Gaudreau, 34. Olivier (Jiříček) - 41. a 46. Danault, 47. Kalijev, 61. Doughty. Střely na branku: 29:39. Diváci. 15.088. Hvězdy zápasu: 1. Danault (Los Angeles), 2. Gaudreau (Columbus), 3. Doughty (Los Angeles).

Buffalo - Detroit 3:5 (0:2, 1:2, 2:1)

Branky: 39. Dahlin, 49. Mittelstadt, 52. Skinner - 4. a 60. Larkin, 9. Fabbri, 26. Seider, 34. Rasmussen. Střely na branku: 32:27. Diváci: 14.800. Hvězdy zápasu: 1. Fabbri, 2. Larkin (oba Detroit), 3. Skinner (Buffalo).

Chicago - Nashville 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:3, 0:0 - 0:0)

Branky. 6. a 26. N. Foligno, 24. Dickinson - 33. a rozhodující sam. nájezd O´Reilly, 23. Evangelista, 23. Jankowski. Střely na branku: 28:30. Diváci: 16.521. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. O´Reilly, 3. Saros (všichni Nashville).

Calgary - Minnesota 2:5 (0:1, 1:3, 1:1)

Branky: 27. Backlund, 42. Zary - 22. a 34. Boldy, 2. M. Foligno, 21. Kaprizov, 47. Eriksson Ek. Střely na branku. 30:29. Vladař odchytal za Calgary 21:30 minuty, inkasoval tři branky z 16 střel a úspěšnost zásahů měl 81,3 procenta. Diváci: 16.621. Hvězdy zápasu: 1. Boldy, 2. Kaprizov, 3. Eriksson Ek (všichni Minnesota).

Colorado - Anaheim 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)

Branky: 2. MacDermid, 38. MacKinnon, 47. O´Connor - 51. Carrick, 55. Carlsson. Střely na branku: 30:33. Diváci: 18.021. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. MacDermid, 3. Manson (všichni Colorado).

Vancouver - New Jersey 5:6 (2:4, 0:1, 3:1)

Branky: 9. J. Miller, 20. Joshua, 48. Boeser, 54. Lafferty, 57. Höglander - 4. a 60. Bratt, 10. Haula, 18. J. Hughes, 19. McLeod, 40. L. Hughes. Střely na branku: 33:32. Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval pět branek z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 84,8 procenta. Diváci: 18.983. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes (New Jersey), 2. Boeser (Vancouver), 3. Bratt (New Jersey).

6. Nashville 25 13 0 12 80:80 26
7. Minnesota 23 9 4 10 75:82 22
8. Chicago 24 7 1 16 59:89 15