"Nechápu, co rozhodčí viděl," rozčílil Francouze sporný gól. Colorado pak prohrálo

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 8. 2020 14:11
Jako by nestačilo, že soupeř během pouhých šesti minut spláchl jejich vedení 2:0 a otočil na 3:2. Porážku Colorada v semifinále Západní konference NHL zpečetil sporný gól. A smutným hrdinou při něm byl český gólman Pavel Francouz.
Pavel Francouz při klíčovém gólu
Pavel Francouz při klíčovém gólu | Foto: Reuters

Všechno vypadalo pro Avalanche idylicky. V polovině zápasu vedli 2:0 a zdálo se, že hru mají pevně v rukou. Jenže přišly tři slepené góly a najednou na tabuli svítilo skóre 3:2 pro Dallas. 

Druhý nejlepší tým základní části Západní konference ztratil jistotu, pouštěl zelené hvězdy do brejků a jeden z nich pak na konci druhé třetiny využily. Obránce Dallasu Esa Lindell se protáhl s pukem kolem mantinelu a pak bušil do českého gólmana tak dlouho, až rozhodčí ukázal do brankoviště a potvrdil trefu na 4:2. 

Francouz i jeho spoluhráči si pak u sudího stěžovali, ten nechal situaci přezkoumat u videa, ale gól neodvolal.

"Popravdě, byl jsem přesvědčený, že jsem měl puk pod hranou betonu a ta byla celou dobu před brankovou čarou. Nechápu, co rozhodčí dělal, bylo to přísné rozhodnutí," durdil se po zápase brankář Pavel Francouz.

Vedení o dvě branky pro Dallas se ukázalo klíčové, Stars se ve třetí třetině uklidnili a už vítězství uhájili. 

Rozčílený byl z rozhodnutí rozhodčích i kapitán Colorada Gabriel Landeskog. "Dan O´Rourke (rozhodčí, pozn red.) byl za brankou a odtamtud podle mě nemohl puk za čarou vidět. Prostě ukázal do branky jen proto, že se Lindell začal radovat," prohlásil.

Opakované záběry ukázaly, že odhalit puk za čarou nebylo vůbec jednoduché, ve změti hokejek není kotouč pořádně vidět a objeví se na obrazovce až v době, kdy se vrací zase zpátky do brankoviště. 

"Nevím, na čem ten gól postavili, jestli viděli něco, co já ne, ale puk na videu čáru nepřešel," přidal se i trenér Colorada Jared Bednar.

Utkání nakonec vyhrál Dallas 5:2 a v sérii vede už 2:0. Nejsmutnější hrdinou je tak gólman Francouz. Po zranění jedničky Philippa Grubauera konečně dostal šanci být oporou týmu, ale opět odešel do kabiny zklamaný.

"Je to šance, o které jsem snil. Záleží jen na mně, s jakou zodpovědností k ní přistoupím. Teď pomůžu týmu vyhrát další čtyři utkání. Můj cíl je vítězit a dotáhnout mužstvo k postupu," dodal český brankář.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy