Galchenyuka před deseti dny zadržela policie po konfliktu a jeho řízení v opilosti.
Americký hokejista s běloruskými kořeny byl vedle jiného obviněn z ničení cizího majetku, výtržnictví, neuposlechnutí, kladení odporu při zatýkání a vyhrožování nebo zastrašování. "Mé chování minulý týden bylo hluboce urážlivé, nežádoucí, trapné, neuctivé a prostě hrozné," napsal Galchenyuk v dopise adresovaném Coyotes, spoluhráčům a fanouškům.
Incident se odehrál v neděli ve Scottsdale, které je součástí Phoenixu. Hokejista řídil pod vlivem omamných látek, když narazil autem do značky. Galchenyuk je reprezentantem Spojených států amerických, ale oba jeho rodiče jsou Bělorusové.
Zároveň má ruské občanství a právě na konexe v Moskvě se údajně odvolával, když rasisticky nadával a vyhrožoval zasahujícím policistům.
"Podívej se mi do očí. Naporcuju tebe, tvoji ženu i dceru. Jeden telefonát a všichni jste mrtví, celá tvoje rodina," měl vmést do tváře jednomu z mužů zákona.
Podle policejní zprávy se jeden ze svědků události vyjádřil, že viděl, jak bílý vůz BMW narazil do obrubníku a dopravní značky. Devětadvacetiletého hokejistu, který původně řídil a po nárazu ležel několik metrů od auta, posadil na místo spolujezdce jiný muž, který si následně sedl za volant a s autem z místa nehody odjel.
Krátce na to však dvojici zastavila policejní hlídka, která zaregistrovala, že oba muži jsou pod vlivem omamných látek. Galchenyuk byl evidentně rozrušený a choval se zvláštně. Museli ho zpacifikovat dva policisté, přičemž jim měl útočník rasisticky nadával a vyhrožoval.
Známý sportovní psycholog Sylvain Guimond ocenil, že Galchenyuk napsal omluvný dopis a zapojil se do speciálního programu NHL, nicméně uvedl, že mladého hokejistu čeká ještě dlouhá cesta. "Bude se muset postavit svým démonům, které souvisejí se závislostí," uvedl kanadský odborník.
"Bohužel, často se musí stát něco vážného, aby člověk zareagoval a změnil určité věci. Lidé často musí dojít až do konce, než přijde náraz a oni se rozhodnou. V Galchenyukově případě by určitě bylo lepší, kdyby jeho problémy nedospěly tak daleko," dodal.
Jeho slova potvrzuje i někdejší český obránce Ladislav Šmíd, jenž v NHL odehrál téměř 600 zápasů. "Bohužel se musí stát něco špatného, abychom si uvědomili, že jsme jen lidé a potřebujeme pomoc druhých. Před několika měsíci se mi něco podobného událo a byla to děsivá zkušenost. Až tehdy jsem si uvědomil, že potřebuji pomoc," napsal Šmíd na twitter.
1/4 Just wanted to comment on @AGally94. I know what happened looks bad and I’m sure he doesn’t feel good about it. BUT thank god nobody died and nobody got really hurt. He apologized and asked for help, that’s all he can do for now. He acknowledged and accepted he has a problem.
— Ladi Smid (@LadiSmid) July 19, 2023
Kvůli vlastní zkušenosti ocenil Galchenyukovo rozhodnutí vstoupit do terapeutického programu. "O svých problémech dostatečně nemluvíme. Chvíli jsem byl na opravdu temném místě, ale existuje cesta, jak z toho ven, stačí se natáhnout po záchraně. U mě to fungovalo a to rozhodnutí mi zachránilo život," líčil.
Rodák z Milwaukee si od hokeje každopádně na nějaký čas odpočine. Celkem má trojka draftu z roku 2012, kdy po ní sáhl Montreal, odehráno v dlouhodobé fázi NHL 654 utkání a na kontě 354 bodů (146+208). V play off nastoupil do 38 zápasů a zaznamenal pět branek a 12 nahrávek. V elitní zámořské lize působil také v Pittsburghu, Minnesotě, Ottawě a Torontu.