Lauko nadchl fanoušky parádní bitkou, trik mu ale nevyšel. Zato Pastrňák dal dva góly

20. 12. 2023 7:40
Čeští hokejisté Jakub Lauko, David Pastrňák a Pavel Zacha vyvolávali erupce nadšení domácích fanoušků v bostonské hale TD Garden při utkání NHL proti Minnesotě. Bruins v něm nakonec brali bod po prohře 3:4 v prodloužení.
Sestřih utkání Boston - Minnesota včetně bitky a lakrosového pokusu Jakuba Lauka, druhého gólu Davida Pastrňáka a asistencí Pavla Zachy | Video: Asociated Press

Lauko rozvášnil příznivce Bostonu v první třetině, kdy se za nepříznivého stavu 0:1 pustil do parádního pěstního souboje s Connorem Dewarem.

V nelítostné bitce padaly tvrdé rány, a když poslal třiadvacetiletý rodák z Prahy soupeře na led a hecoval fanoušky, řvala hala nadšením.

Bruins to navíc nastartovalo k obratu, v němž hrál hlavní roli Laukův krajan Pastrňák. Ten nejprve 18. gólem v sezoně po přečíslení vyrovnal a vteřinu před koncem úvodní části další přesnou trefou získal domácím vedení.

Na druhý zásah mu přihrál další český parťák Pavel Zacha, jenž se vrátil do sestavy Bostonu po třízápasové absenci způsobené zraněním.

Pastrňáka ve snaze o první hattrick sezony vždy vychytal Marc-André Fleury. "Nemám hattrick, ale nejsem frustrovaný. Měl jsem spoustu šancí, což je vždy důkaz toho, že dělám věci dobře. Mohl jsem zápas několikrát ukončit, ale vždy jsem ztroskotal na gólmanovi. Chytal skvěle, ale to nic nemění na tom, že jsme měli vyhrát," uvedl havířovský rodák, který na Fleuryho vyslal 11 střel.

Ještě za vyrovnaného stavu se fanouškům připomněl hokejově i Lauko, jenž se pokusil překonat gólmana Minnesoty efektním lakrosovým trikem, kotouč mu však v rozhodující chvíli sklouzl z čepele.

Další obrat v zápase se ve třetí třetině povedl hostům. Na branky Kirilla Kaprizova a Ryana Hartmana ale Bruins našli pozdní odpověď.

V čase 58:54 se po Zachově druhé nahrávce v zápase prosadil Brad Marchand a poslal duel do prodloužení. V tom o bodu navíc pro Minnesotu rozhodl svou druhou trefou Kaprizov.

Pastrňák, jenž byl vyhlášený druhou hvězdou zápasu, je s bilancí 19 gólů a 24 asistencí čtvrtý mezi střelci i v celkové produktivitě NHL. Zacha se přehoupl přes dvacet bodů a mezi Čechy je pátý nejproduktivnější.

Mezi hvězdy utkání se vyšvihli také dva čeští gólmani. Petr Mrázek 35 zákroky vychytal vítězství Chicaga 3:2 nad Coloradem. Karel Vejmelka v 15. minutě duelu proti Ottawě nahradil za stavu 0:3 Connora Ingrama, už neinkasoval a  Arizona slavila triumf 4:3.

Zápas Chicaga s Petrem Mrázkem proti Coloradu začal divokou první třetinou. Po 20 minutách bylo skóre 2:2 a úspěšnost obou gólmanů hluboko pod 90 procenty. Pak ale své branky zavřeli, než o výhře Blackhawks rozhodl Tyler Johnson. Mrázek zlikvidoval 35 střel Avalanche a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Arizona prohrávala po trefě Dominika Kubalíka v 15. minutě s Ottawou už 0:3 a Ingrama nahradil Vejmelka. Od té doby se radovali už jen jeho spoluhráči. Obrat začal Jack McBain a v 50. minutě během 31 sekund Coyotes srovnali. Ottawu dorazil v čase 56:27 svým druhým gólem v NHL obránce Michael Kesselring.

Vejmelka neinkasoval již více než 135 minut a druhou nulou za sebou pomohl Arizoně k 16. výhře v sezoně. "Jeho výkon byl skvělý," pochválil českého brankáře trenér Coyotes Andre Tourigny.

Ani jeden gól nedostal od Caroliny také Jiří Patera. Brankář Vegas ve 45. minutě za stavu 1:6 nahradil Logana Thompsona a zlikvidoval všech 10 střel. Golden Knights po jeho příchodu snížili na 3:6, druhou prohru z posledních tří zápasů ale neodvrátili.

První utkání v dresu Los Angeles odchytal David Rittich. Bývalý brankář Winnipegu pomohl 15 zákroky k výhře 4:1 nad San Jose. O čisté konto ho v čase 58:41 připravil Jacob MacDonald, jenž po nahrávce Filipa Zadiny využil přesilovou hru. Zadina bodoval po třech zápasech a má sedmý bod v sezoně.

Asistenci si připsal i obránce Vancouveru Filip Hronek. V duelu s Nashvillem připravil vítěznou branku pro Nilse Höglandera a vylepšil svou sezonní bilanci na dvě branky a 27 nahrávek. S 29 body je šestým nejproduktivnějším zadákem v NHL.

Výsledky NHL:

Boston - Minnesota 3:4 v prodl. (2:1, 0:0, 1:2 - 0:1)

Branky: 12. a 20. Pastrňák (na druhou Zacha), 59. Marchand (Zacha) - 54. a 63. Kaprizov, 8. M. Johansson, 56. Hartman. Střely na branku: 43:31. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. M.-A. Fleury (Minnesota), 2. Pastrňák (Boston), 3. Hartman (Minnesota).

Buffalo - Columbus 4:9 (1:3, 1:4, 2:2)

Branky: 1. Dahlin, 39. Okposo, 43. T. Thompson, 48. Cozens - 20., 28. a 28. Marčenko, 11. Danforth, 15. Fantilli, 29. Gudbranson, 33. Kuraly, 49. Sillinger, 51. K. Johnson. Střely na branku: 29:34. Diváci: 14.888. Hvězdy zápasu: 1. Werenski, 2. Gaudreau, 3. Marčenko (všichni Columbus).

Toronto - NY Rangers 2:5 (0:0, 1:2, 1:3)

Branky: 28. a 42. Matthews - 27. a 57. Zibanejad, 30. Lafrenière, 49. Schneider, 56. Panarin. Střely na branku: 33:36. Diváci: 19.264. Hvězdy zápasu: 1. Gustafsson (NY Rangers), 2. Matthews (Toronto), 3. Wheeler (NY Rangers).

Tampa Bay - St. Louis 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)

Branky: 20. a 22. Kučerov, 3. Eyssimont, 18. Motte, 33. H. Fleury, 48. Paul - 56. Faulk. Střely na branku: 34:30. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Kučerov, 3. H. Fleury (všichni Tampa Bay)

New Jersey - Philadelphia 2:3 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1)

Branky: 15. M. McLeod, 23. Bratt - 22. a 29. Poehling, 64. Tippett. Střely na branku: 26:26. Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval tři branky z 26 střel a úspěšnost zákroků měl 88,5 procenta. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Tippett, 2. Poehling (oba Philadelphia), 3. McLeod (New Jersey).

NY Islanders - Edmonton 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)

Branky: 23. Lee, 32. Horvat, 35. Holmström - 2. Draisaitl. Střely na branku: 20:31. Diváci: 16.523. Hvězdy zápasu: 1. Sorokin, 2. Horvat, 3. Holmström (všichni NY Islanders).

Nashville - Vancouver 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)

Branky: 35. Lauzon, 60. Glass - 17. E. Pettersson, 18. Aman, 35. Höglander (Hronek), 36. P. Suter, 42. Blueger. Střely na branku: 28:35. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: DeSmith, 2. Höglander, 3. Aman (všichni Vancouver).

Chicago - Colorado 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)

Branky: 8. Donato, 13. Reichel, 49. T. Johnson - 10. a 12. Ničuškin. Střely na branku: 22:37. Mrázek za Chicago odchytal celý zápas, inkasoval dvě branky z 37 střel a úspěšnost zákroků měl 94,6 procenta. Diváci: 19.719. Hvězdy zápasu: 1. Donato, 2. Mrázek, 3. Bedard (všichni Chicago).

Arizona - Ottawa 4:3 (0:3, 1:0, 3:0)

Branky: 35. McBain, 50. Moser, 50. Keller, 57. Carcone - 5. Crookshank, 14. Norris, 15. Kubalík. Střely na branku: 38:22. Vejmelka za Arizonu odchytal 45 minut a 41 vteřin, z 16 střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. McBain, 2. Kesselring, 3. Vejmelka (všichni Arizona).

Carolina - Vegas 6:3 (1:1, 3:0, 2:2)

Branky: 11. Svečnikov, 25. J. Staal, 31. Kotkaniemi, 33. Bunting, 41. Jarvis, 45. Skjei - 14. a 60. W. Carrier, 59. Hague. Střely na branku: 38:33. Patera za Vegas odchytal 15 minut a 12 vteřin, z 10 střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Diváci: 18.848. Hvězdy zápasu: 1. Bunting, 2. Kočetkov, 3. Aho (všichni Carolina).

San Jose - Los Angeles 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky: 59. MacDonald (Zadina) - 18. Kopitar, 25. Moore, 26. Laferriere, 59. Lewis. Střely na branku: 15:38. Rittich za Los Angeles odchytal celý zápas, inkasoval jednu branku z 16 střel a úspěšnost zákroků měl 93,3 procenta. Diváci: 11.593. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Fiala, 3. Moore (všichni Los Angeles).

6. St. Louis 31 15 1 15 89:105 31
7. Minnesota 30 13 4 13 93:98 30
8. Chicago 31 10 1 20 73:111 21