Kubalík podpořil asistencí výhru Chicaga nad Buffalem, blýskl se osmnáctiletý talent

18. 11. 2019 6:44
Útočník Dominik Kubalík pomohl Chicagu v nedělním utkání NHL jednou asistencí k výhře 4:1 nad Buffalem.
Dominik Kubalík
Dominik Kubalík | Foto: ČTK

Kubalík, který v minulém utkání skóroval, mohl ve dvanácté minutě vstřelit první gól zápasu, ale v úniku neuspěl s bekhendovým zakončením. O chvíli později se už zapsal český útočník do statistik jako asistent. Na jeho přihrávku si najel na útočnou čáru mezi dva obránce Kirby Dach a prosadil se z levého kruhu i díky teči bránícího Jacka Eichela. Dach zvýšil ve 33. minutě na 2:0 a je třetím hráčem v historii klubu, který dal v 18 letech dva góly v jednom zápase.

"Začínám hrát dobře. Cítím, že se každým zápasem zlepšuju," řekl Dach, trojka posledního draftu. Chicago navázalo na den starou výhru 7:2 v Nashvillu a zvítězilo počtvrté v řadě. Během série nasázelo 21 branek a Dach si v těchto zápasech připsal šest bodů (4+2).

"Sebevědomí roste, když v 18 letech zjišťujete, že jste opravdu dobrý hráč. V tomhle trochu vidím mezi námi podobu," podotkl lídr týmu Patrick Kane, autor gólu na 3:0.

Ve třetí třetině ještě zvýšil Jonathan Toews a v 50. minutě vstřelil Eichel čestný úspěch Buffala. "Moc jsme jim toho nedovolili a dáváme hodně branek. I v předchozích zápasech jsme si šance vytvářeli, ale teď nám to konečně začalo padat," konstatoval brankář Chicaga Corey Crawford.

To Buffalo prohrálo posedmé z posledních osmi utkání. "Nehráli jsme dobře. Oni si vytvářeli stoprocentní gólové šance, my ne," uznal Eichel, který dal v minulém utkání čtyři góly.

Brankář David Rittich zůstal na střídačce Calgary, které prohrálo ve Vegas jednoznačně 0:6. Tomáš Nosek i přes vysoké vítězství Golden Knights nebodoval ve čtrnáctém utkání za sebou.

Hráči Vegas dali po jedné brance v první i druhé třetině a výsledek zvýraznili čtyřmi góly v rozmezí 49. až 58. minuty. Produktivní byli obránce Nate Schmidt (0+4) a William Karlsson (2+1), zatímco Marc-Andre Fleury zlikvidoval 34 střel a připsal si 58. nulu v kariéře.

"V posledních zápasech jsme moc gólů nedávali, proto je dobře, že se prosadilo víc hráčů. To každému zvedne sebevědomí, které nám v minulých utkáních trochu scházelo a ztráceli jsme dobře rozehrané zápasy," uvedl Fleury.

Vegas totiž prohrálo sedm z předchozích osmi utkání, přestože ve většině z nich vedlo. "Naším cílem bylo, abychom nečekali, co bude, a nehráli ustrašeně. S tímto přístupem si zaděláváme na problémy. Nejlepší jsme, když hrajeme v pásmu soupeře a tlačíme se dopředu," doplnil Max Pacioretty.

Calgary nedalo gól už 130 minut a jeho hráč Michael Frolík nebodoval v devátém utkání za sebou. Rittich chytal o den dříve, proto dostal přednost Cam Talbot, který kryl 31 střel, ale připsal si pátou prohru v šestém startu sezony. "Čtyřicet minut jsme bojovali, ale nedaří se nám koncovka. Také jejich gólman vytáhl několik skvělých zákroků. Je to ubíjející," řekl kouč Calgary Bill Peters.

Výsledky NHL:

Chicago - Buffalo 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky: 16. a 33. Dach (na první Kubalík), 44. P. Kane, 49. J. Toews - 50. Eichel. Střely na branku: 27:34. Diváci: 21.334. Hvězdy zápasu: 1. Dach, 2. Crawford, 3. P. Kane (všichni Chicago).

Vegas - Calgary 6:0 (1:0, 1:0, 4:0)

Branky: 11. a 58. W. Karlsson, 30. Stastny, 49. Pacioretty, 55. Eakin, 56. Mark Stone. Střely na branku: 37:34. Diváci: 18.083. Hvězdy zápasu: 1. M. Fleury, 2. Schmidt, 3. W. Karlsson (všichni Vegas).

6. Nashville 19 9 3 7 70:66 21
7. Minnesota 20 7 2 11 53:69 16

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

před 57 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.