Nejlepší brankář planety? Chytí ku*** všechno, chválí Price Jágr. Žasnou i další

Daniel Poláček Daniel Poláček
19. 11. 2016 7:31
Loni ho zastavilo nešťastné zranění, ovšem letos brankář Carey Price znovu oslňuje senzačními statistikami, a tak může myslet na další balík individuálních cen. Díky Priceovi válí i Montreal, dřív přitom uvažoval o tom, že vytáhlého Kanaďana vymění.
Carey Price zřejmě prožívá vrchol kariéry.
Carey Price zřejmě prožívá vrchol kariéry. | Foto: ČTK

Praha – "Donald Trump může jednoduše ušetřit tím, že na hranici postaví Careyho Price." Mnozí po volbě amerického prezidenta vtipkují, že kanadská brankářská hvězda by mohla vítěznému kandidátovi nahradit dříve slibovanou zeď na hranici s Mexikem.

Price zkrátka (téměř) nic nepropustí. Ve 29 letech je možná nejlepším gólmanem planety, což nedávno stvrdil tím, že zkraje nového ročníku NHL vytvořil ceněný rekord – vyhrál prvních deset zápasů, do nichž nastoupil.

"Je úžasný. Připadá mi, že je pro něj všechno snadné. I když třeba není v ideálním postavení, dokáže v pohodě udělat zákrok," řekl stanici Sportsnet Dominik Hašek, jenž dříve také děsil vyhlášené střelce.

"Chytí ku*** všechno," hledal mezi oběma brankáři podobnosti Jaromír Jágr. "Jsou na místě ještě dřív, než vůbec vystřelíte, což je pro sebevědomí útočníků dost zabijácké."

Vedení ho podrželo na úkor Haláka

Montreal díky Priceovi vládne ligové tabulce, dříve přitom uvažoval, že ho vymění. V play off 2010 prošli Canadiens až do finále konference, ale ne díky vytáhlému Kanaďanovi. Místo něj zářil 24letý Slovák Jaroslav Halák, který si do budoucna hlasitě řekl o pozici týmové jedničky. Jenže tou měl původně být o dva roky mladší Price.

Jaroslav Halák v Montrealu zářil, přesto ho klub vyměnil.
Jaroslav Halák v Montrealu zářil, přesto ho klub vyměnil. | Foto: Reuters

Generální manažer Pierre Gauthier vyřešil rébus hned v létě. Hrdinu Haláka poslal do St. Louis za forvardy Larse Ellera a Iana Schultze (ten za Montreal nikdy nenastoupil), čímž naštval velkou část fanoušků. "Ostuda! Noční můra! Apríl v červnu!" soptili. Na odchodu by radši viděli Kanaďana, rozhořčila je i chabá hráčská protihodnota.

Price, pětka draftu 2005, byl rázem pod ještě větším tlakem. Když na úvod přípravy vyhořel proti Bostonu, diváci ho vypískali. Ještě v té samé sezoně však pronikl na Utkání hvězd a náročné publikum přivábil na svou stranu.

Jako Hašek v 90. letech

Teď se fanoušci Montrealu neodváží říct, že by manažer Gauthier učinil špatné rozhodnutí. Zatímco Halák po několika dalších výměnách ztratil lesk, Price se stal možná nejlepším brankářem na světě, což dokládá řada střípků…

– Když trenér Kanady Mike Babcock povolal na nedávný Světový pohár dva poslední vítěze Vezinovy trofeje (Price a Holtbyho), měl hned jasno, že jedničkou bude Price. Nepochyboval o tom ani Braden Holtby.

– Když Price z minulého ročníku brzy vyřadilo zranění kolena, Montreal po skvělém startu upadl do hluboké krize. Z prvních 16 zápasů bez brankářské superhvězdy vyhrál pouhé čtyři.

Dlouhán narozený ve Vancouveru kraluje od olympijské sezony většině brankářských statistik. Díky úspěšnosti zákroků 94,8 procent patří k nejlepším také letos, a tak může myslet na další balík individuálních cen. V předminulém ročníku, kdy byl zdravý, posbíral hned čtyři (nejlepší brankář, nejnižší průměr obdržených gólů, nejužitečnější hráč podle novinářů i hráčů).

Brankáři s nejvyšší úspěšností zákroků od sezony 2013/14:

Zápasy Výhry Úsp. zákroků Prům. ink. gólů Nuly
C. Price 148 98 93,2 % 2,09 19
T. Rask 204 111 92,4 % 2,26 17
C. Schneider 185 76 92,4 % 2,15 12
C. Talbot 129 62 92,3 % 2,32 13
C. Crawford 188 107 92,2 % 2,29 13

"Máte tady hodně skvělých gólmanů, ale Carey každý večer působí tak, že ho prostě nemůžete překonat. Po technické i mentální stránce je momentálně nejlepší na světě," řekl oficiálnímu webu NHL José Théodore, bývalý brankář a nyní analytik. "Pokud je zdravý, má na tým stejný vliv jako Dominik Hašek na Buffalo v 90. letech."

Kanadské ikoně chybí k Haškově dokonalosti "jen" Stanley Cup.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy