Jágr zářil a nadchl nového kouče Floridy. Byl vážně neuvěřitelný, chválil ho Rowe

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 11. 2016 10:49
Veterán Jaromír Jágr posbíral v posledních šesti utkáních stejný počet bodů (3+3) a v historické tabulce odehraných zápasů poskočil na čtvrté místo. Kontroverzní změna na trenérském postu Floridy se ho (zatím) nedotkla. Zůstal v elitní formaci a odehrál kolem 18 minut.
Jaromír Jágr před utkáním na ledě Chicaga.
Jaromír Jágr před utkáním na ledě Chicaga. | Foto: ČTK

Praha – Jeden zápas, jedna porážka po nájezdech. Šedesátiletý Tom Rowe neodstartoval trenérskou kariéru v zámořské NHL zrovna slavně. Po převzetí moci nad střídačkou Floridy však neměl moc času na změny.

"Dařilo se nám dávat puky do brány, proti skvělému klubu jsme měli 39 střel," hodnotil Rowe vystoupení na půdě Chicaga. "Vidím tedy hodně pozitiv, rozhodně máme na čem stavět."

Když s týmem při ranním rozbruslení poprvé vkročil mezi mantinely, raději si dal několik zahřívacích koleček, protože brusle neobul téměř rok. "Pro jistotu tam půjdu dřív než ostatní," vtipkoval předtím před novináři.

Fanoušci Panthers ho však nevnímají jako veselého chlapíka, který přišel mužstvo vzpružit. Raději by nadále vídali Gerarda Gallanta, jehož si zamilovala i kabina. Rowe a spol. ji musí rychle získat na svou stranu. Začali – jak jinak – slovy.

"Byli jsme k hráčům hodně, hodně transparentní a přesně jim řekli, co se stalo," zdůraznil nový lodivod Floridy. "Když profesionálním sportovcům takové věci nevysvětlíte, trochu tím ukazujete, že pro vás nejsou důležití. Máme skvělou kabinu plnou opravdu dobrých lidí."

Byl Gallantův odchod předem daný?

Vyhozený Gallant vycházel se svými svěřenci příkladně. Dával jim dostatek prostoru a byl spravedlivý. Jenže vnímal hokej jinak než vedení, které přes léto udělalo navzdory úspěšné sezoně kupu změn. Vlastníci představili novou image sršící vojenskými symboly, nový generální manažer Rowe de facto překopal obranu. Hodlal vytvořit rychlejší, techničtější tým.

S Gallantem se mnohdy neshodl. "Každý vyznáváme trochu jinou hokejovou filozofii," potvrdil nedávno. A protože měl podporu šéfů, nebylo co řešit.

Že Gallant nevydrží do konce sezony, se v zákulisí šuškalo dlouho. "Už na podzim jsem slyšel, že trenérem Panthers se v průběhu roku stane Tom Rowe," prozradil Doug MacLean, analytik kanadské stanice Sportsnet a bývalý trenér Columbusu a Floridy.

Milovník statistik Rowe nyní má, co chtěl. Už může tým vést v souladu s důkladným analytickým přístupem. Před utkáním v Chicagu ale moc změn nestihl.

"Jágr byl opravdu neuvěřitelný"

Jaromír Jágr, kterého nepodepsal Rowe, ale jeho předchůdce Dale Tallon, změnu v podstatě nepocítil. V zápase proti Blackhawks odehrál kolem 18 minut a zůstal v elitní lajně, do níž se na úkor Jussiho Jokinena vrátil Jonathan Marchessault.

Tom Rowe, nový trenér Floridy, který v klubu doteď dělal generálního manažera.
Tom Rowe, nový trenér Floridy, který v klubu doteď dělal generálního manažera. | Foto: ČTK

Legendární Čech svého 17. trenéra v NHL potěšil, zkraje třetí třetiny skóroval zblízka v přesilovce. "Když si vezmete, s jakou rychlosti tady na vás Chicago vyjede, byl Jágr opravdu neuvěřitelný," chválil Rowe.

Veterán, jenž v únoru oslaví 45. narozeniny, odehrál už 1652. zápas mezi zámořskou elitou, čímž překonal Chrise Cheliose a vyrovnal Marka Recchiho na čtvrtém místě historické tabulky. Z osobního hlediska momentálně prožívá úspěšné období, v posledních šesti kláních posbíral stejný počet bodů (3+3).

Tom Rowe slíbil, že Floridu vycepuje rychlejšími a tvrdšími tréninky. Nyní však moc prostoru na ladění formy nemá. Jágr a spol. odehrají na venkovním tripu ještě čtyři duely, mezi nimiž si sotva stihnou odpočinout.

 

Právě se děje

Další zprávy