Když chystá útočné akce, kouč nerozumí. Vzorný Rus Radulov září a dává zapomenout na skandály

Hokejista Alexandr Radulov v sobě utlumil rebelskou povahu a v Montrealu na něj pějí chválu. Hvězdný Rus, jehož předchozí dvě štace v NHL skončily neslavně, sbírá skoro bod na zápas a našel společnou řeč s 22letým Alexem Galchenyukem. Zámořští novináři už řeší, zda Radulov v kanadské metropoli zůstane.
Podívejte se na Radulovův nejhezčí gól v letošní sezoně. | Video: YouTube

Praha – Už za sebou kolikrát nechal paseku, ale v hokejové Mekce zatím přesvědčivě plní roli spořádaného žáka a každý zápas spokojeně dře na maximum. "Je těžké si to neužívat, když hrajete před 20 tisíci fanoušky," říká Alexandr Radulov.

V Kontinentální lize podobnou atmosféru nezažíval, a tak ještě jednou zamířil přes Atlantik. Za kanadský Montreal zatím odehrál 20 zápasů, v nichž nastřádal 18 bodů (4+14). A protože je mu teprve třicet, média zajímá, zda roční partnerství prodlouží.

"V Montrealu se mu líbí, fanoušci ho rychle vzali za svého. Nevidím důvod, proč by tenhle vztah nemohl pokračovat," uvedl nedávno útočníkův agent Maxim Moliver. "Všichni hráči chtějí dlouhodobý kontrakt. Pokud nám ho Canadiens nabídnou, zajisté budeme naslouchat."

Generální manažer klubu Marc Bergevin logicky tvrdí, že na vyjednávání je po čtvrtině základní části ještě brzy, ale i kdyby Rusa neudržel, může být pyšný.

Přimluvil se za něj Weber

Když v létě s vyhlášeným rebelem podepsal roční smlouvu na 5,75 milionu dolarů, mnozí fanoušci ho nepochválili. Sám Bergevin věděl, že riskuje, jelikož přibral muže s nevalnou pověstí. Připomeňme, že Radulov už dvakrát rozhněval fanoušky Nashvillu. Poprvé nebral ohled na smlouvu a prchl do Ruska, podruhé během bojů o Stanley Cup popíjel do rána v baru.

Ruský svéráz by do Montrealu možná nezamířil, kdyby se za něj nepřimluvil bývalý parťák Shea Weber. Ten manažerovi řekl, že Radulov není bezcharakterní, jen ho dřív tížila dětinskost. "Věřím, že dospěl, ale to ukáže až čas," pronesl Bergevin k nové akvizici.

Zatím se zdá, že hvězdný křídelník skutečně prozřel. Má druhý nejlepší bodový průměr v mužstvu a místo toho, aby sem tam šidil tréninky, si ještě přidává. Když útočníci zmizí v šatně, zůstává na ledě s obránci, aby piloval střelbu. "V zápase musíte odevzdat všechno, v tréninku máte šanci zapracovat na možných slabinách, o což se snažím," vysvětluje Radulov.

Trenér Michel Therrien tak září spokojeností a svého svěřence pomyslně plácá po ramenou i před novináři: "Někdo rád chodí do školy, někdo ne. On na ní má rád všechno. Má rád vyučování, má rád zkoušky a má rád přípravu na zkoušky."

Leckdo by nevěřil, že zkušený Rus miluje také týmové porady, avšak Therrien veškeré pochyby rozhání: "Stačí kouknout na jeho oči, všechno prozradí."

Když spolu mluví útočná esa, trenér nerozumí

Radulov má nakročeno k nejlepší sezoně v NHL díky každodenní dřině, ale hodně mu pomáhá rovněž fungující elitní lajna, v níž má po ruce dva šikovné parťáky – Paula Byrona a Alexe Galchenyuka.

Alex Galchenyuk patří s 22 body (9+13) k nejproduktivnějším hráčům NHL.
Alex Galchenyuk patří s 22 body (9+13) k nejproduktivnějším hráčům NHL. | Foto: ČTK

Excelentní bruslař Byron obstará řadu defenzivních úkolů a Galchenyuk je perfektní do kombinace. Stačí zhlédnout finiš posledního klání Canadiens. Radulov v prodloužení pláchl do útočné třetiny a bezchybně předložil kotouč Galchenyukovi, který přelstil vyrážečku detroitského Petra Mrázka a rozhodl.

Dva nejproduktivnější hokejisté mužstva občas navodí dojem, jako by spolu hráli odmala. Snad i proto, že Galchenyuk zvládá kromě angličtiny a italštiny ještě ruštinu. "Na střídačce spolu komunikují dobře, tedy alespoň myslím. Nerozumím jim," pobavil kouč Therrien.

Udrží Radulov formu a přístup? Když se mu to povede, může fanoušky Montrealu zklamat snad už jen jedinou věcí – přemrštěnými požadavky na novou smlouvu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy