Reprezentanti na farmě, mladé hvězdy i přesuny. Tak jsou na tom Češi na startu NHL

Daniel Poláček Daniel Poláček
3. 10. 2018 19:36
Který z českých brankářů ukořistí pozici jedničky? Kolik beků osvěží skomírající českou defenzivu? A jak si povede nastupující generace nebo reprezentační opory? Do nového ročníku hokejové NHL, který odstartoval v noci na čtvrtek, může naskočit skoro šest desítek Čechů (reálně jich bude méně). Podívejte se, jaké mají postavení.

Poznámka: Platy u smluv hráčů jsou uváděny bez výkonnostních bonusů.

Kemp juniorů před MS 2015, Daniel Vladař
Kemp juniorů před MS 2015, Daniel Vladař | Foto: Milan Kammermayer

Dan Vladař

Brankář, 21 let, Boston Bruins
Smlouva: 728 tis. dolarů ročně do sezony 2019/20 (v AHL 70 tis.)

Dva roky chytal hlavně na druhé farmě, teď povýšil do té první. Jako klubová trojka až čtyřka by v případě dobrých výkonů mohl nakouknout do NHL.

David Rittich v dresu Calgary Flames.
David Rittich v dresu Calgary Flames. | Foto: ČTK

David Rittich

Brankář, 26 let, Calgary Flames
Smlouva: 800 tis. dolarů do konce sezony

Po kempu zůstal dvojkou za zkušeným Mikem Smithem, ale nemá neotřesitelnou pozici. Nesmí navázat na slabší druhou půlku minulé sezony.

Petr Mrázek dochytal minulou sezonu v dresu Philadelphie.
Petr Mrázek dochytal minulou sezonu v dresu Philadelphie. | Foto: ČTK

Petr Mrázek

Brankář, 26 let, Carolina Hurricanes
Smlouva: 1,5 mil. dolarů do konce sezony

Kvůli zranění konkurenta Scotta Darlinga začne jako jednička. Má co dokazovat. Mnozí vidí brankoviště Caroliny jako nejhorší v lize.

MS 2018 Česko-Slovensko: Pavel Francouz
MS 2018 Česko-Slovensko: Pavel Francouz | Foto: Luboš Vácha

Pavel Francouz

Brankář, 28 let, Colorado Avalanche
Smlouva: 690 tis. dolarů do konce sezony

V Evropě zářil, za mořem je zatím jedním z mnoha. Do NHL se musí prokousat přes relativně silnou dvojici Semjon Varlamov - Philipp Grubauer.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy