K čertu s Crosbym, moc brečel. Nejlepší je Ovečkin, dráždí bývalý Jágrův centr

jzp jzp
10. 4. 2021 12:02
Bývalý Jágrův centr Brandon Dubinsky znovuotevřel debatu, jestli je lepší Sidney Crosby, nebo Alexandr Ovečkin. Zatímco dřív byl verdikt vcelku jednoduchý, v posledních letech se komplikuje.
Je lepší Alexandr Ovečkin, nebo Sidney Crosby? Ožehavá debata jen tak neskončí.
Je lepší Alexandr Ovečkin, nebo Sidney Crosby? Ožehavá debata jen tak neskončí. | Foto: ČTK

Crosby získal poslední trofej v roce 2017, Ovečkin od té doby dvakrát usedl na trůn pro krále střelců a konečně také dovedl Washington ke Stanley Cupu.

Mezi nejlepšími kanonýry NHL je také letos. Co na tom, že ještě před měsícem zaostával za týmovým lídrem Jakubem Vránou. Zatímco zaseknutý český střelec se posunul jen na 11 tref, Ovečkin už jich má 21. V historické tabulce nedávno překonal legendárního Phila Esposita a od celkové trojky Jaromíra Jágra ho dělí 39 zářezů.

Stále nedoplatil na fyzický styl plný srážek, jak mu mnozí předpovídali. I ve 35 letech mu zdraví drží. V povýlukové éře má dokonce o pár bodů víc než Crosby, s těsným náskokem je celkovým lídrem. V očích řady fanoušků tak opěvovaného Kanaďana překonal.

"Všichni chtějí mluvit o tom, jestli je lepší Sid, nebo Ovi," pustil se do debaty Dubinsky v podcastu Garage Beers. Sám má až překvapivě jednoznačný názor: "K čertu se Sidem. Za všech okolností bych vybral Oviho."

"Jednou jsem ho požádal o hokejku s autogramem. Dal mi ji. Já poděkoval. Sida bych o něco takového nikdy nepoprosil. Nikdy," dodal 34letý Dubinsky, který kvůli chronickým problémům se zápěstím zřejmě už nikdy nebude hrát profesionální hokej.

V NHL roky patřil k uznávaným centrům. Vedle útočení vždycky myslel na zadní vrátka. V Rangers tvořil hru vedle Jágra, později zakotvil v Columbusu.

Dubinského rvačka s Crosbym z roku 2015.
Dubinského rvačka s Crosbym z roku 2015. | Foto: ČTK

Na Ovečkina i Crosbyho často narážel. Jako jediný muž v lize se s oběma popral. Zatímco Rusa povalil a - podle mínění čtenářů webu Hockey Fights - vyhrál, s Kanaďanem jen remizoval.

Svým nevybíravým komentářem na adresu váženého kapitána Pittsburghu rozpálil část sociálních sítí, takže pro upřesnění vydal další komentář: "Poslyšte, Crosby je lepší než já. Nikdy jsem neřekl, že není. Samozřejmě je jedním z nejlepších v historii. Ale šlo o porovnání s Ovim. Nikdo jste nehrál v NHL, takže nevíte, jak těžké je v téhle lize střílet góly. 724 (nyní už jich Ovečkin má 727, pozn. red.) je šílené číslo."

"Sid prostě moc brečel, Ovi mlčel a makal," dodal Dubinsky.

Přestaň kňučet

Crosbyho nemá v lásce už dlouho. Kdysi ho označil za zákeřného hráče, který si stěžuje u rozhodčích. Pár měsíců po vzájemné bitce mu pak uštědřil krosček do krku, za což dostal jednozápasový distanc. 

Když se o Dubinského nedávných slovech doslechl sám Crosby, zůstal v klidu. "Může si říkat, co chce. Já tohle nemám zapotřebí," odsekl.

Před rokem však přiznal, že lituje toho, jak v začátcích kariéry častoval sudí stížnostmi. Chování superhvězdy tehdy a i později kritizovaly mnohé osobnosti. "Přestaň simulovat, přestaň kňučet," radil třeba výstřední komentátor Don Cherry.

Crosby nicméně zůstává modlou. Vyhrál prakticky všechno, co se dalo. V celkové produktivitě na Ovečkina sice ztrácí, ale má lepší bodový bodový průměr. Kdyby často nemarodil, jasně by vládl.

Dubinského pohled je minimálně v zámoří menšinový. Když hokejisté NHL před rokem odpovídali, koho by si do týmu vybrali, kdyby potřebovali vyhrát jeden konkrétní zápas, většinou zmínili Crosbyho (získal 44 %). Mají ho také za nejkomplexnějšího hráče (46 %).

Ovečkin v těchto žebříčcích napadl málokoho. Když ale před dvěma roky přišla řada na nejlepší střelu, více než půlka ligy hlasovala právě pro ruský kanón.

Jisté je, že povýluková éra NHL od roku 2005 nemá výraznější hráče než Crosbyho a Ovečkina. Žezlo však postupně přebírá Connor McDavid.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Europoslanec Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

Europoslanec Hynek Blaško (SPD) v pátek na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na prezidenta. Své příznivce vyzval, aby jeho kandidaturu podpořili podpisem petičních archů. "Mnoho z vás mi hodilo rukavici a vyzvalo mě tak k akci. Rukavici přijímám jako výraz vaší vůle, abych se ucházel o nejčestnější a nejprestižnější pozici v Česku, kterou je pozice prezidenta republiky," řekl ve videu na svém profilu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy