Američané budou hrát po sedmi letech o záchranu
Zklamaní hokejisté USA
Zklamaní hokejisté USA | Foto: Reuters

Praha - Jako v nejhorším snu si musejí připadat hokejisté USA, kteří se na světovém šampionátu zúčastní po sedmi letech opět jen bojů o záchranu v elitní skupině.

V základní skupině šampionátu v Německu nevyhráli s domácím výběrem, Dánskem, ani Finskem, navíc vstřelili pouhé čtyři branky. Teď tak budou hrát o dvě 'nesestupová' místa s Itálii, Francií a Kazachstánem.

Zklamání umocňuje i to, že Američané byli před šampionátem pasováni do role největších favoritů. Vždyť ještě před necelými třemi měsíci výběr USA bojoval v prodloužení finále olympijských her ve Vancouveru o zlato s Kanadou.

Jágr prozradil, co je mezi hráči a Růžičkou. Olympiáda
Hokejoví piráti kradou dál. Jejich čas skončí v playoff

Ve středečním závěrečném zápase skupiny s Finskem se přitom čekala odveta za semifinále z Vancouveru, ve kterém Američané znectili svého soupeře šesti góly v první třetině.

Jenže místo toho šlo oběma olympijským medailistům o všechno - kdo prohraje, ten se překvapivě neprobojuje do osmifinálové dvanáctky.

A přestože Američané zásluhou gólu ze 4. minuty více než polovinu zápasu vedli, nakonec se svému soupeři museli sklonit po prohře 2:3.

"Je to hodně těžko stravitelné. Přál bych si vědět, proč se to stalo. Ale nevím," řekl po zápase třiadvacetiletý kapitán USA Jack Johnson, který jako jediný hrál i ve Vancouveru.

"Nevím o tom, že bych někdy hrál o udržení. Ale co se stalo, už nejde vrátit. Teď musíme vyhrát všechny tři zápasy, abychom příští rok hráli zase v elitní skupině," dodal Johnson.

Američané si tak zopakují boj o záchranu, který podstoupili v roce 2003. I tehdy je z bojů o play off vyřadila nečekaná porážka od Dánska, které tehdy hrálo na šampionátu poprvé v novodobé historii.

Tehdy však neponechali nic náhodě a zachránili se v zápasech s Běloruskem, Slovinskem a Japonskem třemi výhrami při skóre 19:5.

"Je to obrovské zklamání. Nikdo se nechce dostat do skupiny o udržení. Tahle parta hráčů však má dostatek hrdosti a my uděláme vše pro to, abychom to zvládli," řekl po zápase trenér USA Scott Gordon.

"Mezi výhrou a porážkou je velmi tenká linie a nám se dosud prostě jen nepodařilo dostat na tu pozitivní stranu," dodal Gordon.

Američané stejně jako Češi doplatili na řadu omluvenek hráčů, kteří už vypadli z bojů o Stanley Cup. Nedorazil nejlepší brankář šampionátu Miller, obránci Rafalski či útočníci Parise a Kessel.