49. Kučerov (Kuzněcov, A. Bělov)
40. Rantanen (Filppula)
42. Lehtonen (Aho)
46. Savinainen (Rantanen, Aho)

Dobrý den, vítáme Vás u online reportáže z hokejového mistrovství světa. O bronzovou medaili budou bojovat Rusko a Finsko, zápas začíná v 16:15.

Hokejisté Ruska skončili po sedmi odehraných utkáních skupiny A na druhém místě. Rusové odstartovali turnaj výhrou v nájezdech nad silným Švédskem a následujících pět utkání zcela ovládli, ve třech případech neinkasovali a zaznamenali fantastické skóre 30:4. O prvenství ve skupině přišla sborná až v posledním utkání s USA, když prohrála poměrně překvapivě 2:4.

Čtvrtfinálová výhra 3:0 s českým týmem posunula sbornou do bojů o medaile, ve včerejším semifinále s Kanadou ale Rusko ztratilo dvoubrankový náskok, prohrálo 2:4, a tak se musí spokojit s pouze utkáním o bronz.

MS 2017, Rusko-Kanada: ruská radost - Jevgenij Kuzněcov
MS 2017, Rusko-Kanada: ruská radost - Jevgenij Kuzněcov | Foto: Reuters

Finové obsadili ve francouzské skupině poslední postupovou čtvrtou příčku za Českou republikou. Hokejisté Suomi se v základní skupině trápili. Proti Česku ztratili slibně rozehraný zápas a padli v nájezdech, o body přišli i v zápasech s Norskem (výhra 3:2 v prodloužení), s Kanadou (2:5) a největší propadák finského mužstva přišel v utkání s domácí Francií, ve kterém Suomi podlehli 1:5.

Ve čtvrtfinále Finsko překvapivě porazilo vítěze německé skupiny USA 2:0, v semifinále už ale nestačilo na Švédsko a v severské bitvě padlo 1:4.

MS 2017, Finsko-USA: finská radost
MS 2017, Finsko-USA: finská radost | Foto: Reuters

Sestava Ruska

Vasilevskij (I. Sorokin) - Kiselevič, Orlov, Antipin (A), A. Bělov, Provorov, Mironov, Zub (C) - Tělegin, Andronov (A), Ničuškin - Dadonov, Šipačov, N. Gusev - Panarin, Kučerov, Kuzněcov - S. Plotnikov, Barabanov, Tkačjov - Naměstnikov

Sestava Finska

Korpisalo (Säteri) - Ohtamaa, Honka, Kukkonen (C), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Jaakola (A), Järvinen - Savinainen, Filppula (A), Rantanen - Aho, Pyörälä, Puljujärvi - Kemppainen, Pihlström, J. Aaltonen - J. Lajunen, Hännikäinen, Osala

Prohlédněte si v galerii snímky ze včerejších semifinálových duelů, které určily dvojice pro finále a zápas o bronz.

1.

Hännikäinen nahazoval nebezpečně puk před branku, Vasilevskému ještě clonil dobře Osala, ruský brankář předvedl pohotový zákrok.

2.

Finové se sami vyhnali z útočného pásma a první možnost zaútočit mají Rusové.

2.

Aho zavezl kotouč do útočné třetiny a po něm prověřil Vasilevského Pihlström. Finsko je úvodních minutách lepší.

3.

Ani nyní se Rusové v pásmu Finska nedokázali prosadit, na druhé straně střela Lajunena byla zblokována.

4.

Korpisalo za svou brankou zachytil nastřelený kotouč a pomohl svému týmu s rozehrávkou.

4.

Gusev vypálil z levého kruhu do horní části branky, včas zasáhlo rameno Korpisala. Finský brankář předvedl první zákrok.

5.

Nyní Korpisalovi vypadl kotouč z lapačky po střele Bělova, Finové byli ale u kotouče dříve.

6.

Rusové zvyšují aktivitu, z voleje vypálil Panarin do boční sítě.

6.

Kučerov hledal na druhé straně rozjetého Plotnikova, Finové připrávku do vyložené šance zablokovali.

7.

Andronov se hezky obtočil s pukem kolem finského hráče a bekhendem vyslal puk na Korpisala, finskému brankářovi se hromadí zákroky.

7.

Rusko vede 1:0! Sborná zúročila svůj tlak ve vedoucí branku! Gusev přebral kotouč od Antipina a z první prostřelil Korpisala! Finskému brankáři ještě dobře clonil ve výhledu Andronov, Korpisalo toho moc neviděl.

8.

Na druhé straně v dobré pozici nedokázal kotouč dobře zpracovat Aho a přišel tak o možnost ohrozit brankáře Vasilevského.

9.

Rusko předvedlo tlak v útočném pásmu, tentokrát to ale bylo bez zakončení. Finové vytlačili hru do středního pásma.

10.

Osala vybojoval kotouč v rohu kluziště a o zadní mantinel přihrávkou na volného spoluhráče založil útočnou akci Suomi.

11.

Finsko nenaložilo dobře s protiakcí 3 na 2, střela z první od Hietanena skončila na chráníčích bránícího protihráče.

11.

Pihlström tělem srazil na led Kučerova, Finsko míří dopředu.

12.

Panarin krásně přenesl hru přes šíři kluziště na volného Barabanova, ten ale z dobré pozice napálil brankáře Korpisala!

12.

Zakázané uvolnění vrátí hru zpátky do pásma Finska před Korpisala.

13.

Ničuškin v rohu kluziště udržel proti přesile kotouč na hokejce a z otočky vypálil vedle.

13.

Finové mají problém s rozehrávkou, Rusko předvádí účinný presink.

14.

Po dlouhé době si na puk sáhl Vasilevskij, ránu Honky od modré ale dobře viděl a bez problému zasáhl.

14.

Panarin se v dobré pozici ještě rozhodl přihrávat na Zuba, ten ale kotouč špatně zpracoval a vyhnal se ze střeleckého úhlu.

15.

Lajunen fauloval v rohu kluziště a Rusko si zahraje první přesilovou hru v dnešním utkání. Následovala ještě šarvátka mezi Plotnikovem a Kukkonenenem.

15.

Za hrubost jsou potrestáni také Kukkonen a Plotnikov.

15.

Ohtamaa zachytil za svou brankou ruskou rozehrávku a osvobozuje Finy.

16.

První minuta ruské přesilovky je pryč, prozatím se sborná nedokázala usadit v útočném pásmu a nyní je navíc zastavuje ofsajd.

16.

Rusko se vyhnalo z útočné třetiny a musí začít svou přesilovkovou akci znovu.

17.

Finsko je kompletní, Rusům se přesilovka vůbec nepovedla, na Korpisala nepřilétla ani jedna střela.

17.

Teď navíc odpískán Rusku icing, vhazovat se bude před Vasilevským.

18.

Hra nyní postrádá tempo a hraje se především ve středním pásmu.

18.

Vzdruch vzbudila špatná rozehrávka Finska, po které měl šanci Šipačov. Z bekhendu ale jen nahodil kotouč na Korpisala, který neměl se zákrokem problém.

19.

Kučerovovi individuální průnik nevyšel, Finové se z protiútoku neprosadili.

20.

Po dvou šanci Ruska fauloval v útočném pásmu Kučerov, přesilovku si nyní zahraje Finsko.

20.

V ponechané výhodě předvedli Finové slušný zámek, na obě střely Lajunena ale Vasilevskij dobře viděl a předvedl úspěšné zásahy.

Právě skončila první třetina.

V úvodních dvou minutách zápasu o bronz byli aktivnější Finové, poté ale začala sborná postupně nabírat tempo a stupňovat svůj tlak. Vyústěním byl gól Guseva, který využil dobrého clonění Andronova před brankou a propálil Korpisala.

Další velkou šanci měl poté ještě Barabanov, ten ale z dobré pozice narazil na připraveného Korpisala.

Střely na branku v první třetině: 10 - 9

Právě začala druhá třetina.

21.

Finsko rozehrálo přesilovou hru za vyloučení Kučerova ze závěru první třetiny.

21.

Rusové vybojovali puk a obloučkem ho vyhodili přes všechny čáry.

22.

Rantanen se pokusil o přihrávku zpoza branky, Vasilevskij ale dobře proti přihrávce vytasil svou hůl a znemožnil tak Finům zakončit.

22.

Rusko vede 2:0! Sborná unikla v oslabení a navyšuje své vedení! Ničuškin s Tkačjovem unikli v přečíslení 2 na 1 a situaci vyřešili skvěle. Tkačjov po Ničuškinově přihrávce z první poslal kotouč za záda Korpisala, finský brankář se nestačil přesunout.

23.

Zbytek oslabení zvládli Rusové bez problémů a nyní už kombinují kopletní v útočné třetině.

24.

Bělov vypálil od modré a Korpisalo na poslední chvíli dokázal vytěsnit rukou kotouč mimo tři tyče.

25.

Korpisalo musel předvést další zákrok, Finové Rusům nestačí.

25.

Šipačov střílenou přihrávkou hledal hokejku Tkačjova, ten kotouč ale minul.

26.

Plotnikov vybruslil z roku kluziště na střed hřiště a z mezikruží vypálil švihem do hrudi Korpisala.

26.

Andronov byl faulován ve střelecké pozici Savinainenem, Rusko rozehraje svou druhou početní výhodu.

26.

Finové vyhráli buly v obranné třetině a Savinainen vyhazuje přes všechny čáry.

27.

Suomi se opět osvobozují, Rusům se opět přesilová hra zatím nedaří.

27.

Nyní navíc ujel po levé straně Filppula a po jeho střele z levého kruhu musel zasahovat Vasilevskij.

28.

Rusko zvyšuje na 3:0! V závěru přesilovky to ale Rusové udělali skvěle! Panarin z mezikruží naznačil střelu, místo zakončení ale ještě zvolil přhrávku na Guseva a ten z voleje poslal kotouč do odkryté branky.

29.

Prudké nahození Lajunena od modré čáry skončilo na zadním mantinelu.

29.

Rusko vede 4:0! Z protiútoku se navíc znovu prosazují Rusové. Kiselevič zamířil švihem přesně Korpisalovi mezi paži a tělo a vyhání ho z branky!

29.

Do branky Finska se postavil Säteri, Pyörälä navíc fauloval a Rusko má k dispozici další přesilovku.

30.

Rusové to chtějí z přesilovky dát do prázdné branky, nyní po hezké kombinaci mohl do ní zakončovat Šipačov, kotouč ale z voleje vůbec netrefil.

31.

Rusko pokračuje v náporu, Kučerov ale v dobré šanci selhal.

31.

Finsko přežilo ruskou přesilovku a je kompletní.

31.

Naměstnikov se natlačil s kotoučem do brankoviště, zakončit se mu už ale nepodařilo.

32.

Rusů je plná ledová plocha, zbytek šampionátu si chtějí užít.

33.

Nahození Provorova skončilo na zadním mantinelu, na druhé straně zakončil z otočky Aho do betonu Vasilevského.

33.

Honka vypracoval palebnou pozici pro Rantanena, nyní Vasilevskij musel zasáhnout vyrážečkou.

34.

Možnost přesilové hry mají nyní Finové. Potrestán je Mironov.

34.

Aaltonen napálil kotouč do betonu Vasilevského, z dorážky poté přestřelil Osala!

34.

Osala měl opět dobrou možnost, přihrávka od Aaltonena mu šla ale pod nohy a finský útočník se s tím nedokázal popasovat.

35.

Rusové se osvobozují, zbývá 20 sekund finské přesilovky.

36.

Rusové jsou kompletní, zaútočit navíc mohl Ničuškin, proti finské přesile se ale k zakončení nepropracoval.

36.

Kemppainen vystřelil z ostrého úhlu, puk skončil v síti, ovšem ale z opačné strany. Hra je přerušena, vhazovat se bude ve středním pásmu.

37.

Jaakola si udělal útočný výlet a dostal se až ke střele, švihem ale zamířil nad.

37.

Na druhé straně po ruském přečíslení puk dobře netrefil Kučerov.

38.

V šanci se ještě po chvíli ocitl Kuzněcov, s pukem už byl ale příliš blízko Säterimu a kotouč poslal jen do něj.

39.

Aho centroval na teč Sallinenovi, k tomu se ale kotouč nedostal a Vasilevskij posunul betonem puk do rohu kluziště.

40.

Finsko snižuje na 1:4! Bělov pokazil rozehrávku a puk doslova namazal Rantanenovi. Ten v první šanci selhal, když ho vychytal Vasilevskij. Filppula ale poté kotouč znovu posunul k Rantanenovi, který se podruhé už nemýlil.

Druhá třetina právě skončila.

Druhou třetinu zcela ovládla sborná, z kraje třetiny se nejdříve v oslabení prosadil Tkačjov. Rusko poté udeřilo i z přesilové hry, když hezkou kombinaci zakončil Gusev a za necelou minutu vyhnal Kiselevič z branky Korpisala, kterého nahradil Säteri.

Před přestávkou ale Rusko předvedlo chybu v rozehrávce a Finsku se zásluhou Rantanena podařilo alespoň snížít.

Střely na branku ve druhé třetině: 12 - 9

Střely na branku celkem: 22 - 18

MS 2017, Rusko-Finsko: Andrej Mironov - Veli-Matti Savinainen
MS 2017, Rusko-Finsko: Andrej Mironov - Veli-Matti Savinainen | Foto: Reuters

Právě začala třetí třetina.

41.

Střela Orlova byla sražena, Tělegin se k dorážce nedostal. Säteri ale nakonec musel přeci jen zasahovat po střele Andronova.

42.

Po zakázaném uvolnění Ruska se bude vhazovat před Vasilevským.

42.

Finsko snižuje na 2:4! Suomi přeci jen utkání o bronz dramatizují. Po vyhraném buly v útočném pásmu vystřelil Lehtonen a Vasilevskému kotouč propadl za jeho záda!

43.

Orlov se řítil po levé straně do šance, kotouč mu ale utekl a poté dobře zasáhl finský obránce.

43.

Jaakola neudržel modrou čáru a Finové se tak výhání z pásma.

44.

Naměstnikov střílel z hranice brankoviště pod horní tyč, Säteri stihl puk vytěsnit!

44.

Nahození Zuba od modré čáry skončilo na chráničích finského hokejisty. Suomi spěchají dopředu.

45.

Finsko předvedlo tlak v útočném pásmu, hrálo se ale jen u mantinelu. Rusové vyhazují na zakázané uvolnění.

45.

Nikita Gusev trefil Puljujärviho hokejkou do obličeje a dostává dvě minuty. Finsko má šanci dostat se na kontaktní branku.

46.

Finové se usadili v útočném pásmu, ránu Lajunena zablokoval Andronov.

46.

Finsko snižuje na 3:4! Suomi využívají přesilovou hru a už je to jen o gól! Rantanen přihrával před branku a jeden z Rusů si jeho přihrávku srazil za záda vlastního brankáře!

47.

Panarinovi znemožnil zakončit Aaltonen, který uklidnil hru a Finové chystají další útočný výpad.

48.

Rantanenovi utekl kotouč od hokejky, Rusové ale kazí rozehrávku a po jejich icingu se hra stěhuje opět před Vasilevského.

48.

Rusové dokázali hru vytlačit do středního pásma, následný útok Finska zastavit ofsajd.

49.

Rusko vede 5:3! Sborná se dostává opět na dvoubrankový náskok! Kučerov unikl po pravé straně finské obraně, jeho první pokus dokázal ještě Säteri zneškodnit, ruská superstar ale v pádu dopravila z dorážky kotouč do finské sítě!

49.

Osala nahodil kotouč chytře od modré čáry do chumlu hráčů před ruským brankovištěm, Vasilevskij nic neviděl, kotouč se ale naštěstí pro něj odrazil mimo.

50.

Finsko se nevzdává, jejich snahu ale nyní bzrdí ofsajd.

50.

V rozporu s pravidly hráli i Rusové, sborné odpískán icing.

51.

Ničuškin centroval ze strany kotouč před finskou branku, jeho přihrávka ale byla sražena.

52.

Ohtamaa vypálil z velké dálky, Vasilevskij jeho bombu zneškodnil a v rozkleku přerušuje hru.

52.

Honka udržel pro Finy útočné pásmo, Suomi se snaží vypracovat střeleckou pozici.

53.

Rusové vyhodili puk přes všechny čáry, zakázané uvolnění se ale nepíská, Finsko musí začít další útok od své branky.

54.

Po akci Aha vypálil od modré Hietanen, jeho rána prosvištěla kolem ruské branky a zastavila se o zadní mantinel.

54.

Jeden z Finů dokázal zachytit rozehrávku od Vasilevského a rychle vracel puk před branku, pro Rusko vše dobře dopadlo.

55.

Kuzněcov se dokázal prokličkovat do střelecké pozice, v zakončení mu až hákováním zabránil Savinainen. Rusko bude hrát přesilovou hru.

55.

Rusko vyhrálo buly a začíná přesilovkovým náporem.

56.

Panarin obkroužil finskou branku, přihrávkou přes šíři kluziště ale nikoho nenašel a Finové se osvobozují.

56.

Finsko se snaží udeřit v oslabení, Osala proti přesile ale neměl šanci.

57.

V závěru ruské přesilovky střílel z úhlu Naměstnikov, Säteri si svou bližší tyč dobře pokryl. Finsko je kompletní.

57.

Savinainen se rychle zapojil do hry a nápřahem vyslal střelu na Vasilevského. Ruský brankář se štěstím dokázal puk chytit.

58.

Finsko zakládá akci od vlastní branky a zkouší to v powerplay!

58.

Ničuškin se snažil prokličkovat až k prázdné finské brance, na poslední chvíli ho ale jeden z Finů dokázal připravit o pojišťující gól!

59.

Finsko stále v šesti, hraje se v obranném pásmu Ruska.

59.

Filppula střílel z pravého kruhu mimo, po něm ještě pálil Hietanen, Vasilevskij vyráží.

59.

Finsku se krátí čas, nyní jejich akci navíc zastavuje ofsajd.

60.

Puljujärvi zpoza branky našel před brankovištěm Pyörälu, ten střílel pohotově z první, Vasilevskij podržel svůj tým!

60.

Vasilevskij přerušil hru, Anton Bělov se po obranném zákroku zranil a míří do šaten. Finsko si bere oddechový čas, do konce zbývá 47 sekund.

60.

Savinainen měl velkou šanci, skvěle ho ale vychytal Vasilevskij!

60.

Finové se vyhnali z pásma, Rusku už bronz neunikne.

Zápas právě skončil.

Finové v poslední třetině ještě dokázali zabrat a zápas pořádně zdramatizovali. Po brance Savinainena z 46. minuty už prohrávali jen o jeden gól. O tři minuty později ale ujel Kučerov, ten nadvakrát dokázal překonat Säteriho a na dvoubrankové výhře Ruska už nic nezměnila ani dlouhá finská powerplay.

Rusko si tak po prohraném semifinále s Kanadou alespoň částečně spravilo chuť a vybojovalo bronzové medaile.

Střely na branku ve třetí třetině: 8 - 11

Střely na branku celkem: 30 - 29

MS 2017, Rusko-Finsko: ruská radost
MS 2017, Rusko-Finsko: ruská radost | Foto: Reuters

Tímto online přenos z utkání o bronz končí, za dvě hodiny budeme pokračovat finálovým zápasem mezi Kanadou a Švédskem.