Posily do obrany na poslední chvíli, junioři i opory z NHL. Poznejte český tým pro MS

jzp jzp
Aktualizováno 4. 5. 2018 1:14
Tři brankáři, deset obránců, patnáct útočníků. Projděte si profily českých hokejistů, kteří budou na mistrovství světa v Dánsku usilovat o úspěch. Nutno dodat, že na soupisku se vejde pouze 25 hráčů.

Poznámka: U hráčů je uveden klub, v němž nastupovali větší část této sezony. Statistiky se týkají pouze základní části.

Překonaný Pavel Francouz v semifinále Česko - Rusko na ZOH 2018
Překonaný Pavel Francouz v semifinále Česko - Rusko na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Pavel Francouz

Brankář, 27 let, Traktor Čeljabinsk (KHL)
Sezona: 35 zápasů, 15 výher, úspěšnost zákroků 94,6 %
Zkušenosti: 1x OH, 4x MS

Gólmani mají podle trendu zabírat co nejvíc místa, být obrovští. Francouz sice příliš vysoký není, ale díky mrštnosti postupně pronikl do absolutní evropské špičky. Po létě dost možná okusí slavnou NHL. Jednání probíhají.

David Rittich letos poprvé nastoupil za Calgary.
David Rittich letos poprvé nastoupil za Calgary. | Foto: ČTK

David Rittich

Brankář, 25 let, Calgary Flames (NHL)
Sezona: 21 zápasů, 8 výher, úspěšnost zákroků 90,4 %
Zkušenosti: -

V Calgary okouzlil pracovitostí a pod dohledem kanadského kolegy Mikea Smitha dokázal, že umí chytat minimálně stejně dobře jako Petr Mrázek či Michal Neuvirth. Během dvou let za mořem hodně zrychlil.

Gólman Dominik Hrachovina v dresu Tappary Tampere
Gólman Dominik Hrachovina v dresu Tappary Tampere | Foto: ČTK

Dominik Hrachovina

Brankář, 23 let, Tappara (Finsko)
Sezona: 48 zápasů, 19 výher, úspěšnost zákroků 92,4 %
Zkušenosti: -

V 16 letech odešel za rozvojem do Finska. V rodném Česku se o něm moc nevědělo. Až do doby, kdy Hrachovina začal zářit. Tappaře vychytal titul, letos pronikl do finále. Teď chce udělat dojem i v KHL. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy