Šikovné ruce, přehled o hře. Pozor na Krejčího s Pastrňákem, varuje spoluhráče "medvěd" McAvoy

Daniel Kinc
15. 5. 2018 16:34
Spojené státy americké mají ze sebou úspěšnou skupinu, v níž pouze jednou prohrály. Letos čiší z Američanů obecně větší respekt než před lety, stačí se podívat na jejich soupisku. Finové ovšem tým USA přejeli v posledním zápase skupiny jasně 6:2 a Čechům ukázali, kudy by ve čtvrtfinále mohla vést cesta.
Charlie McAvoy (vlevo) a David Krejčí (vpravo) ještě před pár týdny společně nastupovali za jeden tým, na MS se ale postaví proti sobě
Charlie McAvoy (vlevo) a David Krejčí (vpravo) ještě před pár týdny společně nastupovali za jeden tým, na MS se ale postaví proti sobě | Foto: ČTK

Herning (od našeho zpravodaje) - Vrcholem bojů v herningské skupině B byl úterní souboj Finska s USA, který měl určit, kdo půjde do play-off z prvního místa. Suomi si nakonec duel podmanili poměrem 6:2, Američané naopak poprvé na šampionátu naprosto propadli. Ve čtvrtfinále, do nějž ve čtvrtek půjdou proti české reprezentaci, se chtějí zlepšit a především pokrýt dvě hlavní zbraně Čechů - Davidy Krejčího a Pastrňáka.

Hráče USA v duelu s Finskem srazily góly v první třetině, ztrátu poté honili marně. "V zápase se seběhlo několik nešťastných odrazů, Finové po nich dali dva šťastné góly. Naše chyby potrestali, využili své šance a my musíme ve své hře před čtvrtfinále udělat několik změn," řekl krátce po skončení utkání Charlie McAvoy, který stejně jako oba čeští Davidové nastupuje v Boston Bruins. 

Před posledním duelem o možném soupeři prý ale Američané taktizovat nechtěli. "Na to, na koho můžeme ve čtvrtfinále jít, jsme nehleděli, chtěli jsme hlavně skupinu završit výhrou, což se nám nepovedlo. Bylo pro nás těžké zakončit základní skupinu takhle, ale teď to musíme hodit za hlavu a připravit se co nejlépe na další zápas s Českem," dodal talentovaný bek.

O sázce s parťáky zatím nepřemýšlel

Právě pro McAvoye bude mít čtvrtfinále proti Česku pikantní náboj. Těší se na souboj se spoluhráči z Bostonu, Davidy Krejčím a Pastrňákem, s nimiž ještě před necelými dvěma týdny sdílel jednu šatnu a bojoval o úspěch ve Stanley Cupu. "S kluky hraji v týmu a moc dobře vím, jak skvělí hokejisté to jsou. Musíme je bezpodmínečně pokrýt, ale rozhodně to nebude jednoduché. Budeme hrát opět nadoraz a věřím, že uspějeme," povídá.

A kde vidí největší přednosti českých "medvědů", kteří po svém příjezdu tak pozvedli národní tým? "Oba hrají technicky, jsou nesmírně šikovní na puku a mají skvělé kličky. Umí číst hru a rozdávat puky přesně tak, jak potřebujete. Z každé situace na ledě dokážou něco vymyslet a určitě mají náš respekt. Jak jsem ale zmínil, chceme je pokrýt a jakkoliv zamezit jejich šancím," vypíchl hlavní zbraně úderného dua Bruins.

Před klíčovým zápasem turnaje, který rozhoduje o úspěchu či neúspěchu týmu na turnaji, se tak vybízí vzájemné přátelské hecování. "O sázce jsem zatím nepřemýšlel, možná si zavoláme. Určitě si popřejeme hodně štěstí, ale postoupit pak může jen jeden z nás," tvrdí McAvoy, který po svém příjezdu na MS do Herningu odehrál tři zápasy, v nichž zapsal skvělých osm bodů (3+5).

Češi nejsou jen o Pastrňákovi a Krejčím

Čtvrtfinálový souboj vyhlíží také kapitán Ameriky Patrick Kane, na němž v klíčovém souboji turnaje bude ležet tíha odpovědnosti a bude k němu upřena velká pozornost. "Mají talentované hráče, nečeká nás nic snadného. Věřím, že nás trenéři skvěle připraví a ukážou nám jejich slabiny. Chceme být stoprocentně připraveni a doufám, že postoupíme," navazuje na slova kolegy McAvoye.

Američané hlavně chtějí zapomenout na zápas s Finy, který jim nevyšel od první do poslední minuty. "Čeká nás nový den, nový zápas a nová část turnaje. Chceme se soustředit jen na tohle," dodává Kane, který byl jedním ze dvou úspěšných střelců USA v posledním zápase skupiny a se 17 body (6+11) se dělí o prvenství v turnajové produktivitě se Sebastianem Ahem.

Zámořský výběr se však nechce zaměřit jen na první útok národního týmu. "Češi mají spoustu dobrých hráčů, není to jen o Krejčím a Pastrňákovi, kteří trochu vyčnívají. Ještě nevíme, v kterou denní dobu s nimi budeme hrát, ale určitě musíme do zápasu vletět a hlavně mít lepší první třetinu, než jsme předvedli proti Finům," uzavírá Kaneův spoluhráč Dylan Larkin.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Bilbao a Dublin přišly o zápasy ME, nahradí je Sevilla a Petrohrad s Londýnem

Bilbao a Dublin přišly o pořádání zápasů letního fotbalového mistrovství Evropy, protože nemohly vzhledem ke koronavirové situaci garantovat přítomnost diváků na tribunách. Evropská fotbalová unie UEFA po dnešním zasedání výkonného výboru oznámila, že Bilbao nahradí Sevilla a dublinské duely převezmou Petrohrad a Londýn.

Bilbao a Dublin měly hostit po třech zápasech základní skupiny E, v níž hrají Španělsko, Švédsko, Polsko a Slovensko, a také každý jedno z osmifinálových utkání. Sevilla je mezi pořadatelskými městy odloženého Eura nováčkem a bude hostit všechny čtyři duely původně plánované do Bilbaa.

Petrohrad, který už měl schválenou organizaci tří duelů skupiny B a jednoho čtvrtfinále, převezme tři dublinské zápasy ze základní skupiny. Londýn byl už před změnami nejvytíženějším městem ME a ke třem duelům "české" skupiny D, plánovanému osmifinále, oběma semifinále a finále si přibere i osmifinále z Dublinu.

Výkonný výbor UEFA dnes také jednal o Mnichovu, třetím z původních dvanácti měst, které nemohlo unii do stanoveného termínu zaručit fanoušky v hledišti. Bavorská metropole nicméně o celkem čtyři zápasy nepřišla, neboť na červen počítají tamní úřady se zlepšením koronavirové situace a minimálně 14.500 diváky v Allianz Areně.

Dalšími pořadateli turnaje, který se loni nekonal kvůli pandemii koronaviru, jsou Glasgow, Řím, Baku, Budapešť, Bukurešť, Kodaň a Amsterodam. Všechna tato města už dříve přislíbila, že během turnaje alespoň zčásti stadiony zaplní.

Česká reprezentace odehraje první dva zápasy v základní skupině D proti Skotsku a Chorvatsku 14. a 18. června v glasgowském Hampden Parku a 22. června se střetne s Anglií v londýnském Wembley.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil devětačtyřicetiletou policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska, ale ve Francii pobýval legálně a měl čistý trestní rejstřík.

Další zprávy