Mladíci po výprasku ožili, Američané ale výhru uhájili

29. 12. 2008 7:55
USA - Česká republika 4:3
Růžička junior svou šanci neproměnil
Růžička junior svou šanci neproměnil | Foto: Reuters

Ottawa - O poznání lépe si vedli čeští hokejisté ve svém druhém vystoupení na světovém šampionátu do dvaceti let. Po blamáži s domácí Kanadou sahali v závěru zápasu proti USA alespoň po vyrovnání, ale nakonec stejně podlehli 3:4.

V brance českého výběru nastoupil Dominik Furch, který od začátku zápasu předváděl vynikající zákroky, stejně jako jeho protějšek Thomas McCollum.

Přesto se Američané mohli poprvé radovat už ve 14. minutě, kdy se v přesilovce trefil střelou zápěstím Jordan Schroeder.

Čtěte více: Blamáž se smutným rekordem: Kanada - Česko 8:1

Svěřenci Marka Sýkory se ale nepoložili a po šesti minutách druhé třetiny se jim podařilo vyrovnat. Ondřej Roman svým gólem zvedl ze sedaček 19 847 diváků, kteří tak vytvořili nový rekord šampionátu, překvapivě i oproti dvoum úvodním zápasům mladých Kanaďanů.

Parýzek s Káňou vydolovali naději

Vedení vrátil Američanům ve 32. minutě střelou z velké dálky Matt Rust, uklidnění přinesl v závěru druhé třetiny James vanRiemsdyk.

Když pak ve 44. minutě přidal svůj druhý gól Schroeder, vypadalo to na další jasnou záležitost v neprospěch českého výběru. Rychle snížit znovu na dvoubrankový rozdíl ovšem dokázal Parýzek a Češi ucítili šanci.

Tři minuty před koncem se pak v přesilovce trefil Káňa a čeští mladíci se srdnatě hnali za vyrovnáním. Američané ale jejich tlaku nakonec odolali a uhájili vítězství 4:3.

Ve druhém zápase Kanaďané naprosto deklasovali Kazachstán, který rozstříleli 15:0. Češi jsou zatím v tabulce skupiny A čtvrtí, po dni volna je čeká zřejmě klíčový duel s Německem.