Minsk si hokejovou Ligu mistrů nezahraje, vedení soutěže mu odebralo divokou kartu

ČTK ČTK
8. 6. 2021 12:19
Hokejisté Junosti Minsk, kteří měli být v základní skupině F jedním ze soupeřů českého šampiona Třince, se v nadcházející sezoně Ligy mistrů nepředstaví. Vedení soutěže zrušilo zástupci běloruské ligy divokou kartu po zvážení současné situace v zemi, do níž je omezené cestování kvůli sankcím vůči režimu vůdce Alexandra Lukašenka.
Hokejová Liga mistrů 2019/20: Běloruský hokejový brankář Igor Brikun (Junosť Minsk), před ním třinecký útočník Tomáš Marcinko.
Hokejová Liga mistrů 2019/20: Běloruský hokejový brankář Igor Brikun (Junosť Minsk), před ním třinecký útočník Tomáš Marcinko. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

"Po posledních incidentech v Bělorusku je cestování do Minsku a z něj obtížné. Byly zrušeny některé lety, některé až do konce října a nedá se předvídat, co bude následovat. Pro fungování celoevropské soutěže je nezbytné, aby týmy, fanoušci, rozhodčí, sponzoři, partneři či poskytovatelé služeb mohli bezpečně cestovat," uvedl Rada Ligy mistrů v tiskové zprávě.

"V současné době bohužel není cestování do země a zpět možné. Pro účastníky je tak nemožné plánovat dopředu a my musíme mít jasně dané podmínky pro uskutečnění soutěže a splnění našich povinností vůči všem zúčastněným stranám" doplnili zástupci soutěže.

Minsk 18. ledna přišel i o pořádání nedávného mistrovství světa, které nakonec hostila jen Riga. Ta původně měla mít jen jednu základní skupinu a dvě čtvrtfinále. K další vyostření situace došlo po události z 23. května, kdy běloruské bezpečnostní složky zadržely opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho partnerku v Minsku po vynuceném přistání letadla Ryanair, které s nimi a dalšími mířilo z Atén do litevského Vilniusu.

Lídři zemí Evropské unie se v reakci na nucené přistání letounu shodli na přijetí cílených sankcí vůči Minsku a zároveň vyzvali unijní letecké přepravce, aby se vyhýbali běloruskému vzdušnému prostoru. Řada zemí včetně Česka poté zakázala běloruským aerolinkám Belavia přistávat na svém území anebo pro ně uzavřely i svůj vzdušný prostor pro přelety.

Hokejisté Junosti měli hrát ve skupině F vedle Třince také se švýcarským celkem Fribourg-Gottéron a švédským Leksandem, který už po losu informoval, že odmítá hrát duel v Minsku. Rada Ligy mistrů zatím nerozhodla, zda volné místo 32. účastníka zaplní náhradník.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy