Mocný Putinův spoluhráč se střelil do hlavy pistolí, kterou dostal kvůli koronaviru

ČTK jšk, ČTK
8. 5. 2020 12:35
Ruský miliardář Dmitrij Bosov spáchal sebevraždu ve své rezidenci u Moskvy.
Dmitrij Bosov
Dmitrij Bosov | Foto: Twitter

Vyšetřovatelé podle agentury TASS nenašli žádný dopis na rozloučenou, nicméně sebevraždu pokládají za nejpravděpodobnější verzi a její příčinu zjišťují.

"K okolnostem smrti mého otce se nechci vyjadřovat, jsou to rodinné záležitosti. Počkejme si na oficiální závěry vyšetřování," prohlásil Bosovův syn Anton.

Dvaapadesátiletý Bosov s majetkem v odhadované výši 1,1 miliardy dolarů (asi 28 miliard Kč) figuroval na 86. příčce loňského žebříčku nejbohatších Rusů v podání časopisu Forbes. Jedna z Bosovových společností je sponzorem noční hokejové ligy, ve které hraje prezident Vladimir Putin a další členové ruské elity, včetně Bosova. Sám podnikatel pak byl předsedou správní rady hokejového klubu z Novosibirsku a podle webu Hcsibir.ru měl největší zásluhu na tom, že se právě zde bude konat MS dvacítek v roce 2023. 

Tělo podle tisku našla vdova a tělesný strážce v tělocvičně poté, co uhlobaron nereagoval na manželčiny telefonáty a esemesky. Dveře, které byly zamčeny zevnitř, museli strážci vyrazit, než našli tělo s kulkou v hlavě. Pistole byla prý darem od ministerstva vnitra severokavkazské Abcházie, jejíž nezávislost většina světa neuznává. Žádné doklady ke zbrani se dosud nenašly.

Bosov údajně zbraň dostal pro vlastní ochranu v případě, že by v zemi kvůli koronavirové krizi došlo k občanským nepokojům a útokům na movité Rusy. 

Agentura Interfax připomněla, že Bosov se v 90. letech podílel na přerozdělení hliníkového průmyslu. V současnosti byl spoluvlastníkem skupiny Alltek, jakož i dvou uhelných společností, Sibantracit a Vostokugol. Tu druhou tajná služba FSB loni začala podezírat z nelegální těžby, prověrka podle prosincového vyjádření vicepremiéra Jurije Trutněva ještě neskončila.

Podle nejmenovaného přítele Bosovovy rodiny dvaapadesátiletý podnikatel řešil jeden skandál za druhým a jeho podniky byly od začátku roku v chaosu.  Navíc si nadělal řadu vlivných nepřátel - loni například propustil z čela uhelných společností Aleksandra Isajeva, přičemž ho obvinil z "hrubého zneužívání své pozice, krádeží v oblastech, které mu byly svěřeny, a ze šíření nepravdivých informací".

Isajev ovšem nebyl jediný, podle ruského webu RBC začal Bosov v poslední době hromadně propouštět zaměstnance svých podniků a aktiva převádět na své jméno, jako by se chystal vlastní byznys prodat.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy