Rusové přestříleli Američany a zůstávají stoprocentní

7. 5. 2013 21:45
Lotyšsko prohrálo i třetí zápas na světovém šampionátu. Tentokrát nestačilo na Rakušany. Rusové porazili USA 5:3.
Rusové na šampionátu neztratili ještě ani bod, porazili také Spojené státy
Rusové na šampionátu neztratili ještě ani bod, porazili také Spojené státy | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté Ruska zůstanou po třetím kole jediným týmem, který na mistrovství světa neztratil ani bod.

Sborná zvítězila i potřetí, když v dramatickém a pohledném střetnutí porazila v helsinské skupině Spojené státy 5:3, celkem si tak připsala už třináctou výhru na MS v řadě.

Šlágr úterního programu se lámal až v závěrečné třetině. V 54. minutě vstřelil vítěznou branku Medvěděv a o dvě minuty později přidal pojistku Radulov.

Třetí porážku si připsali Lotyši. Tentokrát byli nad jejich síly Rakušané, vedení zkušeným kanonýrem z NHL Thomasem Vanekem. Ten se na vítězství 6:3 podílel jednou brankou.

Čtyři góly na úvod

Zápas Rusů s Američany od prvních minut nabízel ofenzivní podívanou.

Už ve 3. minutě měl první gólovku Kokarev, ovšem poprvé se Rusové radovali o tři minuty později. Při signalizované výhodě otevřel skóre tečovanou ranou od modré Bělov.

Následně musela sborná do tří, Američané ale velkou šanci na srovnání nevyužili.

Záhy si to však bohatě vynahradili. Dvěma slepenými góly převážil vedení na jejich stranu Stastny. Jenže za necelou minutu už bylo znovu srovnáno. Pátým gólem na turnaji se blýsknul Kovalčuk.

Američané se drželi do 54. minuty

Zkraje druhé třetiny měl zámořský výběr opět dvojnásobnou početní výhodu, kvůli níž si dokonce vzal oddechový čas.

Přesilovka sice zůstala nevyužita, ale ve 28. minutě Američané znovu vedli. Od modré propálil Bryzgalova Hunwick.

Ani tentokrát Američanům radost dlouho nevydržela. Mozjakin střílenou přihrávkou k tyči vybídnul Těreščenka a ten vyrovnal na 3:3. Rusové si následně vytvořili velký tlak, ale Bishop v brance soupeře zatím víckrát neinkasoval.

Pokořil jej až v 54. minutě Medvěděv, který v nepřehledné situaci dorazil kotouč za jeho záda. Vzápětí přidal Radulov v přesilovce ještě pátý gól a vyrovnané utkání bylo rázem rozhodnuto.

Lotyši si zadělali na velké problémy

Lotyši přitom nehráli proti Rakušanům úplně špatně, svého soupeře přestříleli 39-25. Jenže Pobalťané doplatili na bídný start do zápasu, kdy se rychle dostali k nepříznivému stavu 1:4.

Na začátku třetí třetiny se jim přitom podařilo snížit už 3:4 a vypadalo to, že se vrátí do utkání, jenže pak je opět uzemnil Michael Raffl, který v 50. minutě vstřelil patrně rozhodující branku duelu.

Rakušané se prvními třemi body na šampionátu posunuli na pátou příčku skupiny H, naopak Lotyši zůstávají s hrozivým skóre 4:16 ze tří utkání poslední.

Skupina B (Helsinky):

Rakousko - Lotyšsko 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 14. F. Iberer (Hundertpfund), 18. Lakos (Latusa, Baumgartner), 24. Vanek, 27. Altmann (Welser, Kristler), 50. Raffl (Hundertpfund), 57. Oberkofler (Pöck, Schuller) - 4. Berzinš (Keninš, Meija), 39. Saviels (Andersons, Indrašis), 41. Darzinš (Cipulis). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Rantala (Fin.) - Hunnius (Něm.), Morrison (USA). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 3051.
Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann - Latusa, Koch, Vanek - Welser, Kristler, Schuller - Raffl, Hundertpfund, Herburger - M. Iberer, Peintner, Baumgartner - Oberkofler. Trenér: Manny Viveiros.
Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Kulda, Saviels, Sotnieks, M. Jass, Andersons, Freibergs - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Džerinš, Girgensons, Indrašis - Keninš, Berzinš, Meija - K. Jass, Štals, Širokovs. Trenér: Ted Nolan.

Rusko - USA 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Bělov (Denisov, Anisimov), 15. Kovalčuk (Nikulin, A. Radulov), 32. Těreščenko (Mozjakin, Petrov), 54. Medveděv (Mozjakin, Těreščenko), 56. A. Radulov (Kovalčuk) - 11. P. Stastny (C. Smith), 14. P. Stastny (Faulk), 28. Hunwick (Palushaj). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Vinnerborg - Käck (oba Švéd.), Blümel (ČR). Vyloučení: 4:4, navíc Johnson (USA) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6038.