Lotyši a Norové začali baráž úspěšně

Sport Plus, ČTK
4. 5. 2007 20:44
Moskva - Hokejisté Norska zdolali v prvním pátečním zápase baráže na MS v Rusku hráče Rakouska 3:2 v prodloužení.
Rakušan Daniel Welser (v červeném) při srážce u mantinelu s Norem Mortenem Askem. | Foto: Reuters

Úvodní kolo programu skupiny o udržení zakončil večerní duel mezi Lotyšskem a Ukrajinou, který vyhráli Lotyši hladce 5:0.

Rakušané sice v utkání vedli, když se v polovině zápasu prosadil Robert Lukas, ovšem Norové podobně jako v posledním utkání základní skupiny proti Německu dokázali skóre otočit. Před koncem druhé třetiny už vedli 2:1, když vyrovnávací gól vstřelili po málo vídaném přečíslení čtyř proti jednomu.

Rakousko mělo poměrně výraznou střeleckou převahu, kterou završil krátce po zahájení třetí třetiny gólem na 2:2 Welser. Zápas přesto dospěl do prodloužení a v něm v čase 62:22 rozhodl norský útočník Morten Ask prvním gólem v utkání, který padl při stejném počtu hráčů na ledě.

Lotyši dokázali zapomenout na obrovské zklamání, které si prožili po prohraném rozhodujícím utkání o postup do osmifinále s Itálií, a od úvodu byli lepším týmem.

V 9. minutě otevřel přesnou střelou skóre Cipulis, ještě v úvodní třetině zvýšil dorážkou Saviels a na 3:0 upravil hned v nástupu do druhé části po parádní individuální akci Sorokins. Stejný hráč přidal také čtvrtou branku, která uťala jakékoli myšlenky Ukrajinců na zvrat.

Dalším hracím dnem skupiny, v níž si pouze dva týmy zajistí příslušnost k elitě pro příští světový šampionát, bude neděle
6. května.

Výsledky - skupina o udržení:
Rakousko - Norsko 2:3 v prodl. (0:0, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky:
30. R. Lukas (P. Lukas, Trattnig), 43. Welser (A. Lakos, Koch) - 33. J. Andersen (Marius Trygg), 38. Bastiansen (Ask, Mats Trygg), 63. Ask (Mats Trygg). Rozhodčí: Pellerin (Kan.) - Gorděnko, Oskirko (oba Rus.). Vyloučení: 3:8. Využití: 2:2. Diváci: 1500.
Rakousko: Reinhard Divis - Rebek, R. Lukas, Unterluggauer, A. Lakos, Stewart, P. Lakos, Mattie, Pfeffer - Setzinger, Koch, Welser - Trattnig, P. Lukas, Kalt - Schuller, Raimund Divis, Baumgartner - Peintner, Pewal, P. Harand. Trenér: Jim Boni.
Norsko: Grotnes - T. Jakobsen, Livf, Holos, Mats Trygg, Lund, Ryman, Orbaek - Nygard, Ask, P. Thoresen - Marius Trygg, M. Hansen, J. Andersen - Olimb, Bastiansen, L. E. Spets - S. Thoresen, Forsberg, Nervik - K. Spets. Trenér: Roy Johansen.

Lotyšsko - Ukrajina 5:0 (2:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky:
9. Cipulis (Daugavinš, Masalskis), 18. Saviels (Galvinš, Vasiljevs), 22. Sorokins (Lavinš, Redlihš), 35. Sorokins (Darzinš, Lavinš), 47. Redlihš (Sorokins). Rozhodčí: Reiber (Kan.) - Dedulja (Běl.), Losier (Kan.). Vyloučení: 6:7. Využití: 2:0. Diváci: 2100.
Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Saviels, Sorokins, Lavinš, Tribuncovs, Pujacs, Galvinš - Cipulis, Vasiljevs, Daugavinš - Redlihš, Berzinš, Darzinš - Niživijs, Sprukts, Tambijevs - Macijevskis, Širokovs, Pantěljejevs. Trenér: Olegs Znaroks.
Ukrajina: Seliverstov - Zavalňuk, Guňko, Klimentěv, Ljutkevič, Srjubko, Pobědonoscev, Blagoj, Navarenko - Salnikov, Oleckij, Cyrul - Matěruchin, Šafarenko, Donika - Matvijčuk, Bobrovnikov, Semenčenko - Bobkin, Hniděnko, Charčenko. Trenér: Alexandr Seukand.