Kanada bez problémů, Rusové se trápili

Sport Plus, ČTK
4. 5. 2007 20:42
Moskva - Hokejisté Kanady zdolali v pátečním utkání mistrovství světa Bělorusko 6:3 a dostali s etak do čela osmifinálové skupiny F.
Běloruský gólman Stepan Gorjčevskich jen smutně kouká na puk, který Kanaďané dostali do jeho branky. | Foto: Reuters

Zato tým Ruska měl v duelu skupiny E s Italy hodně práce a vítězství 3:0 se rodilo až v poslední třetině.

Bělorusové sice ještě po první třetině těsně vedli, ovšem Kanaďané zásluhou pěti branek v druhé části otočili skóre a bez problémů dokráčeli za dalšími třemi body.

Bělorusové byli zpočátku o něco aktivnějším týmem, k čemuž jim soupeři výrazně dopomohli svou nedisciplinovaností.

Tu završila 8. minuta, kdy na trestnou lavici v krátké době po sobě zamířili Armstrong s Mayersem a Bělorusko šlo zásluhou Ugarovovy trefy v přesilovce pěti proti třem překvapivě do vedení, které i zásluhou gólmana Gorjačevskicha udrželo až do konce první dvacetiminutovky.

Na začátku druhé třetiny mohl v oslabení vyrovnat Chimera, ze samostatného nájezdu však na Gorjačevskicha nevyzrál. V závěru své akce navíc běloruského gólmana sekl a moc nechybělo, aby outsider své vedení v dvojnásobné přesilovce zvýšil.

Ovšem nestalo se a po skončení prvního trestu naopak udeřili Kanaďané, když kapitán Doan využil dobře sehraného
přečíslení dvou hráčů na jednoho společně s Nashem.

Kanaďané se zásluhou vyrovnání a ukončení Gorjačevskichovy neprůstřelnosti dostali do velké pohody, což jim pomohlo i při následné přesilovce, kterou zužitkoval úspěšnou dorážkou opět Doan. Krátce před polovinou utkání stál na konci pohledné kombinace Toews a sedmiminutovou smršť ukončil dovršením hattricku Doan, čímž definitivně rozhodl o osudu utkání.

Pátou branku připojil v 37. minutě Cammalleri, tudíž Kanaďané mohli ve zbytku hrací doby již šetřit síly na další boje. Kuriozitou zápasu byl fakt, že Bělorusko mělo v jeho průběhu hned pětkrát k dispozici přesilovou hru pět na tři.

Výsledek - osmifinálová skupina F:
Kanada - Bělorusko 6:3 (0:1, 5:0, 1:2)
Branky a nahrávky:
23. Doan (Nash), 26. Doan (Toews, Nash), 29. Toews (Chimera), 30. Doan (Jackman, Lombardi), 37. Cammalleri (Phaneuf, E. Staal), 57. Lombardi (Armstrong, Commodore) - 9. Ugarov (Antoněnko, Meleško), 50. Rjadinskij (Kulakov, Denisov), 59. Meleško (Leontěv, Antoněnko). Rozhodčí: Jonák (SR) - Eglitis (Lot.), Karlberg (Švéd.). Vyloučení: 13:8. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 6200.
Kanada: Ward - Commodore, Brewer, Schultz, Jackman, Phaneuf, Hamhuis, Murphy - J. Staal, Toews, Armstrong - Nash, Lombardi, Doan - Mayers, McClement, Chimera - Williams, E. Staal, Cammalleri. Trenér: Andy Murray.
Bělorusko: Gorjačevskich - Žurik, Makrickij, Leontěv, Rjadinskij, Glebov, Kostjučenok, Denisov - Kulakov, Kurilin, Dudik - Kolcov, Kukuškin, Meleško - Ugarov, Zadělenov, Antoněnko - Demagin, Volkov, Strachov - Borovkov. Trenér: Curt Fraser.

Rusy trápila italská obrana

Hráči Ruska se k výhře nad outsiderem z Itálie doslova protrápili. Bodově se tak dotáhli na vedoucí Švédsko. Více než deset tisíc
diváků však muselo místo očekávané kanonády čekat na úvodní branku až do 35. minuty, kdy se trefil Kovalčuk.

Na ruských hokejistech bylo od začátku patrné, že neberou protivníka příliš vážně. Italové však místo kapitulace statečně bojovali, nečekaně dlouho drželi bezbrankové skóre a nechybělo mnoho, aby se v polovině zápasu dokonce dostali do vedení.

Rus Jevgenij Malkin (v červeném) atakuje Manuela de Toniho z Itálie.
Rus Jevgenij Malkin (v červeném) atakuje Manuela de Toniho z Itálie. | Foto: Reuters

V tu chvíli totiž ujel osamocený Ansoldi, ale svou střelou Jeremenka nepřekonal.

Až v 35. minutě gólově poprvé udeřilo na druhé straně. Kovalčuk vystřelil, po Muzzattiho zákroku trefil Malkin z úhlu tyč, následnou dorážku Frolova dokázal hrdina zápasu v italské brance ještě jednou vyrazit, ale puk se dostal znovu ke Kovalčukovi, který v pádu nakonec zamířil do odkryté branky.

Italové měli vzápětí šanci na vyrovnání, když hráli 93 vteřin přesilovku pět na tři, Jeremenka ovšem nijak neohrozili.

Také závěrečná třetina se odehrávala ve stejném duchu jako dvě předešlé. Rusové se však přece jen dočkali pojistky, když v 54. minutě využili přečíslení dvou na jednoho Kovalčuk se střelcem Frolovem.

V samém závěru, když už Muzzatti dochytával utkání pouze s velkým sebezapřením kvůli křečím, upravil skóre ještě Morozov.

Rusko - Itálie 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 35. Kovalčuk (Malkin, Frolov), 54. Frolov (Kovalčuk), 60. Morozov (Zinovjev, Zaripov). Rozhodčí: Schutz - Gemeinhardt (oba Něm.), Pouzar (ČR). Vyloučení: 3:9, navíc Trevisani (It.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 10.100.
Rusko: Jeremenko - Nikulin, Proškin, Aťušov, Grebeškov, Markov, Gončar, Jemelin, Kondratěv - Zaripov, Zinovjev, Morozov - Charitonov, Sčastlivyj, Radulov - Kovalčuk, Malkin, Frolov - Ovečkin, Něprjajev, Kuljomin. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Itálie: Muzzatti - Helfer, Borgatello, Strazzabosco, F. Ramoser, Trevisani, Lorenzi - De Bettin, Scandella, Cirone - Margoni, Ansoldi, R. Ramoser - Lefebvre, Parco, Chitarroni - Rigoni, De Toni, Faggioni - Pittis. Trenér: Michel Goulet.