Lehtinen poslal v nájezdech Finy do semifinále

ČTK, SportPlus
10. 5. 2007 20:57
Moskva - V hokejovém dramatu o poslední místo v semifinále světového šampionátu uspěli po samostatných nájezdech Finové , kteří zdolali  USA 5:4. Uvnitř: Galerie
Fin Jere Lehtinen (vpravo) slaví gól v samostatném nájezdu proti americkému brankáři Johnu Grahamovi, který rozhodl o postupu Finů do semifinále MS. | Foto: Reuters

Američané dokázali čtyřikrát srovnat se skandinávským soupeřem krok, ale v samostatných nájezdech neuspěli a jediný úspěšný střelec Lehtinen poslal do semifinále Finy. Ti se v sobotu utkají od 13:15 s domácím Ruskem o postup do finále.

Američané do zápasu nasadili nakonec pouze jednu z dvojice čerstvých posil - útočníka Parise. Aktivnější v úvodu však byli Finové.

Do první větší šance se dostal až v páté minutě při přesilové hře Kukkonen, brankář Grahame byl ale připraven. Stejně jako v 8. minutě, kdy se na něj řítil osamocený Pyörälä. Hráči USA často chybovali v rozehrávce a nabízeli soupeři šance.

Při vyloučení Berga ohrožovali Američané Lehtonena, Cole však svou příležitost neproměnil. V 18. minutě se poprvé měnilo skóre, když Grahama překvapil Tuomo Ruutu.

Hned na začátku druhé třetiny ale vyrovnal dokonce v oslabení Petersen a odstartoval ofenzivní a střelecké hody. Při následném vyloučení Stastného se jeho spoluhráči opět dostali do přečíslení dva na jednoho, ale tentokrát jej nevyužili.

Finové si vedli mnohem lépe a Saaravo je poslal opět do vedení. Ne však na dlouho. Dvě vteřiny po skončení přesilové hry vyrovnal Arnarson. Pak ale Graheme chyboval v rozehrávce a přestože v následném závaru dvě šance zlikvidoval, Viuhkola přidal třetí finský gól.

Čárový rozhodčí musel ve čtvrtfinále MS v Moskvě rozdělovat Američana Matta Greena (vlevo) a Jukku Hentunena v šarvátce, která vznikla před finskou brankou. | Foto: Reuters

O tři minuty později opět udeřilo na druhé straně a Stempniak nadvakrát vyrovnal. Do kabin se ale vraceli spokojenější Seveřané, když Kallio využil početní výhodu.

Po šestigólové třetině se brankostroj obou celků zadrhnul. Finové se snažili hrát hlavně se zabezpečenou obranou a držet si těsný náskok. V 53. minutě byl ale vyloučen Laamanen a Američané toho využili k vyrovnání. Lehtonena prostřelil Hutchinson a přiblížil duel k prodloužení, na které nakonec došlo. V 63. minutě byli zámořští hráči blízko rozhodující brance, Parise ale trefil jen tyč.

Poprvé na turnaji přišly ke slovu nájezdy. Na Grahama a Lehtonena si postupně nepřišli Peltonen, Kessel, Nummelin, Stempniak, Koivu, Parise, Tuomo Ruutu a při svých druhých pokusech Parise a Kessel. Až na konci páté série prostřelil gólmana Caroliny Lehtinen a posunul Finsko mezi nejlepší čtveřici.

Výsledek - čtvrtfinále:
USA - Finsko 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 3:3, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 21. Petersen (LaRose, Greene), 28. Arnason (Kessel, Bochenski), 35. Stempniak (Backes, Ballard), 55. Hutchinson (Arnason, Kessel) - 18. T. Ruutu (M. Koivu, Kallio), 25. Saravo (Söoderholm, Kapanen), 31. Viuhkola (Peltonen), 36. Kallio (T. Ruutu, Nummelin), rozhodující nájezd Lehtinen. Rozhodčí: Vinnerborg - Karlberg (oba Švéd.), Mášik (SR). Vyloučení: 5:4, navíc Ballard (USA) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6500.
USA: Grahame - J. Johnson, Pothier, Greene, E. Johnson, R. Suter, Hutchinson, Alberts, Ballard - Kessel, Parise, Bochenski - P. Stastny, Stempniak, Davis - Backes, Petersen, Cole - Arnason, Hall, LaRose. Trenér: Mike Sullivan.
Finsko: Lehtonen - Nummelin, Kukkonen, Laamanen, Saravo, Söderholm, Berg - Lehtinen, Viuhkola, Peltonen - T. Ruutu, M. Koivu, Kallio - Hentunen, Kapanen, Miettinen - Bergenheim, Pyörälä, J. Ruutu - Pärssinen, Kontiola. Trenér: Erkka Westerlund.