Kanada nedala Švýcarům šanci a vyzve Švédy

ČTK, SportPlus
10. 5. 2007 16:33
Moskva - Hokejisté Kanady se ve čtvrtfinále světového šampionátu se Švýcary příliš netrápili a po vítězství 5:1 postupují do semifinále. Uvnitř: Galerie
Kanaďané (zleva) Cory Murphy, Jamal Mayers a Jay McClement oslavují gól do švýcarské branky ve čtvrtfinále MS v Moskvě. | Foto: Reuters

V něm se v sobotu utkají s obhájci titulu ze Švédska. Prohra Švýcarů pak zajistila definitivní sedmé místo na turnaji hokejistům Česka.

Švýcaři se dlouho drželi na dostřel a prohrávali 0:1, dokázali ještě rychle odpovědět na druhý gól Kanaďanů, ale ti si bezproblémové vítězství zkomplikovat nenechali a přidali další tři branky.

Švýcaři začali proti favorizovanému soupeři nebojácně, gól se jim však vstřelit nepodařilo a Kanaďané postupně převzali iniciativu.

Brankáře Hillera vyzkoušeli při Bezinově vyloučení postupně Murphy, Jordan Staal a Toews; opora mistrovského Davosu byla ale připravena. Stejně tak jako jeho protějšek Roloson, kterého prověřil po rychlém protiútoku Jeannin.

Hiller zlikvidoval i šanci druhého z bratrské dvojice Staalů Erika, ale v 16. minutě již kapituloval. Za jeho záda prošla bekhendová střela Lombardiho, který se tak dočkal páté branky na turnaji.

Ambühl sice mohl vzápětí vyrovnat, ale i dál byli výrazně aktivnější zámořští hráči. Svědčil o tom i poměr střel 18:8 v jejich prospěch v první třetině. Druhý gól však přidat nedokázali.

Kanaďan Rick Nash skóruje ve čtvrtfinále MS proti Švýcarům. Uprostřed brankář Jonas Hiller, vlevo Mark Streit. | Foto: Reuters

A ve 27. minutě je to málem mohlo mrzet. Po přečíslení dva na jednoho byl blízko vyrovnání Della Rossa. V polovině normální hrací doby se však po individuální akci prosadil Mayers a Kanaďané se mohli uklidnit, ale pouze na 38 vteřin. Tak rychlá přišla odpověď Švýcarů. Rolosona překonal přesnou střelou od modré k pravé tyčce Di Pietro.

Hráči Javorových listů však ještě ve druhé dvacetiminutovce získali dvoubrankový náskok zpět. Pomohla jim k tomu dvojnásobná přesilová hra, před jejímž začátkem si kouč Murray vzal oddechový čas a jeho svěřencům to prospělo.

Bezmocného Hillera překonal pohotově dorážející Nash. V závěrečné třetině se v další přesilovce prosadil Lombardi, který se tak stal nejlepším střelcem týmu. Skóre zápasu uzavřel obránce Weber.

Výsledek - čtvrtfinále:
Kanada - Švýcarsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 16. Lombardi, 30. Mayers (Murphy, Chimera), 35. Nash (Phaneuf, E. Staal), 47. Lombardi (Phaneuf, Doan), 58. Weber (Doan, E. Staal) - 30. Di Pietro (Reichert, Camichel). Rozhodčí: Ronn - Fonselius (oba Fin.), Kiča (Ukr.). Vyloučení: 4:9. Využití: 2:0. Diváci: 6000.
Kanada: Roloson - Brewer, Commodore, Weber, Hamhuis, Phaneuf, Schultz, Murphy, Jackman - Mayers, McClement, Chimera - Williams, E. Staal, Cammalleri - Doan, Lombardi, Nash - Armstrong, J. Staal, Toews. Trenér: Andy Murray.
Švýcarsko: Hiller - Streit, Vauclair, Bezina, Blindenbacher, Steinegger, Gerber, Forster - Paterlini, Ambühl, Rüthemann - Di Pietro, Wirz, Camichel - Wichser, Jeannin, Lemm - Sprunger, Monnet, Della Rossa - Reichert. Trenér: Ralph Krueger.