Praha - Ve slovenském hokeji to vře. Jen krátce poté, co musel tamní hokejový svaz zrušit galavečer Hokejista sezony, protože se jej žádný z nominovaných hokejistů na protest proti lidem z vedení svazu nechtěl zúčastnit, přišla do tváře prezidenta Igora Nemečka další facka od velké slovenské persony.
Miroslav Šatan odmítl jeho nabídku a nechce být manažerem slovenské reprezentace, která je po odchodu trenéra Vladimíra Vůjtka stále bez vedení.
Šatan řekl, že plně stojí za slovenskými hokejisty, kteří zpochybňují nedávné volby prezidenta svazu a odmítají se současným vedením slovenského hokeje spojovat svá jména. Mezi nimi byli nejlepší slovenští hokejisté jako Marián Hossa, Zdeno Chára, či Marián Gáborík.
Šatan: Hráči hrozí bojkoty, jak bych jim volal?
"Doufali jsme v jiný výsledek. Kluby si to ale udělaly po svém a rozhodly se nezohlednit názory všech ostatních hokejistů a lidí, kteří stáli za Richardem Lintnerem. Byli mezi nimi vítězové Stanley Cupu či mistři světa. Kluby si vybraly jinou cestu, tu je třeba akceptovat," prohlásil Šatan.
Ten sice nefiguruje mezi 27 hokejisty, kteří svůj bojkot svazu stvrdili i vlastním podpisem, ale plně je podporuje. Poté, co kvůli tomu asociace musela zrušit i galavečer Hokejista sezony, je Šatanův krok další velkou ránou pro slovenský hokej.
I když Nemeček po podivných volbách nabádal v médiích k uklidnění situace, příkop mezi staronovou garniturou svazu a nejlepšími slovenskými hokejisty se nadále prohlubuje.
Slováky i po Šatanově odmítnutí pozice ve vedení reprezentace nyní děsí otázka, kdo vůbec bude Slovensko na vrcholných akcích reprezentovat? Hokejisté, kteří zbrojí proti vedení svazu, totiž hrozí bojkotem. A i to byl důvod, proč Šatan pozici u reprezentace odmítl.
"Je to funkce, ve které bych uměl být pro slovenský hokej prospěšný, ale je to otázka budoucnosti. V této situaci, kdy hrozí bojkoty, si to vůbec neumím představit. Hlavně to, jak bych povolával kluky do reprezentace, když vyhlašují, že nebudu spolupracovat a nechtějí se spojovat se svazem, proto jsem řekl ne," zdůvodnil Šatan.
Hráči hrozí bojkotem reprezentace
Slovenský hokej rozdělily nedávné volby prezidenta Slovenského svazu ledního hokeje. Ty totiž vyhrál staronový předseda Igor Nemeček v tajné volbě pouze o třináct hlasů před bývalým obráncem Richardem Lintnerem jen díky tomu, že pro něj mohli hlasovat jeho přímí podřízení. Hokejisté mají za to, že volby byly tímto ovlivněné a už předem rozhodnuté.
Ve slovenských médiích se hned poté objevovaly titulky jako "Facka zlaté generaci," a velmi rozladěn byl také hokejista Michal Handzuš, který na veřejnosti kritizuje současný stav ze všech hokejistů nejhlasitěji. Řekl, že slovenský hokej nejspíš musí spadnout na úplné dno a včera poté, co asociace zrušila galavečer Hokejista sezony, také potvrdil, že hokejisté chystají i bojkot reprezentace.
"Je to jedna z možností. Byli bychom samozřejmě velmi neradi, kdyby to zašlo až tak daleko, protože reprezentovat Slovensko byla pro nás vždy velká čest. Je však důležité poukázat v naší společnosti na neférové praktiky, které se dějí. Bereme to jako naší povinnosti," prohlásil Handzuš v rozhovoru pro slovenský server Aktuality.sk, že bojkot reprezentace skutečně hrozí.
Marián Hossa, nejlepší slovenský hokejista současnosti, k tomu také řekl své: "Pozvání na galavečer Hokejista roku neplánuju přijmout. K nejbližší reprezentační akci se vyjádřím, až přijde čas."
Ale zpět k volbám do čela svazu: Zatímco Lintner před volbami působil jako reformátor slovenského hokeje s podporou všech tamních hokejových hvězd, veřejnosti i médií, Nemeček je na Slovensku veřejností dlouhodobě kritizován, že za současný stav slovenského hokeje může on.
Nemeček v nejvyšších funkcích Svazu působí od roku 1999 a veřejnost mu dává za vinu úpadek slovenské reprezentace, která se už dva roky po sobě nedostala do čtvrtfinále mistrovství světa, i velmi špatnou úroveň nejvyšší klubové soutěže.
Šatan chce, aby spolu obě strany začaly mluvit
"Mám pocit, jako by se všechno zhoršovalo, kopaly se zákopy a obě strany se připravovaly na střet. Zrušení Hokejisty sezony už je toho prvním důkazem. Jak se tahle situace nebude řešit, bude to jen horší pro slovenský hokej," uvedl Šatan.
Atmosféra na Slovensku je totiž den ode dne napjatější a nic nenasvědčuje tomu, že by obě strany našly společnou řeč. Šatan tvrdí, že vedení svazu by hokejistům mělo začít naslouchat. Sám totiž ještě jako hráč v NHL zažil, když nespokojenost hráčů vedla až k výluce v soutěži.
"Myslím, že oběma stranám záleží na dobru slovenského hokeje. Určitě ale přijde čas, kdy si budou muset spolu sednout, vyříkat si to a pokusit se o nápravy. Možná by to ale neměla být veřejná věc, spíš jen interní diskuze. Hlavně ale, aby to bylo prospěšné pro slovenský hokej," nabádá Šatan.
Prohlášení slovenských reprezentantů
Nedávná volba prezidenta SZLH ukázala celému Slovensku a hlavně nám hokejovým reprezentantům, že pravidla SZLH mají velmi daleko od pravidel spravedlivé a férové soutěže. Umožnění hlasování znovu kandidujícímu prezidentovi SZLH, funkcionářům svazu a členům svazových komisí považujeme za absurdní a neakceptovatelné. Kultura svazu nastavená staronovým vedením je pravým opakem pozitivní změny, kterou upadající slovenský hokej velmi potřebuje.
Odmítáme spojovat naše jména se současnou svazovou identitou, protože přímo popírá všechny principy a zásady fair play, které jsou hlavním přínosem sportu pro společnost. Z uvedených důvodů vyjadřujeme nedůvěru SZLH. Zároveň vyhlašujeme, že budeme na současné vedení vytvářet soustavný tlak za účelem přijetí radikálních změn k zlepšení situace ve slovenském hokeji.
Podepsaní hráči: Michal Handzuš, Zdeno Chára, Marián Hossa, Andrej Sekera, Ladislav Nagy, Martin Marinčin, Andrej Meszároš, Branko Radivojevič, Dominik Graňák, Jaroslav Halák, Jozef Stümpel, Ľubomír Višňovský, Marcel Hossa, Marián Gáborík, Peter Podhradský, Tomáš Jurčo, Tomáš Kopecký, Tomáš Tatar, Ján Lašák, Peter Budaj, Radoslav Suchý, Luboš Bartečko, Richard Zedník, Peter Hamerlík, Július Hudáček, Ján Laco, Richard Pánik.