Kauza Malkin: ukradený talent se vyplácí

Ondřej Roubínek
1. 12. 2006 10:00
Praha - Zámořská NHL umí ze služeb mladých talentovaných hokejistů vytěžit co nejvíce. Někdy i za cenu "války".

Nejslavnější hokejová soutěž světa je snem asi každého kluka, který začíná s hokejem. Dostanou se do ní jen ti nejkvalitnější hráči, z těch nejlepších se teprve můžou stát opravdové hvězdy.

A NHL takové mladé hvězdy potřebuje - po hokejové i marketingové stránce. Nabízí jim za to slávu a peníze, ale také možnost hrát vedle nejlepších hokejistů světa.

Nejzářivějším příkladem takové symbiózy je nepochybně Jevgenij Malkin, i když jeho příchod do NHL vzbudil obrovské emoce. Ruský mladíček padl do oka skautům z NHL už v roce 2004, kdy se stal dvojkou draftu za Alexandrem Ovečkinem.

Na mistrovství světa 2006 v Rize už tito dva hráči zářili v ruské reprezentaci. O devatenáctiletém Malkinovi, hráči Metallurgu Magnitogorsk, se mluvilo jako o největším talentu mimo NHL a vypadalo to, že v ruské Superlize už dlouho nezůstane.

Studená válka o Malkina

Fanoušci Pittsburgh Penguins se už těšili na hvězdné duo mladíků Jevgenij Malkin a Sidney Crosby, ale všechno mělo být daleko složitější, komentátoři mluvili dokonce o "studené válce".

Ruský hokejový svaz totiž nakonec jako jediný z ostatních evropských zemí nepodepsal se zámořskou NHL smlouvu upravující odchod do zámoří u hráčů s platnými smlouvami. Mezi ruským hokejovým svazem a NHL se tak rozpoutala tvrdá přestřelka.

Částka 200 000 dolarů, kterou by Magnitogorsk mohl podle smlouvy za Malkina maximálně dostat, byla pro vedení Metallurgu směšně nízká.

"Když Andrej Ševčenko přestupoval z Dynama Kyjev do AC Milán, tak Dynamo dostalo 25 milionů dolarů. Proč bychom tedy i my nemohli inkasovat miliony?" citovala ČTK generálního ředitele Metallurgu Gennadije Veličkina.

Na začátku srpna se zdálo být vše vyřešeno; Malkin se sice s vedením klubu dohodl na ukončení smlouvy, která byla platná do roku 2008, ale vzápětí podepsal s Magnitogorskem nový roční kontrakt.

"Krádež století"

Následující měsíc ale přinesl události, které ředitel Magnitogorsku Veličkin označil jako "krádež století". Malkin odletěl s ruským týmem na soustředění do Finska, tam se ale po čtyřech dnech ztratil. Vzal si sebou všechny věci a doklady a zmizel.

Ruské vedení vinilo ze zmizení dvacetileté hvězdy Pittsburgh, ten něco takového popřel, o místě Malkinova pobytu nevěděli ani jeho rodiče. Hokejistovi američtí agenti pouze řekli, že "si myslí, že je v pořádku".

Ruská i americká strana si vyměňovaly invektivy jako z dob studené války. "Americká arogance  překročila všechny meze, neuvědomují si, že Malkin je ruský národní poklad. Je to krádež století," prohlašoval Veličkin.

Nový hráč Pittsburgu Jevgenij Malkin odpovídá novinářům.
Nový hráč Pittsburgu Jevgenij Malkin odpovídá novinářům. | Foto: Reuters

Komisionář NHL Bill Daly se v rozhovoru pro deník Pittsburgh Post-Gazette oháněl slovy: "Dny nedobrovolného poddanství dávno minuly a hráči budou hrát tam, kde hrát chtějí."

Více než o demokracii šlo samozřejmě o peníze. Magnitogorsk se nechtěl smířit s "almužnou" 200 000 dolarů, což byla poslední nabídka Pittsburghu, jež vychází ze smlouvy o odchodu hráčů do zámoří. Tu ovšem ruský svaz nepodepsal.

Sám Malkin se objevil za několik dní v Los Angeles, kde trénoval s hokejisty Kings. Svému zaměstnavateli poslal do Ruska faxem výpověď. Pátého září pak už v Pittsburghu podepsal smlouvu s Penguins.

Představitelé ruského klubu se ovšem nechtějí jen tak vzdát a Pittsburgh i celou NHL zažalovali u newyorského soudu. Předběžné opatření, které mělo zastavit do vyřešení celého případu Malkinovi činnost, však soudkyně v polovině listopadu zamítla.

"Tyhle případy byly od začátku o penězích. Jedinou otázkou je, o kolik jde," vyjádřila se k Malkinově případu soudkyně Loretta A. Preskaová.

Malkin se Penguins vyplácí

Jevgenij Malkin sice do NHL kvůli zranění ramene zasáhl po měsíční pauze až v pátém zápase sezony, ale jeho nástup stál za to.

Skóroval v šesti zápasech v řadě a vyrovnal tak rekordní nováčkovský vstup do sezony z prvního ročníku NHL. Ale tehdy byli nováčky všichni, nejen dvacetiletí mladíci.

Malkin pokračuje ve vysněné NHL ve skvělých výkonech a po 19 zápasech si drží průměr více než jednoho bodu na zápas. S 22 body za 12 gólů a 10 asistencí je na 48. místě kanadského bodování, ale na nejlepší desítku mu chybí jen 10 bodů, navíc odehrál o čtyři zápasy méně.

Ale góly a nahrávky nejsou tím jediným, čím Pittsburghu pomáhá. Na dresy s číslem 71 přicházelo obrovské množství objednávek už od června, kdy to vypadalo, že ruský mladíček zamíří do zámoří bez nějakých větších problémů.

Po letní anabázi, kterou propírala média po celém světě, se stal hvězdou NHL, aniž vstoupil na led a repliky jeho dresu se prodávaly po tisících do celého světa a Pittsburgh nestačil doplňovat zásoby ve skladech.

Když se mu navíc neuvěřitelně podařil vstup do nejprestižnější hokejové soutěže, jeho cena znovu vzrostla a mnoho lidí jej začalo přirovnávat k legendárními Mario Lemieux.

Hvězdných mladíků je v NHL víc

Malkin se v Pittsburghu zařadil po bok další mladé hvězdy, které může patřit budoucnost NHL. Jednička draftu z roku 2005 Sidney Crosby zazářil hned ve své první sezoně v dresu Penguins a ve skvělých výkonech pokračuje i v právě probíhající sezoně.

Devatenáctiletý Kanaďan je s 32 (10+22) body pátý v žebříčku produktivity, i když vinou zranění přišel tři zápasy. Dvojici Crosby, Malkin je sice dohromady jen 39 let, ale oba mladíci se zasloužili o více než čtvrtinu všech kanadských bodů Pittsburghu.

Hokejista Pittsburgh Penguins Sidney Crosby.
Hokejista Pittsburgh Penguins Sidney Crosby. | Foto: Reuters

Oba hráči jsou mezi fanoušky velmi oblíbení, což dokazuje průběžné hlasování do All-star týmu Východní konference. Absolutně nejvíce hlasů zatím dostal Sidney Crosby (přes čtvrt milionu hlasů), mezi útočníky je za ním druhý právě Jevgenij Malkin, který má o necelých 100 000 hlasů méně.

Na špici kanadského bodování se drží i dvaadvacetiletý útočník rakouského původu s českým jménem Thomas Vanek. Ten je se 30 body (16+14) na 11. místě kanadského bodování a vládne i statistikám Buffala Sabres.

Ve skvělých výkonech z minulé sezony pokračuje i Malkinův reprezentační kolega Alexander Ovečkin, který dal za Washington v tomto ročníku už 16 branek a na 11 nahrál.

Asi nikdo si netroufne říci, nakolik pomohly Malkinovi v růstu jeho popularity okolnosti jeho příchodu do NHL, či jak toto jednání bylo etické.

Jisté však je, že svými výkony na ledě, podobně jako další talentovaní mladíci, pomáhá svým zaměstnavatelům, a tak vlastně i celé NHL, plnit stadiony, bavit diváky a - plnit pokladny.

 

Právě se děje

Další zprávy