9. 5. 2007 16:32
Český tým vypadl na MS ve čtvrtfinále.
Roman Čechmánek na MS 2007.
Roman Čechmánek na MS 2007. | Foto: Reuters

Moskva - Čeští hokejisté nestačili ve čtvrtfinále mistrovství světa na favorizovaný tým Ruska, s nímž prohráli 0:4.

Soupeř poprvé udeřil už v 7. minutě, kdy se trefil Markov. Druhá rána přišla 22 vteřin po začátku třetí dvacetiminutovky z hole Malkina.

Česká snaha o korekci stavu vyšla naprázdno, naopak soupeř ještě dvakrát kontroval.

ON-LINE přenos ze zápasu Česko - Rusko najdete ZDE
Podrobná on-line reportáž z klíčového utkání české reprezentace

Poprvé po třech letech se tak čeští hokejisté vrátí ze světového šampionátu bez medaile a může skončit nejlépe na sedmé příčce. Rusy v semifinále čeká vítěz čtvrtečního duelu Finsko - USA.

Zápas začal pro české hokejisty lépe, už ve druhé minutě si mohli zahrát přesilovku, když na útočné modré srazil Čajánka Markov. Jenže Irgl z úhlu branku netrefil a Kleslovu ránu z první zlikvidoval Jeremenko.

Rusové udeřili v přesilovce

Pak už ale poprvé vážně zahrozili Rusové - střelu Frolova při přečíslení tři na dva Čechmánek ještě kryl, ale po minutě a půl už inkasoval. Frolov si výborně pokryl puk zády k brance, natáhl na sebe obránce a přesně našel najetého Markova, který z levého kruhu prostřelil českého gólmana.

Rusové hrozili i nadále, hrubku v české obraně ale nepotrestal Kovalčuk. Početní výhodu českého týmu hned po deseti vteřinách ukončil faul Sýkory, ale i tak se Češi dokázali dostat do několika dobrých šancí. Výborné střídání odehráli Čajánek s Irglem, ani jeden ale před Jeremenkem neuspěl.

Ruští hokejisté se vydávali do nebezpečných brejků, na výpady Ovečkina a Malkina česká obrana reagovala jen s obtížemi, několik dobrých zákroku musel vytáhnout Čechmánek. Na druhé straně se neprosadil Výborný, těsně před koncem první třetiny neprostřelil Jeremenka Irgl.

Sporťák: Rusáci nás sfoukli, padáme do průměru
Sportovní blog, kde všichni splňují základní podmínku autorství: mají praktickou zkušenost se sportem i s barem.

Češi se ve druhé části snažili více tlačit před ruskou branku, spolupráci Čajánka s Hubáčkem na poslední chvíli před Jeremenkem ukončil dobrý obranný zákrok. Z protiútoku se po skvělé Ovečkinově přihrávce dostal ke střele Zinovjev, ale Čechmánek našel puk v lapačce.

Po faulu Novotného, který nepustil Radulova k dorážce, hráli Rusové další přesilovku. V ní si Frolov objel českou branku, Čechmánka u tyčky nepřekvapil, ale odražený puk do sítě srazil Markov. Naštěstí pro český tým rukou, což viděl i rozhodčí a gól neuznal.

Českému týmu nepomohla k vyrovnání ani přesilovka, až náznak šance po kombinaci Výborného s Hlinkou se Češi proti aktivní ruské obraně neprosadili. Minutu před koncem nešťastně vyhodil puk až do ochranné sítě Šmíd a za zdržování dostal dvě minuty.

Rusové se před českou branku nedostali, z brejku mohli zahrozit i Češi, ale Oleszovi po Čajánkově přihrávce puk utekl.

Malkin srazil Čechy do kolen

Pokračování přesilovky po druhé přestávce už ale české hokejisty srazilo do kolen. Kovalčuk si najel do levého kruhu, vystřelil těsně vedle, ale k odraženému puku se dostal Malkin, který ze vzduchu šťastně poslal kotouč za Čechmánkova záda.

Svěřencům trenéra Hadamczika svitla naděje na zvrat po faulu Radulova, ale v přesilovce se neprosadil Čajánek s Irglem, Jeremenko kryl i tvrdou ránu Židlického. Dvoubrankové vedení a v pohodě ubráněná přesilovka dodaly ruským hokejistům klid a sebevědomí a zápas se dohrával prakticky v jejich režii.

Malkin si v útočném pásmu pohrál s českými obránci, našel přesně Markova a jeho střela se zastavila o tyč Čechmánkovy branky. Rozhodčí ještě konzultoval situaci s videem, ale záběry potvrdily zásah brankové konstrukce. Poté Čajánek napravil svou hrubku a obětavým zákrokem zastavil na brankové čáře puk z hole Morozova.

Ruský útočník Ilja Kovalčuk (v červeném) slaví svůj gól v síti Romana Čechmánka. | Foto: Reuters

V přesilovce po faulu Anťušova se Češi prakticky nedostali do útočného pásma, jedinou Michálkovu střelu vyrazil pravým betonem Jeremenko a za dvě minuty už definitivně pojistil ruský postup Radulov. Čechmánek se nejistém zákroku ocitl bez hokejky, Radulov dostal mezi obránce přihrávku přesně na hokejku a podél českého gólmana dostal puk do sítě.

Když se Češi neprosadili ze závaru před Jeremenkem v další přesilovce, vylil si svůj vztek Židlický na Ščastlivém a ve hře čtyři na čtyři ukázal svůj talent Malkin.

Hvězda Pittsburghu se ocitla sama před Čechmánkem, který se brzy poroučel na zem, Malkin si objel branku a bez problémů zasunul do prázdné klece. Ještě se provokativně projel před českou střídačkou, za což si pár vteřin před koncem vysloužil napadení od Klesly.

Češi se nedočkali ani čestného úspěchu, nedokázali se prosadit ani v přesilovce pěti proti třem a vyprodaná hala na Chodynském poli mohla aplaudovat zaslouženému postupu domácích do bojů o medaile.

Výsledek - čtvrtfinále:
Rusko - Česká republika 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky:
7. Markov (Frolov, Malkin), 41. Malkin (Kovalčuk), 52. Radulov (Grebeškov), 55. Malkin. Rozhodčí: Pellerin - Losier (oba Kan.), Deďulja (Běl.). Vyloučení: 10:8, navíc Čajánek (ČR) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 12.000.
Rusko: Jeremenko - Nikulin, Proškin, Markov, Gončar, Aťušov, Grebeškov, Jemelin, Kondratěv - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Frolov, Malkin, Kovalčuk - Radulov, Sčastlivyj, Charitonov - Kuljomin, Něprjajev, Ovečkin. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Česká republika: Čechmánek - Židlický, Čáslava, Z. Michálek, Klesla, Hamr, Barinka, Šmíd - Výborný, Plekanec, Olesz - Irgl, Čajánek, Hubáček - Bednář, Novotný, Tenkrát - P. Sýkora, J. Hlinka, Rolinek, od 21. navíc Balaštík. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.