Praha – Dobře naplánovaný tah, který pomůže jak Bostonu, tak Jaromíru Jágrovi. Tak vnímá přestup české hokejové legendy z Dallasu do Bostonu někdejší osobní kouč hvězdné osmašedesátky Marian Jelínek. A to přesto, že "Medvědi" mají dobře poskládaný tým se stabilními prvními dvěma útoky.
„Jarda se pořád ještě nenasytil. To je stejné, jako byste sebrali Vincentu van Goghovi štětce a chtěli po něm, aby přestal malovat," přirovnává Jelínek v rozhovoru pro Aktuálně.cz hlavní Jágrovu motivaci k přestupu - zisk Stanley Cupu - ke slavnému umělci.
Právě jste dohráli další barážové utkání s Boleslaví (Středočeši porazili 4:2 Olomouc, pozn. redakce), co říkáte na přestup Jágra z Dallasu do Bostonu?
Takhle brzo po přestupu je těžké situaci hodnotit. Je ale fakt, že si vždy přál hrát v Bostonu, protože tam mají extrémní úzké kluziště, takže se tam tolik nenabruslí, ale to byla spíše nadsázka. Takže jestli mu bude dres Bostonu slušet, ukáže tradičně až čas. Určitě mu ale přeji aby se mu dařilo, Bruins mají silný tým, mohou dojít v play off daleko.
To je asi nejpřekvapivější aspekt celé výměny. Boston má skutečně silný, ale především konsolidovaný kádr. Pprvní dvě lajny spolu hrají de facto minimálně sezónu, v případě trojice Lucic - Krejčí - Horton je to ještě déle.
To je sice pravda, ale dovnitř týmu nevidíme. Nevíme, zda někdo není zdravotně nalomený, zda někdo nemá nějakou sérii, kdy se mu nedaří, zda si prostě tyhle situace nechtějí v Bostonu jednoduše pojistit. Jarda tam určitě nejde do čtvrté lajny.
Je pravda, že takhle na dálku se to s trochou nadsázky ale jeví. Na druhou stranu, podle zpráv ze zámoří s vedením Bostonu svojí pozici v týmu dlouho probíral...
Právě. Myslím, že by zrovna Jarda neudělal nějaké unáhlené rozhodnutí. Možná je pro něj nyní důležitější, že může vyhrát Stanley Cup, a že třeba tolik neřeší, kde v sestavě bude hrát.
Že už by na tom, hrát v elitních pětkách, tolik nelpěl?
Je to možné, ale myslím, že určitě do přesilovek je v Bostonu rádi využijí. Uvidíme, co to přinese, může to být od vedení prostě impulz pro tým, konkurence. Určitě to zásah do sestavy je, nakolik velký a co to s týmem udělá, se teprve ukáže.
Budou to křídla elitních formací – Lucic, Horton, Marchant a Seguin brát pozitivně? Přece jen, je vysoce pravděpodobné, že některému z nich může sebrat místo v sestavě. Nemůže se urazit?
Jednoznačně záleží na tom, jak to hráčům vysvětlí kouč. Každopádně v NHL je respekt vůči legendám daleko větší než u nás, tam si jich váží. Hráč, který něco dokázal, je uctíván do konce života. Nehrozí, že by se kvůli jeho příchodu a ztrátě místa v sestavě někdo urazil. A ještě více legendy uznávají, když v pokročilém věku stále hrají. To jsem viděl v době, kdy jsem byl s Jardou v zámoří a dohrávali v různých obdobích kariéry Francis, Lemieux, Messier nebo Robitalle. Kolikrát už bylo z tribuny vidět, že už se jim to krátí, ale stejně hráli, stejně je respektovali. A Jágr je tam velká ikona, ti mladší ho budou uctívat. V zámoří to mají v sobě, je to automatizmus, přijde velikán, mladí sklapnou nohy a hotovo.
Každopádně vy jste ve svém seznamu jmenoval kanadské modly, chovají stejnou úctu i k Evropanům?
Rozhodně. Navíc Jarda má skvělé statistiky, nikdo z aktivních hráčů není lepší. Tak to je a tak to v zámoří vnímají.
V NHL si hodně cení Jágrovy pracovitosti, tréninkové píle. Každopádně v jednom z blogů nejmenovaného hokejového novináře zaznělo, že pořád je to ten Jágr, který má své osobní ambice, že není úplně tím ideálním týmovým hráčem, že si snaží prosadit svojí pozici...
To je ale pochopitelné. Z Jardy čiší emoční vazba k hokeji. Když milujete vrcholový sport, který děláte, pak pro vítězství odvádíte naprosté maximum a Jarda takový je, vidíte to na něm, vidíte, jak se cítí.. Jenom už se ta touha po triumfu převlékla z osobních ambic do kolektivních. Zároveň ale ty kolektivní úspěchy může nejlépe podpořit osobními, to jest střílením gólů a jejich přípravou, v tom je stále nejplatnější. Plus s přibývajícím věkem pomáhá týmu i svou činností mimo led. Pořád se ještě nenasytil. To je stejné, jako byste sebrali Vincentu van Goghovi štětce a chtěli po něm, aby přestal malovat.
Zároveň to má i druhou stranu mince – v Bostonu má daleko větší šance získat Stanley Cup než v Dallasu.
Přesně. To si myslím, že je hlavním Jágrovým motorem, proč se rozhodl změnit dres.
Je pro něj zisk Stanley Cupu skutečně takovou motivací? Už dva má, byť značně zaprášené.
Víte, to není o tom čísle, o tom kolik jich vyhrajete. Je to o té cestě k trofeji, o těch doprovodných pocitech, když poslední zápas sezóny skončí a vy jste ho vyhrál. To je je ten vrchol, ta euforie. Jarda tyhle pocity už zná a možná o to více po nich touží. Pocity, pro ty hraje, ne pro prstem vítěze nebo pro tu plechovou mísu.
Takže je možné, že když získá Stanley Cup, v zámoří definitivně skončí?
Toť otázka, na kterou odpověď neznám. To by byla ryzí spekulace, ale je možné, že kdyby jej získal, tak si řekne, že v nejlepším je dobré skončit a rozloučí se. Smlouvu ostatně má jen do konce této sezóny.
A kdybyste si měl zahrát na proroka. Uvidíme v létě v Česku Jágra s Krejčím, jak slaví se Stanley Cupem?
(Smích) Nevím, jestli je důležité, co si myslím zrovna já, ale určitě bych mu to moc přál.