19. 4. 2008 8:04
Jágr vstřelil gól a na dva nahrál
Radost hokejistů Rangers
Radost hokejistů Rangers | Foto: Reuters

New York - Hokejisté New Yorku Rangers postupují do druhého kola play-off NHL. Kapitán vítězů Jaromír Jágr byl hlavní hvězdou pátého duelu s New Jersey, když gólem a dvěma asistencemi pomohl k výhře na ledě Ďáblů 5:3.

Jezdci tak vyhráli sérii 4:1 a po hokejistech Pittsburghu se i oni radují z postupu. Vidět byli i další Češi v Jágrově týmu. Dvě asistence zaznamenal zkušený forvard Martin Straka. Vstřelený gól si připsal Michal Rozsíval.

Ještě žádný tým v historii neporazil New Jersey v play off třikrát na jeho ledě v jedné sérii. Až letos se to podařilo Rangers, a to v nové aréně Devils Prudential Center.

Fanoušci New Jersey smutní, ale byli to oni, kdo se v pátek radoval jako první. Po necelých pěti minutách rozjásal arénu Brian Gionta a domác vedli 1:0.

Jenže radost netrvala ani dvacet sekund. Ještě před skončením páté minuty srovnal Michal Rozsíval. Do konce třetí třetiny ještě skóroval při Eliášově vyloučení Jaromír Jágr a na 3:1 zvýšila bývalá hvězda Ďáblů Scott Gomez.

Eliáš vrátil Dábly do hry

Na začátku druhého dějství skóroval na 4:1 Chris Drury, ale šťastný gól obránce Bryce Salvadora ze středního pásma a následná branka Patrika Eliáše znamenaly snížení na rozdíl jediného gólu a domácí byly zpět v zápase.

Naděje na zvrat mohli živit až do poslední minuty zápasu. Přesně v čase 19:00 uzavřel po Jágrově přihrávce do prázdné branky na 5:3 Brandon Dubinsky a o postupujícím už nebylo pochyb.

Eliáš snížil, ale na zvrat to nestačilo
Eliáš snížil, ale na zvrat to nestačilo | Foto: Reuters

Ve třetí třetině přitom Devils přestříleli soupeře v poměru 11:3, ale v brance hostů stál v pátek skvělý gólman Lundqvist.

Po závěrečné siréně bylo ještě k vidění pokračování konfrontace mezi Seanem Averym a brankářem Martinem Brodeurem.

Avery, jenž do gólmana několikrát narazil během série a vyváděj jej z koncentrace máváním hokejkou před očima, byl jediným hráčem, jemuž Brodeur nepodal  po skončení série ruku.

"Se všemi jsem si ruku podal, až na jednu výjimku," potvrdil gólman.

Avery na to odpověděl: "Myslím, že mi ji zapomněl podat. Nevím jestli si toho někdo všiml. Já jsem se samozřejmě chystal mu ji podat."

Bonkův gól Detroit nezastavil

Hokejisté Detroitu se znovu ujali vedení v sérii s Nashvillem, když pátý zápas doma vyhráli 2:1 po prodloužení. Poté, co na ledě Predátorů prohospodařili vedení 2:0 na zápasy, se za stavu 2:2 v sérii postavil do branky Chris Osgood, jenž nahradil trápícího se Dominika Haška.

Nechybělo mnoho a Haškův náhradník mohl vychytat čisté konto. Předvedl dvacet úspěšných zákroků, ale o nulu na jeho kontě jej připravil v poslední minutě při power play gólem na 1:1 Radek Bonk.

Rudá křídla svého soupeře prakticky celý zápas přehrávala a od páté minuty vedla gólem Valtteriho Filppuly 1:0. Ale jen díky skvělému výkonu brankáře Dana Ellise, jenž pochytal neuvěřitelný 53 střel, nebylo skóre na straně domácích vyšší.

Bonk nejprve nevyzrál na Osgooda v polovině zápasu, ale svůj úder si schoval na správnou chvíli. Brankou v poslední minutě si vynutil prodloužení. Jenže to trvalo jen necelé dvě minuty. Naděje hostů utnul vítězným gólem Johan Franzén.

Play off NHL
Východní konference
New Jersey - New York Rangers 3:5 (1:3, 2:1, 0:1)
5. Gionta, 30. Salvador, 34. Eliáš - 5. Rozsíval (Jágr), 7. Jágr (Straka), 19. Gomez, 26. Drury, 60. Dubinsky (Straka, Jágr).  Konečný stav série: 1:4.

Západní konference
Detroit - Nashville 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
5. Filppula, 62. Franzén - 60. Bonk. Série 3:2.

Anaheim - Dallas 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
9. Perry, 32. Getzlaf, 41. Selänne, 53. O'Donnell, 59. Marchant - 19. Norström, 45. Ribeiro. Série 2:3.