Spíš počítáme s tím, že olympiáda bude bez hráčů NHL, říká Jandač. Růžičku s jeho otcem neřešil

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 1. 2017 15:02
Generálka na hokejové mistrovství světa se po krůčcích blíží. Příští týden odletí reprezentace do Švédska, kde odehraje předposlední turnaj Euro Hockey Tour. Trenér Josef Jandač tak musí pomalu skládat ideální sestavu, přičemž starosti mu dělá také olympiáda. "Spíš se připravujeme na variantu, že bude bez hráčů NHL," říká Jandač o akci, která vypukne za rok v Jižní Koreji. Nejvíc teď ale myslí na Švédské hry, kde vyzkouší další neokoukané tváře.
Trenér hokejové reprezentace Josef Jandač.
Trenér hokejové reprezentace Josef Jandač. | Foto: Milan Kammermayer

Soupiska ještě očividně není kompletní. Doplní mužstvo hráči Sparty, kteří těsně před turnajem odehrají finále Ligy mistrů?

Nechci předjímat, jestli to budou právě oni. V hledáčku ale máme Petra Vránu a Michala Řepíka. Uvidíme, jak na tom budou zdravotně.

Co vás vedlo k nominaci nováčků Vladimíra Růžičky mladšího a Petra Jelínka?

Petr Jelínek hraje jednu z nejdůležitějších rolí v týmu, který dominuje extralize. Druhým rokem odvádí velmi dobré výkony. Vzhledem k neúčasti některých hráčů jsme ukázali na něj, i když víme, že není nejmladší. Vláďa Růžička má letos nejlepší sezonu. Velmi dobře na tom byl už v minulých letech, ale možná mu trošku chyběla agresivita a pohyb.

Řešil jste jeho nominaci s Vladimírem Růžičkou starším, trenérem Pirátů?

Ne. S Vláďou sice v kontaktu jsme, ale o nominaci jeho syna jsme se nebavili.

Vladimír Růžička mladší poprvé oblékne dres seniorské reprezentace.
Vladimír Růžička mladší poprvé oblékne dres seniorské reprezentace. | Foto: Lukáš Filipec

Proč myslíte, že někteří hokejisté vylétnou do reprezentace až v pozdějším věku?

Myslím si, že my obecně zrajeme trochu pomaleji. Kluci ve středním věku ukážou svoje dovednosti, až když v klubu dostanou určitou pozici. Možná je to i současnou filozofií našeho národního týmu. Chceme dávat prostor klukům, kteří ho ještě nedostali, na úkor těch, kteří výkonnost mají, ale necháváme je z různých důvodů v klubech. Rozšiřujeme portfolio hráčů s mezinárodními parametry.

Třetím nováčkem v nominaci je mladý vítkovický bek Lukáš Klok. Vidíte ho jako budoucí oporu zadních řad?

Bude to hodně na něm. Má předpoklady, proto dostal pozvánku. Už minule jsme o něj stáli, ale respektovali jsme účast Vítkovic v Lize mistrů. Teď už je volný, svobodný, zdravý.

Co se vám na něm líbí?

Je schopný hrát přesilovky i oslabení. Hodně dobře bruslí a fyzicky je dobře vybavený. To jsou takové základní parametry.

Poprvé v ročníku odehrajete turnaj Euro Hockey Tour na jednom místě, v Göteborgu. Je to výhoda?

Podmínky určitě budou lepší. Minulý turnaj byl na cestování hodně náročný.

Počítáte s tím, že na příštím turnaji už nebudete nikoho zkoušet a zkrátka vyberete nejsilnější možný tým?

České hry jsou před mistrovstvím světa, kdy by už měla být hotová finální nominace. Předpokládám, že tam budou i někteří hráči z Ameriky. Nechci říct, že všichni nastoupí do všech zápasů, protože budeme chtít zátěž rozložit, ale zkrátka to bude jiný turnaj než ty v průběhu sezony.

Komunikujete s krajánky za mořem? Dá se už odvodit, kdo z nich by mohl přijet?

Ještě nemůžeme odvozovat. Pořád je tu deadline přestupních termínů, který může se vším zamíchat. Úplně mimo je momentálně Arizona a Colorado, u dalších klubů jsou odstupy minimální a zápasů zbývá hodně. S některými hráči jsou v pravidelném kontaktu Martin Ručinský, Venca Prospal a Jirka Fischer. To je jich úloha. Sledují také hokejisty v AHL, protože v NHL už jich tolik nemáme.

Sledujete dění ohledně účasti hokejistů NHL na příští olympiádě v Jižní Koreji?

Okrajově. Řeším věci, které jsem schopný ovlivnit. Tohle ovlivnit nemůžu. Spíš se připravujeme na variantu, že olympiáda bude bez hráčů NHL.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy