Spíš počítáme s tím, že olympiáda bude bez hráčů NHL, říká Jandač. Růžičku s jeho otcem neřešil

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 1. 2017 15:02
Generálka na hokejové mistrovství světa se po krůčcích blíží. Příští týden odletí reprezentace do Švédska, kde odehraje předposlední turnaj Euro Hockey Tour. Trenér Josef Jandač tak musí pomalu skládat ideální sestavu, přičemž starosti mu dělá také olympiáda. "Spíš se připravujeme na variantu, že bude bez hráčů NHL," říká Jandač o akci, která vypukne za rok v Jižní Koreji. Nejvíc teď ale myslí na Švédské hry, kde vyzkouší další neokoukané tváře.
Trenér hokejové reprezentace Josef Jandač.
Trenér hokejové reprezentace Josef Jandač. | Foto: Milan Kammermayer

Soupiska ještě očividně není kompletní. Doplní mužstvo hráči Sparty, kteří těsně před turnajem odehrají finále Ligy mistrů?

Nechci předjímat, jestli to budou právě oni. V hledáčku ale máme Petra Vránu a Michala Řepíka. Uvidíme, jak na tom budou zdravotně.

Co vás vedlo k nominaci nováčků Vladimíra Růžičky mladšího a Petra Jelínka?

Petr Jelínek hraje jednu z nejdůležitějších rolí v týmu, který dominuje extralize. Druhým rokem odvádí velmi dobré výkony. Vzhledem k neúčasti některých hráčů jsme ukázali na něj, i když víme, že není nejmladší. Vláďa Růžička má letos nejlepší sezonu. Velmi dobře na tom byl už v minulých letech, ale možná mu trošku chyběla agresivita a pohyb.

Řešil jste jeho nominaci s Vladimírem Růžičkou starším, trenérem Pirátů?

Ne. S Vláďou sice v kontaktu jsme, ale o nominaci jeho syna jsme se nebavili.

Vladimír Růžička mladší poprvé oblékne dres seniorské reprezentace.
Vladimír Růžička mladší poprvé oblékne dres seniorské reprezentace. | Foto: Lukáš Filipec

Proč myslíte, že někteří hokejisté vylétnou do reprezentace až v pozdějším věku?

Myslím si, že my obecně zrajeme trochu pomaleji. Kluci ve středním věku ukážou svoje dovednosti, až když v klubu dostanou určitou pozici. Možná je to i současnou filozofií našeho národního týmu. Chceme dávat prostor klukům, kteří ho ještě nedostali, na úkor těch, kteří výkonnost mají, ale necháváme je z různých důvodů v klubech. Rozšiřujeme portfolio hráčů s mezinárodními parametry.

Třetím nováčkem v nominaci je mladý vítkovický bek Lukáš Klok. Vidíte ho jako budoucí oporu zadních řad?

Bude to hodně na něm. Má předpoklady, proto dostal pozvánku. Už minule jsme o něj stáli, ale respektovali jsme účast Vítkovic v Lize mistrů. Teď už je volný, svobodný, zdravý.

Co se vám na něm líbí?

Je schopný hrát přesilovky i oslabení. Hodně dobře bruslí a fyzicky je dobře vybavený. To jsou takové základní parametry.

Poprvé v ročníku odehrajete turnaj Euro Hockey Tour na jednom místě, v Göteborgu. Je to výhoda?

Podmínky určitě budou lepší. Minulý turnaj byl na cestování hodně náročný.

Počítáte s tím, že na příštím turnaji už nebudete nikoho zkoušet a zkrátka vyberete nejsilnější možný tým?

České hry jsou před mistrovstvím světa, kdy by už měla být hotová finální nominace. Předpokládám, že tam budou i někteří hráči z Ameriky. Nechci říct, že všichni nastoupí do všech zápasů, protože budeme chtít zátěž rozložit, ale zkrátka to bude jiný turnaj než ty v průběhu sezony.

Komunikujete s krajánky za mořem? Dá se už odvodit, kdo z nich by mohl přijet?

Ještě nemůžeme odvozovat. Pořád je tu deadline přestupních termínů, který může se vším zamíchat. Úplně mimo je momentálně Arizona a Colorado, u dalších klubů jsou odstupy minimální a zápasů zbývá hodně. S některými hráči jsou v pravidelném kontaktu Martin Ručinský, Venca Prospal a Jirka Fischer. To je jich úloha. Sledují také hokejisty v AHL, protože v NHL už jich tolik nemáme.

Sledujete dění ohledně účasti hokejistů NHL na příští olympiádě v Jižní Koreji?

Okrajově. Řeším věci, které jsem schopný ovlivnit. Tohle ovlivnit nemůžu. Spíš se připravujeme na variantu, že olympiáda bude bez hráčů NHL.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy