Potřebujeme českého Ovečkina, říká Nedvěd. Našlápnuto prý má Pastrňák

ČTK ČTK
30. 10. 2018 15:17
Nový generální manažer hokejové reprezentace Petr Nedvěd má za sebou první inspekční cestu po zápasech NHL.
Petr Nedvěd
Petr Nedvěd | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Nový generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd má za sebou první inspekční cestu za možnými posilami z NHL pro květnové mistrovství v Bratislavě a Košicích. Ve čtvrtek si nenechal ujít duel Bostonu s Davidem Pastrňákem a Davidem Krejčím proti Philadelphii s Jakubem Voráčkem a Radkem Gudasem. Nedvěd může být na zápasech nejlepší ligy světa častějším hostem i díky tomu, že má možnost přebývat ve svém apartmá v Miami.

"Práci jsme si rozložili, že můj hlavní úkol bude sledovat hráče z NHL. Budu po celé Americe. Z Floridy dělám všechny svoje zájezdy. Je to jediná šance, jak můžu zůstat za velkou louží déle," řekl Nedvěd novinářům v Praze po dnešní nominační tiskové konferenci na turnaj Karjala.

Šestačtyřicetiletý bývalý vynikající útočník po skončení kariéry pobýval na Floridě často a je rád, že s tím může skloubit i svou novou práci. "Kdybych měl cestovat z Evropy a spát po různých hotelích, tak by museli asi na svazu rozbít prasátko. Je to pozitivní pro všechny. V Americe už pak není problém letět na jeden nebo dva zápasy," usmíval se Nedvěd.

Na startu sezony pobýval v České republice a sledoval reprezentační kandidáty v extralize. Před první herní akcí sezony, turnajem Karjala v Praze a Helsinkách, stihl první zámořskou cestu. "Byl jsem osobně na zápase Boston - Philadelphie a pak sledoval spoustu dalších zápasů," popsal Nedvěd.

"NHL se rozjíždí, ale je tam jasně vidět, komu se daří a s kým jsme počítali, že bude mít dobrou sezonu. Kdybych měl vypíchnout, jsou to Pastrňák, Voráček nebo Hertl. Vrána, i když má na body trošku smůlu, tak podává stabilní vynikající výkony. Jsou i hráči, kteří momentálně nedostávají tolik prostoru a neprosazují se. Ale je začátek sezony a uvidíme, jak to bude pokračovat dál," uvedl Nedvěd.

Při prvním dílu Euro Hockey Tour bude od realizačního týmu v čele s novým koučem Milošem Říhou starším zjišťovat, kam se bude další inspekce v zámoří ubírat. "Po návratu z Finska chci letět na západ. Budeme se bavit o hráčích, kteří jsou malinko s otazníkem nebo jsou po farmách, abych se podíval na ně. I oni mohou jet na šampionát," podotkl.

Mistrovství světa v Bratislavě se koná v příštím roce až od 10. do 26. května. "Je to posunuté o týden, takže je šance, že by mohl jet někdo i z druhého kola play off," upozornil Nedvěd.

S kandidáty chce být v osobním kontaktu. "Je pro mě důležité, aby kluci viděli, že zájem z naší strany je. Chceme, aby hráči měli jasno. Budu s nimi komunikovat, sledovat zápasy. Na jedné věci jsme se shodli a myslím si, že to bylo i předtím. Nechceme kluky přemlouvat, aby hráli za národní mančaft. To musí být čest, něco, co sám chceš," podotkl Nedvěd.

Podle něj ale mají všichni hráči, s kterými dosud mluvil, velký zájem reprezentovat. "Samozřejmě můžou být někteří klíčoví hráči nalomení nebo zranění, pak bude moje práce, abych je trošku i přemluvil, s čímž nemám absolutně žádný problém. V momentě, kdy mi ale hráč řekne, že nemá zájem reprezentovat, tak to pro nás pro všechny tady končí," uvedl Nedvěd.

Těší jej příklady z nedávné minulosti. Pastrňák jel před rokem na mistrovství světa v Paříži i bez nové smlouvy v NHL a letos do Dánska zamířil s Davidem Krejčím hned po vyřazení Bostonu ve druhém kole play off.

"Potřebujeme takového českého Ovečkina, který má srdce a vztah k národu," dal Nedvěd za příklad ruského kanonýra Washingtonu, který při každé příležitosti obleče dres sborné.

"Vidíme momentálně v Pastovi (Pastrňákovi), že strhne i ostatní. Kdyby hráči jako Jakub Voráček, Pasta a další k tomu přistupovali stylem jo a ne, byla by to špatná zpráva. Dává to prostor hráčům, kteří třeba takové to srdíčko nemají, aby nejeli taky," tvrdí Nedvěd, který v NHL hrál za Vancouver, St. Louis, New York Rangers, Philadelphii, Edmonton, Pittsburgh a Phoenix.

"Jde o to, abychom měli pětadvacet hráčů, kteří chtějí v týmu být. Když tam nechceš být, tak stejně nebudeš podávat výkony a máš hlavu někde jinde. To my nechceme," doplnil Nedvěd, který v českém dresu získal v roce 2012 bronz na mistrovství světa ve Stockholmu a Helsinkách. Má ve sbírce i stříbrnou medaili v barvách Kanady z olympijských her v roce 1994 v Lillehammeru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy