"Někdo zařval, ať jedu znovu." Hrdina Kubalík dovršil nájezdem báječný obrat s Finy

ČTK Sport ČTK, Sport
14. 12. 2018 12:20
Útočník Dominik Kubalík navázal v hokejové reprezentaci tam, kde na turnaji Karjala končil. Před měsícem vystřílel v Helsinkách prvním hattrickem v národním mužstvu výhru nad Ruskem, která byla premiérovým úspěchem týmu pod novým koučem Milošem Říhou starším. Ve čtvrtek v Tampere zajistil vítězství nad Finy díky pevným nervům a dvěma trefám v nájezdech.
Dominik Kubalík
Dominik Kubalík | Foto: Milan Kammermayer

Kubalík nejprve zachránil Čechy v páté sérii nájezdů vyrovnávacím gólem, následně v šesté při obráceném pořadí skóroval znovu a už jen čekal, zda ho napodobí Jukka Peltola. Ten však selhal.

"Údajně měl jet Petr Zámorský. Ale někdo na mě zařval ze střídačky, ať jedu, tak jsem poslechl a vrátil se zpátky. Nevím, od koho ten pokyn přišel, ale poslechl jsem," popisoval třiadvacetiletý střelec s úsměvem.

"Při prvním nájezdu jsem čekal na střelu, kde se otevře místo, a proteklo to brankáři do sítě, to byl šťastný gól. Najednou jsem měl ale trochu sebevědomí si něco dovolit, tak jsem šel u druhého pokusu do kličky," líčil Kubalík.

"Zkusil jsem něco, co občas zkouším. A dopadlo to dobře. Hned mě to napadlo, že ten první pokus už jsem střílel, takže to chtělo něco nového," doplnil.

Ačkoliv je obávaným kanonýrem, nájezdy nejsou jeho doménou. "Nejsem zrovna nějaký nájezdový specialista," připustil. "Párkrát jsem teď ale jel v Ambri a jeden nájezd se mi tam povedl. Teda když to tak vezmu, mám úspěšnost 50 procent, protože jsem jel dvakrát," smál se legionář ze švýcarské ligy.

V první polovině zápasu ve hře spousta věcí mužstvu nefungovala. "Dávali jsme si krátké přihrávky, které nám nevycházely, oni pak nabírali rychlost a dostávali se k nám do třetiny," vypozoroval největší problémy.

"Řekli jsme si, že tohle je potřeba změnit, a začali jsme hrát jinak. Od třetí třetiny jsme byli lepší a zasloužili jsme si srovnat. Nájezdy jsou už loterie, ale dát z 0:3 na 4:3 je velký úspěch," liboval si Kubalík.

Začátek přitom vůbec nenasvědčoval tomu, že by měli Finové odskočit do tříbrankového trháku. "Sám nevím, kde byl problém. Byly tam nějaké chyby, ale o tom to je, musíte se z nich poučit a dostat. Snažili jsme se potom házet každý puk do branky a vyšlo to. Měli jsme i štěstí, třeba jak srovnával Kundrátek na 3:3, tam stačilo, aby do toho obránce sáhl a letělo by to jinam. Ale tuhle kliku jsme si zasloužili," řekl Kubalík.

Obrat byl velkým povzbuzením pro psychiku. "Hlavně vstoupit do turnaje výhrou je vždycky fajn. Máte pak pohodu a můžeme se připravit na Rusy. Celkově utkání hodnotím hodně pozitivně," podotkl Kubalík.

Opoždění začátku kvůli slavnostnímu ceremoniálu téměř o půl hodiny pro něho bylo nepříjemné. "Ale jsou tam kluci, kteří to dávali ještě hůř, třeba ti, co mají trochu problémy s bruslemi. Pořád to bylo, že se protáhne začátek o deset minut, pak zase o dalších deset a najednou z toho byla půlhodina. Snažili jsme se mít krátká střídání, abychom se do toho dostali. Přece jen být hodinu v šatně bez pohybu, to není nic moc," uvedl Kubalík.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy