Zavřel jsem oči a vypálil, smál se Kaše, jak dosáhl hattricku. V NHL je teď senzací

13. 12. 2018 9:45
Útočník Ondřej Kaše zaznamenal ve 134. zápase v NHL první hattrick, kterým ve středečním duelu pomohl k výhře hokejistů Anaheimu 6:3 nad Dallasem.
Ondřej Kaše
Ondřej Kaše | Foto: Reuters

Třiadvacetiletý rodák z Kadaně se podruhé za sebou dočkal ocenění pro největší hvězdu večera, jelikož dokázal navázat na tříbodové představení proti New Jersey. V neděli se gólem a dvěma přihrávkami podílel na triumfu 6:5 po samostatných nájezdech.

Kaše si rozdělil branky do jednotlivých třetin. Prvním gólem v sedmé minutě poslal Ducks do vedení. Forvard Pontus Aberg zachytil špatnou rozehrávku Stars a přihrál do mezikruží přesně zakončujícímu Kašemu. V prostřední části otočil Dallas třemi zásahy průběh utkání.

V 37. minutě vstřelil Kaše kontaktní gól. Kapitán Ryan Getzlaf přetlačil v souboji u mantinelu obránce Romana Poláka a nahrál na levý kruh Kašemu, jenž umístil střelu pod pravé rameno brankáře Bena Bishopa. Pro třiatřicetiletého Getzlafa šlo o 900. bod v NHL. Hattrick český hokejista završil v 51. minutě, kdy se k němu odrazil puk a z pokleku našel mezírku u Bishopovy pravé tyče.

Podívejte se na Kašeho třetí gól:

"Zavřel jsem oči a vypálil. Měl jsem prostor, takže jsem zkusil trefit branku. Bylo to úžasné. Mám ohromnou radost. Je to můj první hattrick. Odehráli jsme dobrý zápas," rozplýval se Kaše, který jako druhý Čech v ročníku prožil třígólový večer. Davidu Pastrňákovi z Bostonu se to povedlo už dokonce dvakrát.

Následně přidal Anaheim další tři trefy. Kaše si z utkání odnesl i čtyři kladné body do statistiky plus/minus. Čtyřmi body za branku a tři nahrávky a celkem pěti plusovými body zazářil bek Brandon Montour.

Getzlaf ocenil Kašeho rychlost a schopnost skórovat. "Skvěle dokáže vybojovat puk a posléze s ním něco vymyslet. Můžete bruslit pořád dokola, ale pokud s kotoučem nic nevymyslíte, jen plýtváte energií. V tom odvádí dobrou práci. Navíc si dokáže vytvořit prostor," řekl dvojnásobný olympijský vítěz.

Kaše v 15 utkáních skóroval osmkrát. Úvodních 18 duelů vynechal kvůli otřesu mozku, který utrpěl na konci září v přípravném zápase proti Los Angeles.

Nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášen i útočník Tomáš Nosek, který zařídil rozhodujícím gólem vítězství Vegas 3:2 na ledě New York Islanders. Třetí branka pardubického rodáka v ročníku přišla ve 44. minutě za stavu 2:2.

Útočník Golden Knights Ryan Carpenter obral u hrazení zadáka Ryana Pulocka o puk a nabil Oscaru Lindbergovi na střelu z levého kruhu. Brankář Robin Lehner vyrazil jeho pokus pouze před sebe, Nosek následně využil nedorozumění mezi ním a obráncem Thomasem Hickeym a doklepl kotouč do sítě.

Podívejte se na Noskovu trefu:

"Viděl jsem, že je puk volný, takže jsem se chtěl dostat pod Hickeyho hokejku. Mám pocit, že jsem nejdříve trefil ji, pak tyčku a nakonec dorazil kotouč do sítě," prohlásil Nosek. "Nebyl to náš nejlepší zápas, ale je skvělé si připsat takové vítězství," dodal pětadvacetiletý loňský vítěz Calder Cupu, trofeje pro nejlepší klub farmářské AHL.

Proti Vegas se poprvé od zisku Stanley Cupu postavil trenér Newyorčanů Barry Trotz, který se v červnu ještě coby kouč Washingtonu střetl s nevadským týmem ve finále. Golden Knights zdolali Islanders poprvé, dosud byli posledním mužstvem, na které hráči Vegas nevyzráli.

Parádní obrat se povedl Calgary, které ještě v 59. minutě prohrávalo s Philadelphií 3:5, ale nakonec uspělo 6:5 v prodloužení. Vyrovnávací branka padla sedm vteřin před koncem základní hrací doby. Obrat dokonal po 35 sekundách nastaveného času Johnny Gaudreau. Útočník vítězného celku Matthew Tkachuk se blýskl čtyřmi nahrávkami.

Gólman Flames David Rittich vychytal devátou výhru v ročníku, přestože do zápasu naskočil až od třetího dějství za nepříznivého skóre 3:4. Byl však u vítězné akce utkání. Odchovanec Jihlavy inkasoval jednou z pěti střel, brankář Flyers Michal Neuvirth zůstal na střídačce.

Šestadvacetiletý Rittich však nevystřídal Mikea Smitha kvůli špatnému výkonu. "Po druhé třetině se necítil dobře. Až těsně před nástupem na led jsem se dozvěděl, že jde do branky Rittich. Smitty chtěl pokračovat, ale nemohl," uvedl trenér Bill Peters. Český gólman se nejvýrazněji vyznamenal v prodloužení před vítěznou akcí Flames, když betonem zastavil samostatný únik zadáka Ivana Provorova.

V dresu Philadelphie si připsali po asistenci bek Radko Gudas i forvard Jakub Voráček, který bodoval v šestém zápase po sobě. Útočník Calgary Michael Frolík vynechal jedenáctý duel v řadě.

Chicago porazilo Pittsburgh 6:3 a ukončilo sérii osmi nezdarů. Kapitán Blackhawks Jonathan Toews třemi body za gól a dvě přihrávky pokořil metu 700 bodů v NHL. Všechny branky Penguins obstaral útočník Bryan Rust, který podruhé v kariéře vstřelil hattrick.

Výsledky NHL:

NY Islanders - Vegas 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky: 4. Beauvillier, 32. Pelech - 1. Marchessault, 37. W. Karlsson, 44. Nosek. Střely na branku: 25:17. Diváci: 9182. Hvězdy zápasu: 1. Nosek (Vegas), 2. Barzal (NY Islanders), 3. W. Karlsson (Vegas).

Calgary - Philadelphia 6:5 v prodl. (1:0, 2:4, 2:1 - 1:0)

Branky: 31. a 60. Monahan, 10. Bennett, 26. Giordano, 59. R. Andersson, 61. J. Gaudreau - 27. a 52. Couturier (na první Voráček), 21. Sanheim, 26. J. van Riemsdyk, 28. Weise (Gudas). Střely na branku: 41:19. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal 18:39 minut, inkasoval jednou z pěti střel a měl úspěšnost zákroků 80 procent. Diváci: 17.763. Hvězdy zápasu: 1. Monahan (Calgary), 2. Couturier (Philadelphia), 3. M. Tkachuk (Calgary).

Chicago - Pittsburgh 6:3 (2:1, 1:2, 3:0)

Branky: 15. Martinsen, 18. Seabrook, 36. DeBrincat, 44. Krüger, 59. Toews, 60. Saad - 19., 26. a 40. Rust. Střely na branku: 29:43. Diváci: 21.232. Hvězdy zápasu: 1. Martinsen, 2. Krüger (oba Chicago), 3. Rust (Pittsburgh).

Anaheim - Dallas 6:3 (1:0, 1:3, 4:0)

Branky: 7., 37. a 51. O. Kaše, 53. Montour, 54. Silfverberg, 60. H. Lindholm - 27. Heiskanen, 29. Comeau, 32. Radulov. Střely na branku: 36:29. Diváci: 16.810. Hvězdy zápasu: 1. O. Kaše, 2. Getzlaf, 3. Silfverberg (všichni Anaheim).