Čeští hokejisté porazili po obratu Finy 2:1 a zůstávají v sezoně stoprocentní

14. 12. 2023 20:30
Čeští hokejisté porazili na úvod Švýcarských her Finsko 2:1 a vyhráli tak i čtvrtý zápas sezony. Finové v pražské O2 areně vedli, obrat v domácí premiéře kouče Radima Rulíka, jenž tak zůstává od nástupu na reprezentační střídačku stoprocentní, zařídili David Tomášek a Ondřej Kovařčík.
Souboj Rasmuse Rissanena a Ondřeje Kovařčíka
Souboj Rasmuse Rissanena a Ondřeje Kovařčíka | Foto: ČTK

Seveřané, kteří na listopadovém domácím turnaji Karjala podlehli Čechům vysoko 3:7, vyhráli úvodní část zásluhou branky Aleksiho Saarely. Tomášek před 17.013 diváky vyrovnal v nástupu do druhého dějství, Ondřej Kovařčík pak svou první trefou v dresu reprezentačního A-týmu dokonal v polovině třetí třetiny obrat.

V pátek se čeští hokejisté přesunou letecky do Curychu, kde se odehraje zbývající program turnaje. V největším městě Švýcarska se v sobotu od 18 hodin utkají s domácím výběrem a v neděli od 13:00 završí vystoupení na turnaji zápasem se Švédy.

Brankář Dominik Pavlát pomohl k výhře 20 úspěšnými zákroky a i ve svém třetím reprezentačním utkání si připsal výhru. V listopadu na Karjale vychytal vítězství nad Švýcarskem 1:0. "Já jsem samozřejmě hrozně rád, že jsem dostal zase nominaci po Karjale a hlavně že jsem mohl odchytat tento zápas před tak skvělými fanoušky. To bylo něco neskutečného," řekl novinářům po utkání Pavlát.

"Celý zápas jsem měl z toho husí kůži, jak fanoušci fandili a jak nám to lidi přáli. Myslím si, že jsme i hráli výborný hokej a splatili jsme to vítězstvím. Asi to byl můj nejlepší zápas před tak skvělou kulisou," doplnil gólman Plzně.

Český tým, který pro tento zápas vedl v roli kapitána zkušený útočník Červenka, byl od začátku aktivnější a jen první třetinu vyhrál na střely mezi tyče 11:3. Stránský mohl už ve druhé minutě otevřít skóre, když zakončoval ze slibné pozice mezi kruhy, jenže pouze do připraveného Säteriho.

O chvíli později měli Finové starosti při akci čtvrtého českého útoku s Flekem a bratry Kovařčíky, těžké chvilky ale přečekali bez úhony. Sami pak na začátku osmé minuty udeřili. Suomi se Saarelou jeli na osamoceného Janduse a první přesná střela na Pavlátovu branku znamenala po zdařilé kličce českému gólmanovi i první gól zápasu.

Kousalův pokus o přihrávku přesměroval Tyrväinen na tyčku vlastní branky, ale gólman Säteri si situaci bez větších potíží pohlídal betonem, což následně potvrdila i kontrola sudích u videa. V polovině třetiny pálil Voženílek, Säteri jeho pokus vytěsnil lapačkou. V 15. minutě ujel sám Ondřej Kovařčík, tváří v tvář Säterimu ale neuspěl.

Před přestávkou hrál národní tým první přesilovku, jejíž zbytek si přenesl do druhé dvacetiminutovky. V jejím úvodu vypálil nebezpečně Červenka, Säteri zastavil puk se štěstím ramenem. Pak už se ale zaplněné ochozy dočkaly - Pyrochta dlouhou přihrávkou od vlastní branky až na útočnou modrou čáru nachytal špatně střídající Finy, Kousal posunul rychle puk na Tomáška a ten krátkým bekhendovým blafákem vyrovnal.

Lammika pak na druhé straně vychytal Pavlát lapačkou, stejně se blýskl Säteri po Flekově souhře se zakončujícím Pyrochtou v přečíslení dvou na jednoho. Filippi se po Stránského nahrávce ocitl sám před Säterim, ale při pokusu o rychlé zakončení mu kotouč sklouzl z hole.

Následovala další přesilovka Čechů, Seveřané se však bez větších potíží ubránili. Jen chvilku po skončení početní převahy byl v šanci Červenka, ale Säteri byl znovu připravený. Na konci 37. minuty nebezpečně pálil Innala a odstartoval tlak hostů. Liedes a Ondřej Kovařčík měli šance ještě v posledních sekundách před přestávkou, gólmani měli znovu navrch.

"První třetina byla hodně těžká. Měli tam asi jen tři nebo dvě situace a z toho jedna byla gólová. Musel jsem to od druhé třetiny už zavřít, protože dnešní zápas rozhodl fakt jen jeden gól. Jsem samozřejmě rád, že to vyšlo," konstatoval Pavlát a pochvaloval si výkon týmu.

"Drželi jsme hodně puk, měli jsme hodně šancí, bohužel nám to tam nepadlo. O to víc jsem se musel koncentrovat a o to víc byl zápas těžší, než kdyby na mě soupeř pálil z každé pozice a já si víc zachytal," podotkl Pavlát.

V 45. minutě si první přesilovku v utkání zahráli i Finové, stavem však nepohnuli. Před polovinou třetího dějství tak dokonali obrat Češi. Po akci bratra Michala a jeho zblokovaném pokusu pohotově zametl puk do odkryté branky Ondřej Kovařčík a oslavil tak premiérovou branku v dresu národního týmu. Pak se krátce po sobě vylučovalo na obou stranách, změnu skóre to nepřineslo.

V 58. minutě nebezpečně pálil Lammikko, Pavlát však odolal. Finové sáhli záhy poté k odvolání gólmana, čehož mohl využít k pojistce Červenka, ale právě Lammikko ho fauloval. Hosté si ve zbytku zápasu přesto vytvořili ještě jednu velkou šanci: přečíslení dvou na jednoho zakončil Tyrväinen, Pavlát ale předvedl další výborný zákrok a udržel tak těsnou výhru.

Po zápase si už naplno vychutnal kulisu v O2 areně. "Soustředil jsem se jen na puk a po zápase jsem koukal, kolik tady bylo lidi. V zápase jsem to nevnímal. Byl jsem samozřejmě hodně rád," cenil si Pavlát vítězství.

Česko - Finsko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. Tomášek (P. Kousal, Pyrochta), 50. O. Kovařčík (M. Kovařčík) - 8. Saarela (Suomi, Lammikko). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Štolc (Švýc.) - Hynek, Ondráček (oba ČR). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 17.013.

Česko: Pavlát - Kundrátek, F. Král, M. Jandus, Pyrochta, Zábranský, Mašín, Knot, Ticháček - Řepík, M. Špaček, Červenka - M. Stránský, Filippi, D. Voženílek - P. Kousal, Tomášek, Lenc - Flek, M. Kovařčík, O. Kovařčík. Trenér: Rulík.

Finsko: Säteri - Eronen, Rissanen, Kemiläinen, Ohtamaa, Pokka, Winberg, Latvala, Leppänen - Saarela, Lammikko, Suomi - Pajuniemi, Ruotsalainen, Hakulinen - Pakarinen, Tyrväinen, Innala - Salomäki, Hyry, Mäenalanen - Liedes. Trenér: J. Jalonen.

Švýcarsko - Švédsko 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 31. Thürkauf (Andrighetto, Fora), 51. Glauser (Andrighetto, Thürkauf) - 16. Strömwall (Folin, Pilut), 17. Tömmernes (O. Lang), 45. Strömwall (Andreasson, F. Berglund), 59. Wallmark (Pilut). Hlavní rozhodčí: Heikinnen (Fin.), Hribik (ČR). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 5013.