Češi pod Rulíkem deklasovali domácí Finy. Potřetí v historii ovládli Karjalu

11. 11. 2023 18:20
Čeští hokejisté porazili na turnaji Karjala v Tampere domácí Finsko 7:3 a po druhé výhře s předstihem ovládli úvodní díl seriálu Euro Hockey Tour.
Čeští hokejisté slaví gól proti Finům.
Čeští hokejisté slaví gól proti Finům. | Foto: ČTK / Lehtikuva / Emmi Korhonen

Svěřenci trenéra Radima Rulíka dnes sice ztratili tříbrankový náskok, ale nakonec navázali na čtvrteční výhru nad Švédskem.

Dvěma góly se pod českou výhru nad Finy podepsali Daniel Voženílek, Matěj Stránský a David Tomášek. Turnaj Karjala Česko ovládlo potřetí v historii a poprvé od roku 2019.

Českému týmu usnadnil vstup do utkání faul Laaksonena a následná využitá přesilová hra. Skóre otevřel ve 4. minutě Voženílek, jehož ideálně před brankou našel Filippi.

Finové zvýšili aktivitu, místo vyrovnání ale podruhé inkasovali, když Sedlák vybojoval puk ve středním pásmu a přesně střílející Stránský překonal podruhé debutujícího brankáře Taponena. Vydařenou českou pasáž zakončil ve 13. minutě Voženílek: zůstal opět sám před gólmanem IFK Helsinky, "pohrál" si s ním a zvýšil na 3:0.

Seveřané ale dokázali rychle odpovědět. O 49 sekund později snížil po přečíslení dva na jednoho Huuhtanen, který vzal zakončení na sebe a prostřelil Málka.

Češi poté přežili dvě oslabení, ve druhém se dokonce do brejku dostal Filippi, ve 26. minutě ale snížil Suomela, jenž našel mezeru mezi tělem a rukou Málka. O dvě minuty později navíc dokázali domácí vyrovnat, když dostal ideální přihrávku mezi kruhy Erholtz a český gólman neměl šanci zasáhnout.

Dokonce otočit zápas mohl následně Repo, Málek ale svůj tým podržel. Rulíkův výběr se dokázal z nepříjemných direktů oklepat a získal vedení zpět, poté co využil druhé vyloučení Laaksonena v zápase.

Pod Tomáškův gól se opět krásnou přihrávkou podepsal Filippi, jenž nastoupil poprvé na turnaji a potvrdil pozici nejproduktivnějšího hráče extraligy. A z české strany to nebylo vše. Kovařčík vybojoval v útočné třetině puk a Stránský svou druhou brankou v utkání korunoval svůj dobrý výkon.

Podruhé už Češi náskok neztratili, navíc dokázali využít větší risk domácích. Sedlák ještě z brejku šestý gól nepřidal, ale Tomášek v 52. minutě se štěstím ano. Finové se rozhodli riskovat bez brankáře a Lenc se střelou přes celé hřiště postaral o sedmou branku.

V neděli čeští hokejisté zakončí Karjalu duelem se Švýcary od 12 hodin.

Hokejový turnaj Karjala, součást Euro Hockey Tour v Tampere:

Finsko - Česko 3:7 (1:3, 2:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Huuhtanen (Björninen), 26. Suomela (Repo, Oksanen), 28. Erholtz (Jääskä, Julius Mattila) - 4. Voženílek (Filippi, Tomášek), 11. M. Stránský (O. Kovařčík, Sedlák), 13. Voženílek (J. Galvas, Jandus), 37. Tomášek (Filippi, Voženílek), 38. M. Stránský (O. Kovařčík), 52. Tomášek (P. Kousal, Lenc), 55. Lenc. Rozhodčí: Holm (Švéd.), Hürlimann - Fuchs (oba Švýc.), Lundgren (Švéd.). Vyloučení: 2:4. Využití: 0:2. Diváci: 11.159.

Finsko: Taponen - Saarijärvi, Riikola, Niku, Friman, Laaksonen, Leskinen, Jesper Mattila, Vittasmäki - Repo, Suomela, Oksanen - Turkulainen, Borgström, Vesalainen - Huuhtanen, Björninen, Koivunen - Erholtz, Julius Mattila, Jääskä. Trenér: J. Jalonen.

Česko: Málek - Košťálek, Dvořák, Knot, Ticháček, Zámorský, Pyrochta, Jandus, J. Galvas - M. Stránský, Sedlák, O. Kovařčík - Flek, Voženílek, Jašek - P. Kousal, Tomášek, Lenc - Ordoš, Filippi, Kubík. Trenér: Rulík.

1. Česko 2 2 0 0 0 12:5 6
2. Finsko 2 1 0 0 1 7:7 3
3. Švédsko 2 1 0 0 1 6:8 3
4. Švýcarsko 2 0 0 0 2 3:8 0