Hokejisté začali šampionát výhrou nad Dánskem

roj
2. 5. 2008 21:21
Česko - Dánsko 5:2
Aleš Kotalík (uprostřed) slaví se spoluhráči branku do sítě Dánska
Aleš Kotalík (uprostřed) slaví se spoluhráči branku do sítě Dánska | Foto: Reuters

Quebec - Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa v Kanadě výhrou nad Dánskem 5:2.

Páteční utkání vyšlo druhému útoku českého týmu, když Radim Vrbata dal dva góly. Úvodní duel na šampionátu se však přiliš nepovedl české obraně, a to zejména první formaci, která byla u obou dánských branek.

Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika zažili start do mistrovství jak ze zlého snu. Zahajovací pětka českého výběru se hned v úvodních sekundách dostala pod tlak a záhy inkasovala.

Zápas jsme sledovali v on-line reportáži ZDE

Tomáši Kaberlovi se nepovedla rozehrávka od mantinelu ve vlastní třetině, puk se dostal na modrou čáru ke Stefanu Lassenovi a po jedenatřiceti vteřinách hry propálil hradbu těl před sebou včetně brankáře Milana Hniličky, jenž měl zcela zakrytý výhled.

Čeští hokejisté však ze sebe záhy setřásli šok z nečekaného vývoje. Přečkali i oslabení a po osmi minutách při signalizované výhodě srovnal na 1:1 Radim Vrbata.

Česko posílí na MS Jaroslav Hlinka. Začne proti Rusku
Experti: Češi budou mít z hokeje medaili. Bronzovou

Křídlo druhého útoku se dostalo do ideální palebné pozice a prostřelilo vše, co mu stálo v cestě.

Formace Vrbata, Hanzal Fleischmann měla po pěkné kombinaci v polovině třetiny blízko k vedoucímu gólu, ale posledně jmenovaný ležícího gólmana Hirsche zblízka nepřekonal.

V závěru čtrnácté minuty už favorizovaný český výběr vedl, když využil první přesilovku utkání Aleš Kotalík.

Ten si po rychlé kombinaci poodjel od levého mantinelu a střelou k bližší tyči poslal Česko do vedení. Český tým se uklidnil a Dány viditelně přehrával.

Jenže dvě minuty před koncem první třetiny opět chybovala elitní obranná řada. Jannik Hansen si po Michálkově zaváhání povodil i Kaberleho a srovnal na 2:2.

Irgl vystřelil dvougólový náskok

Na začátku druhého dějství měl blízko vedoucímu gólu první český útok. Erat nabil Hejdovi, následně dorážel Krejčí, ale kotouč mířil těsně vedle.

Peter Hirsch nestačil lapit ránu Radima Vrbaty
Peter Hirsch nestačil lapit ránu Radima Vrbaty | Foto: Reuters

Před koncem první pětiminutovky nakonec vrátil svým druhým gólem v utkání Česku vedení Vrbata. Po obrovské chybě dánské obrany si nikým nehlídán najel po pravé straně před branku a dlouhou kličkou přelstil gólmana Hirsche na brankovišti.

Hadamczikův celek se dostal opět do pohody, kterou korunoval v polovině utkání dvougólovým vedením.

Kompletní program MS v hokeji 2008

Zbyněk Irgl nadvakrát zvýšil na 4:2. Jeho první střela se odrazila od brankové konstrukce, důrazný Irgl ale přetlačil bránícího Lassena a dopravil kotouč do sítě.

Na úvod závěrečné třetiny zahrozili před Hniličkou Dánové. Pak ale opět nevyužil šanci na premiérový gól na šampionátu Eliáš, jenž se zjevil v jasné šanci, ale trefil jen tyč dánské branky.

Oba týmy nabízely poměrně dost okýnek v obraně, nehrálo se nijak do těla, a tak byl k vidění otevřený útočný hokej.

Český tým občasným dánským nájezdům odolával a  naopak přidal pátý gól.

Devět minut před koncem zápasu Vrbata opět útočil na hattrick, jenže ten mu nebyl souzen. Před branku si ale výtečně sjel Jan Hejda a pohotově poslal do sítě přiklepnutí Hanzala.

Vzápětí si vykoledoval trestné střílení Hanzal. V něm však Klepišovi jeho extraligový blafák nevyšel a trefil jen lapačku Hirsche. Češi už však bez větších problémů dokráčeli k zaslouženému vítězství.

Hlasujte: Stal se Vrbata hvězdou českého týmu?

Česko - Dánsko 5:2 (2:2, 2:0,1:0)
9. Vrbata, 14. Kotalík, 25. Vrbata, 32. Irgl, 51. Hejda - 1. Lassen, 19. Hansen
Dánsko: Hirsch - Damgaard, Lassen, Nielsen, Andreasen, Bodker, Dahlmann, Christensen - Degn, Regin, Hansen - Green, Madsen, Staal - Hardt, Eller, Kjargaard - Nordby, Christensen, Olsen - Lykkeskov.
Česká republika: Hnilička (Pinc) - Michálek, T. Kaberle, Kuba, Hejda, Židlický, Čáslava - Erat, Krejčí, Eliáš - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Kotalík, Novotný, Klepiš - Irgl, Rolinek.
Rozhodčí: Looker, Sterns - Feola, de Haan